NBA

Νικς - Σίξερς 95-101: Αγριεμένος Εμπίντ, πάτησε τους Νικς

AP Photo/Chris Szagola AP PHOTO/CHRIS SZAGOLA

Οι Σίξερς βρέθηκαν ακόμα και στο -16 στη Νέα Υόρκη, αλλά με τον Τζοέλ Εμπίντ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια πήραν τελικά τη νίκη με 101-95.

Οι Νικς έβαλαν δύσκολα στους Σίξερς. Δε μπόρεσαν όμως να έχουν την ίδια ένταση για 48 λεπτά και το πλήρωσαν, με τους Σίξερς να επιστρέφουν από το -16 και να παίρνουν τη νίκη με 101-95 μέσα στο "Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν".

Οι Νεοϋορκέζοι ξεκίνησαν ονειρεμένα το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 23-9 και 31-18 στην πρώτη περίοδο, ενώ στην δεύτερη περίοδο έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 16 πόντους διαφορά (51-35). Οι Σίξερς όμως δεν άργησαν να απαντήσουν και μέσα σε 14 αγωνιστικά λεπτά κατάφεραν όχι απλά να καλύψουν την διαφορά, αλλά και να περάσουν μπροστά με 68-70 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την Φιλαντέλφεια να χρειάζεται τελικά απλώς ένα μικρό ξέσπασμα και ένα επιμέρους σκορ 9-1 για να ξεφύγει με 89-96 με 70 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, φτάνοντας σε μία αγχωτική νίκη.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 27 πόντους (αλλά 7/19 σουτ) και 17 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέιμς Ένις να προσθέτει 20 πόντους και τον Τομπάιας Χάρις 19 πόντους.

Για τους Νικς, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μάρκους Μόρις 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Αρ Τζέι Μπάρετ 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-18, 51-39, 68-70, 95-101

ΝΙΚΣ: Γκίμπσον 4, Ραντλ 22 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μόρις 20 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάρετ 18 (1), Ντιλικίνα 13 (6/14 σουτ, 1 τρίποντο), Πόρτις 2, Ρόμπινσον 3 (7 ριμπάουντ), Σμιθ 3, Έλινγκτον, Ντότσον 10 (2)

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Χάρις 19 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Εμπίντ 27 (7/19 σουτ, 17 ριμπάουντ), Σίμονς 15 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Θάιμπουλ, Κορκμάζ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σκοτ, Ένις 20 (3), Πελ 3, Μπερκ 5 (1), Νέτο 3 (1)