NBA

Νάγκετς - Λέικερς 116-120: Φουλ των Λεμπρόν και Ντέιβις στην παράταση

Σπουδαίο ντέρμπι στο Ντένβερ, με τους Λέικερς να παίρνουν τη νίκη στην παράταση (116-120) χάρη σε δύο μεγάλα τρίποντα του "διπλού" Ντέιβις, μετά από ισάριθμες ασίστ του Τζέιμς που έκανε triple-double!

Το απόλυτο ντέρμπι έγινε στο Ντένβερ ανάμεσα στους Νάγκετς και τους Λέικερς, με την αναμέτρηση να κρίνεται στον έξτρα χρόνο της παράτασης μετά το ισόπαλο 111-111 του κανονικού αγώνα και τους Λέικερς να παίρνουν εν τέλει τη νίκη (116-120) χάρη στα δύο τρίποντα του "διπλού" Άντονι Ντέιβις μετά από ασίστ του... τριπλού Λεμπρόν Τζέιμς.

Οι Λέικερς είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων 1'40'' πριν το τέλος του αγώνα (109-105), οι Νάγκετς βρήκαν σκορ με τους Γιόκιτς και Γκραντ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Το παιχνίδι ήταν εξίσου κλειστό και εκεί, ωστόσο η δημιουργία του "Βασιλιά" και η ευστοχία του Ντέιβις από την περίμετρο έδωσε τη νίκη στους "Λιμνανθρώπους" που έχουν ρεκόρ 41-12 και 23-4 εκτός έδρας.

Το triple-double του Λεμπρόν Τζέιμς προήλθε από τους 32 πόντους, τα 12 ριμπάουντ και τις 14 ασίστ του, ενώ ο Άντονι Ντέιβις έκανε double-double με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την πλευρά των γηπεδούχων, "διπλός" ήταν και ο Γιόκιτς με 22 πόντους και 11 πόντους, όπως και ο Μάρεϊ με 32 πόντους και 10 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-23, 55-61, 87-84, 111-111 (κ.α), 116-120 (παρ.)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκραντ 15 (1), Κρεγκ 5 (1), Γιόκιτς 22 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μάρεϊ 32 (3), Χάις 13 (1), Μίλσαπ 10 (1), Βόνλε 4 (1), Μόρις 12 (1), Ντόζιερ 2, Μπέιτς-Ντιοπ 1.

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 33 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 32 (14/22 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 14 ασίστ), ΜακΓκί 4, Μπράντλεϊ 10 (2), ΓΚριν 3 (1), Κούζμα 3 (1), Χάουαρντ 14 (11 ριμπάουντ), Ρόντο 2, Κάλντγουελ-Πόουπ 9 (3), Καρούζο 10 (1).

Photo Credits: AP Photo/David Zalubowski