NBA

Ο MVP Γιάννης Αντετοκούνμπο υπέταξε τους Ρόκετς του Χάρντεν

AP Photo/Morry Gash AP PHOTO/MORRY GASH

Στη μάχη των δύο βασικών υποψήφιων για το βραβείο του MVP, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποδείχθηκε ανώτερος του Χάρντεν, οδηγώντας τους Μπακς σε μία άνετη νίκη με 108-94.

Οι ιαχές "M-V-P" όταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήγε στην γραμμή των βολών τα έλεγαν όλα. Στη μάχη του με τον Τζέιμς Χάρντεν, ο Γιάννης είχε βγει για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν νικητής. Με αυτόν μπροστάρη, οι Μπακς νίκησαν εύκολα με 108-94 τους Ρόκετς, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκαν ακόμα και με 21 πόντους διαφορά, στέλνοντας πάλι το δικό τους μήνυμα.

Ο Γιάννης και ο Χάρντεν δεν έπιασαν τα γνωστά τους στάνταρ απόδοσης. Σε γενικές γραμμές, κανένας παίκτης δεν το κατάφερε αυτό στον απόλυτο βαθμό σε αυτό το παιχνίδι, στο οποίο οι άμυνες και το μπασκετικό ξύλο είχαν τον πρώτο λόγο. Ο σταρ των Μπακς ωστόσο έδειξε πόσο σημαντικός ήταν για την ομάδα του.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Γιάννη να έχει 19 πόντους με 7/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/7 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Την ίδια στιγμή, ο Χάρντεν είχε 23 πόντους με 8/17 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κοψίματα. Οι συγκρίσεις, για ακόμα μία φορά φέτος, αναπόφευκτες.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Έρικ Μπλέντσο με 23 πόντους, με τον Πατ Κόνατον να προσθέτει 14 πόντους και τους Μπρουκ Λόπεζ και Κρις Μίντλετον από 13 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Κρις Πολ είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κλιντ Καπέλα 17 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ντάνουελ Χάουζ 15 πόντους.

ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ

Οι Ρόκετς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 19-10 και 25-20 στην πρώτη περίοδο. Οι Μπακς όμως δεν θα αργούσαν να ισορροπήσουν την κατάσταση. Με το τέμπο του αγώνα να ανεβαίνει στην δεύτερη περίοδο, το Μιλγουόκι ήταν καταιγιστικό στην επίθεση και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 38-28 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 58-53.

Στην τρίτη περίοδο το Μιλγουόκι πάτησε γκάζι, ξεφεύγοντας με 76-63 χάρη σε ένα σερί 11-0, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο προηγούμενο με 90-71. Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του πλέον, με τους Μπακς να ανεβάζουν την διαφορά στους 21 πόντους (92-71) στην πρώτη φάση της τέταρτης περιόδου και να φτάνουν εύκολα στη νίκη

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 19 (14 ριμπάουντ), Μίντλετον 13, Λόπεζ 13, Μπλέντσο 23 (7 ασίστ), Μπράουν 8, Γουίλσον 7, Κόλσον, Ιλιάσοβα 7, Φρεζίερ, Χιλ 4, Κόνατον 14

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 3 (1/9 σουτ), Καπέλα 17 (11 ριμπάουντ), Πολ 19 (9 ριμπάουντ), Χάρντεν 23 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκόρντον (0/7 σουτ), Κλαρκ 6, Χάρτενσταϊν, Χάουζ 15, Τσιόζα, Ρίβερς 5, Σάμπερτ 6