NBA

Νίκη-θρίλερ των Σπερς στη Μινεσότα

AP Photo/Darren Abate AP PHOTO/DARREN ABATE

Οι Σπερς συνεχίζουν απτόητοι την πορεία τους προς τα playoffs, παίρνοντας μία σημαντική νίκη με 116-113 μέσα στη Μινεσότα έπειτα από ματς-θρίλερ.

Οι Σπερς συνεχίζουν να κάνουν τα πράγματα με τον δικό τους τρόπο και να δικαιώνονται. Το Σαν Αντόνιο έδειξε χαρακτήρα στη Μινεσότα και πήρε μία σημαντική νίκη με 116-113, παραμένοντας στην 5η θέση της Δύσης με ρεκόρ 27-20. Οι Γουλβς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Ντέρικ Ρόουζ στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στο σκορ. Προς στιγμήν πήγε μόνο αυτό να αλλάξει στην τρίτη περίοδο βέβαια, όταν οι Γουλβς ξέφυγαν με 77-67. Πολύ γρήγορα όμως οι Σπερς έφεραν το ματς στα ίσα και έκτοτε καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διψήφια διαφορά, για να φτάσουμε στο φινάλε-θρίλερ, με τον Μάρκο Μπελινέλι να κάνει το σκορ 116-113 με 2 βολές και ακολούθως τον Ρόουζ να αστοχεί σε τρίποντο.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σπερς, με τον Ρούντι Γκέι να προσθέτει 22 πόντους, τον Μπελινέλι 19 πόντους και τον Ντέρικ Γουάιτ 15 πόντους.

Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς και ο Ντέρικ Ρόουζ είχαν από 23 πόντους, με τον Άντριου Γουίγκινς να ακολουθεί με 17 πόντους.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Γκίμπσον 14 (11 ριμπάουντ), Γουίγκινς 17, Τάουνς 23, Τιγκ 15, Οκότζι 10, Σάριτς 2, Τόλιβερ 2, Τζενγκ 5, Μπέιλις 2, Ρόουζ 23

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Όλντριτζ 25 (9 ριμπάουντ), Γκέι 22, Γκασόλ 3, Γουάιτ 15, Φορμπς 10, Κάνιγκχαμ 4, Μπέρτανς 11, Πετλ 4, Μιλς 3, Μπελινέλι 19