NBA

NBA: Τρομερό κρεσέντο του Χάρντεν με 19 σερί πόντους

Ο Τζέιμς Χάρντεν οδήγησε τους Ρόκετς στη νίκη επί των Σέλτικς με 42 πόνους, οι 19 εκ των οποίων ήταν συνεχόμενοι δίνοντας το σύνθημα για την επικράτηση της ομάδας του Χιούστον.

Το "Small Ball" μονοπωλεί πια το παιχνίδι των Ρόκετς και για την ώρα τους δικαιώνει, με τον Τζέιμς Χάρντεν να αποτελεί αιχμή του επιθετικού τους δόρατος. Απόδειξη; Ακόμα μία, στο παιχνίδι με τους Μπόστον Σέλτικς, όπου το "μούσι" είχε 42 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του Χιούστον στη νίκη.

Για να επικρατήσουν, όμως, οι Ρόκετς χρειάστηκε ένα "ξέσπασμα" του Χάρντεν στην τρίτη περίοδο, χάρη στο οποίο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και έθεσαν βάσεις νίκης. Με το σκορ στο 55-50 σημείωσε 19 συνεχόμενους πόντους μέσα σε έξι λεπτά για να γίνει το 74-63, διευρύνοντας το προβάδισμα των Ρόκετς.

Photo Credits: AP Photo/David J. Phillip