NBA

Μπλέιζερς - Λέικερς 120-128: Πέρασαν από το Πόρτλαντ με ΛεΜπρόν

AP Photo/Craig Mitchelldyer AP PHOTO/CRAIG MITCHELLDYER

Με τον ΛεΜπρόν να μοιράζει 16 ασίστ και να ισορροπεί τους Λέικερς, που πέρασαν με 128-120 από το Πόρτλαντ, στην πρώτη νίκη τους έπειτα από τέσσερις σερί ήττες.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν χρειάζεται ξεκούραση τελικά. Με τους Λέικερς να του ζητούν να ξεκουραστεί για λίγες ημέρες λόγω του τραυματισμού του στην βουβωνική χώρα, η απάντηση του ΛεΜπρόν ήταν να αγωνιστεί κανονικά στο Πόρτλαντ και να οδηγήσει τους Λέικερς στη νίκη με 128-120.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Λέικερς έπειτα από τέσσερις σερί ήττες, κάτι που τους βοήθησε να βελτιώσουν το ρεκόρ τους στο 25-7. Και ήρθε τόσο δύσκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πάνω χέρι από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα, ξεφεύγοντας με 64-51. Οι Μπλέιζερς όμως δεν τα παράτησαν και βρίσκοντας συνεχώς λύσεις έφτασαν να προηγηθούν με 86-85 στην τρίτη περίοδο. Πολύ γρήγορα όμως οι Λέικερς αντέδρασαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο ευρισκόμενοι στο +8 (95-103). Έκτοτε έπαιζαν το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι, παίρνοντας μία πολύτιμη νίκη.

Ο Κάιλ Κούζμα με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον ΛεΜπρόν να προσθέτει 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 16 ασίστ και τον Άντονι Ντέιβις 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Μπλέιζερς, ο Ντάμιεν Λίλαρντ είχε 31 πόντους, ο Χασάν Γουάιτσαϊντ 19 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-34, 64-71, 95-103, 120-128

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Άντονι 13 (5/14 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λαμπισιέρ, Γουάιτσαϊντ 19 (16 ριμπάουντ), Λίλαρντ 31 (4 τρίποντα, 9 ασίστ), ΜακΚόλουμ 18 (2), Τόλιβερ 12 (4), Λιτλ 1, Τρεντ 3 (1), Σάιμονς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπέιζμορ 9 (2)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 20 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 21 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 16 ασίστ), ΜακΓκί 4, Μπράντλεϊ 8, Γκριν 3 (1/5 τρίποντα), Κούζμα 24 93), Ντάντλεϊ, Χάοαυρντ 11 (8 ριμπάουντ), Ρόντο 15 (1), Κάλντγουελ-Πόουπ 13 (3), Καρούζο 9 (1)