NBA

Νετς - Μπουλς 133-118: Τρομερός Ίρβινγκ, σταμάτησε στους 54 πόντους

AP Photo/Frank Franklin II AP PHOTO/FRANK FRANKLIN II

Ασταμάτητος ο Καϊρί Ίρβινγκ, σημείωσε 54 πόντους κόντρα στους Μπουλς και οδήγησε τους Νετς στη νίκη με 133-118.

Ο Καϊρί Ίρβινγκ αποφάσισε να νικήσει μόνος του τους Μπουλς και τα κατάφερε. Σε μία βραδιά βγαλμένη από τις καλύτερες στιγμές του, ο σταρ των Νετς πήρε την ομάδα του από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη με 133-118, αποδεικνύοντας ότι στην καλή του βραδιά είναι ασταμάτητος.

Ο Ίρβινγκ δεν είχε αντίπαλο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 54 πόντους με 19/23 σουτ (7/9 τρίποντα), 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής, σε ένα μοναδικό σόου!

Με τον Ίρβινγκ σε τέτοια κατάσταση οι Νετς δεν γινόταν να χάσουν, ξεφεύγοντας με 35-23 στην πρώτη περίοδο και 73-57 στην δεύτερη. Οι Μπουλς θέλησαν να αντιδράσουν στην τρίτη περίοδο, αλλά αυτό δεν έφτανε.

Ο Σπένσερ Ντίνγουιντι με 20 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Ίρβινγκ για τους Νετς, με τον Ταϊρόν Πρινς να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Μπουλς, ο Ζακ ΛαΒίν είχε 22 πόντους, ο Λιουκ Κορνέ 19 πόντους και ο Θαντέους Γιανγκ 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-23, 73-57, 103-96, 133-118

ΝΕΤΣ: Πρινς 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρις 5 (1), Άλεν 12 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ίρβινγκ 54 (19/23 σουτ, 7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τεμπλ 11 (1), Κούρουτς, Τσάντλερ 2 (5 ριμπάουντ), Τζόρνταν 6 (8 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 20 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), ΛεΒέρτ 3 (6 ασίστ), Λουάου-Καμπαρό 4, Μάρτιν

ΜΠΟΥΛΣ: Γιανγκ 14 (1), Κορνέ 19 (2), Νταν, ΛαΒίν 22 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Σατοράνσκι 15 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Φελίτσιο 4 (6 ριμπάουντ), Χάτσινσον 8 (9 ριμπάουντ), Γουάιτ 11 (2), Χάρισον 12 (2), Αρκιντιάκονο 6 (2), Μοκόκα, Βάλενταϊν 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)