NBA

Μάβερικς - Νετς 123-111: Ντόντσιτς ο τρομερός

AP Photo/Tony Gutierrez AP PHOTO/TONY GUTIERREZ

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του στην τέταρτη περίοδο, οι Μάβερικς επιβλήθηκαν με 123-111 των Νετς

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήξερε ότι με τους Κρίσταπς Πορζίνγκις και Τιμ Χάρνταγουεί εκτός λόγω τραυματισμών έπρεπε να κουβαλήσει ακόμα μεγαλύτερο βάρος κόντρα στους Νετς. Αποδείχθηκε ότι δεν είχε κανένα πρόβλημα να το κάνει, οδηγώντας τους Μάβερικς στη νίκη με 123-111.

Ο Ντόντσιτς ήταν σχετικά ήσυχος - για τα δικά του δεδομένα - στις τρεις πρώτες περιόδους του αγώνα. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο ξύπνησε και σημειώνοντας 15 πόντους σε αυτό το διάστημα οδήγησε το Ντάλας σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 30-18 και μαζί στη νίκη. Βοήθησε έτσι την ομάδα του να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από δύο σερί ήττες.

Ο Ντόντσιτς ολοκλήρωσε τελικά τον αγώνα με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ, σε ακόμα ένα σόου, με τον Σεθ Κάρι να προσθέτει 25 πόντους με 5/5 τρίποντα και τον Μαχ Κλέμπερ 18 πόντους.

Για τους Νετς, ο Σπένσερ Ντίνγουιντι είχε 19 πόντους, ο Τζάναν Μούσα 14 πόντους και οι Τζο Χάρις, Ταϊρόν Πρινς, Γουίλσον Τσάντλερ και Τίο Πίνσον από 11 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 60-65, 93-93, 123-111

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 4, Φίνεϊ-Σμιθ 8 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζάκσον 8 (1), Ντόντσιτς 31 (5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπαρέα 10 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κλέμπερ 18 (3), Μαριάνοβιτς 10 (7 ριμπάουντ), Μπράνσον 4, Ράιτ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ριβς, Λι, Κάρι 25 (5/5 τρίποντα)

ΝΕΤΣ: Πρινς 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κούρουτς 8 (3/10 σουτ, 1 τρίποντο), Τζόρνταν 10 (10 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 19 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χάρις 11 (5/17 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Έλεσον, Τσάντλερ 11 (1), Άλεν 9 (6 ριμπάουντ), Μούσα 14 (2), Πίνσον 11 (1), Λουάου-Καμπαρό 7 (2)