NBA

Ο Γουέστμπρουκ "επέστρεψε" δριμύτερος και... κατάπιε τους Μάβερικς

AP PHOTO/SUE OGROCKI

Μία ημέρα μετά την χειρότερη φετινή του εμφάνιση (στο Ντάλας) ο Ράσελ Γουέστμπρουκ ήταν ασταμάτητος και η Οκλαχόμα Σίτι συνέτριψε τους Μάβερικς 122-102 (VIDEO).

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ "εγγυήθηκε" ότι θα είναι πολύ καλύτερος στο δεύτερο παιχνίδι της Οκλαχόμα Σίτι με το Ντάλας σε διάστημα 24 ωρών και το έπραξε. Ο σούπερ σταρ της OKC πρόσθεσε άλλο ένα τριπλ-νταμπλ στη συλλογή του και η Θάντερ νίκησε δια περιπάτου τους Μάβερικς 122-102, παίρνοντας εμφατική ρεβάνς για την ήττα το προηγούμενο βράδυ στο American Airlines Center του Ντάλας.

Ο Γουέστμπρουκ τελείωσε το ματς με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ, ενώ ξεχώρισαν και οι Πολ Τζορτζ (22 πόντοι), Τζέραμι Γκραντ (16 πόντοι) και Στίβεν Ανταμς (12 πόντοι) για την Θάντερ, η οποία δεν αντιμετώπισε ουσιαστικά κανένα απολύτως πρόβλημα να φτάσει στη νίκη. Η ομάδα του Μπίλι Ντόνοβαν προηγήθηκε με 18-5 στο 7', ξέφυγε με 54-32 στο 19', έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με +17 και δεν άφησε ποτέ τους Μάβερικς να πλησιάσουν περισσότερο από 12 πόντους στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Η Οκλαχόμα Σίτι προκάλεσε μάλιστα 29 λάθη (ρεκόρ ομάδας) και έβαλε 36 πόντους από αυτά, σε ένα βράδυ κατά το οποίο δεν είδε ούτε για ένα δευτερόλεπτο την πλάτη των αντιπάλων της. Ο Χάρισον Μπαρνς (25 πόντοι, 7/9 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος των Μάβερικς, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 17 πόντους σε 23 λεπτά, σε μία όμως μάλλον... ήσυχη βραδιά για το παιδί-θαύμα από την Σλοβενία.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 22 (7/21 σουτ, 4 κλεψίματα), Γκραντ 16, Ανταμς 12 (13 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 32 (13/24 σουτ, 6/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Φέργκιουσον 5, Νοέλ 15 (5/7 σουτ), Πάτερσον 3, Ναντέρ 10, Σρέντερ 6, Ντιάλο 1.

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Μπαρνς 25 (7/9 τρίποντα), Ντόντσιτς 17 (4/10 σουτ, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Τζόρνταν 2 (10 ριμπάουντ, 6 λάθη), Σμιθ 10, Μάθιους 7, Πάουελ 3, Κλέμπερ 1, Φίνι-Σμιθ 10 (8 ριμπάουντ), Μέζρι 8, Χάρις 5, Μπαρέα 6 (1/8 σουτ, 8 ασίστ) Μπράνσον 2, Μπρόκχοφ 6.

Photo credits: AP Photo/Sue Ogrocki