NBA

Λέικερς - Μπλέιζερς 111-88: Πάρτι και 1-1

Kim Klement/Pool Photo via AP KIM KLEMENT/POOL PHOTO VIA AP

Οι Λέικερς δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Μπλέιζερς στο Game 2 της σειράς, πήραν μία άνετη νίκη με 111-88 και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά. Τραυματίστηκε ο Λίλαρντ.

Οι Λέικερς έπαιξαν σαν το Νο1 της Δύσης, οι Μπλέιζερς σαν το... Νο8 και το αποτέλεσμα με βάση την εικόνα των ομάδων ήταν αναμενόμενο: Μία άνετη νίκη των Λέικερς με 111-88 και ισοφάριση της σειράς σε 1-1. Μία σειρά που ίσως να άλλαξε εντελώς πλέον, αφού ο Ντέιμιαν Λίλαρντ υπέστη εξάρθρωση στον δείκτη του αριστερού του χεριού, κάτι που ενδεχομένως να τον επηρεάσει.

Οι Λέικερς δεν άφησαν ιδιαίτερα περιθώρια στους Μπλέιζερς. Πήραν το πάνω χέρι από νωρίς, ξεφεύγοντας με 56-39 στο πρώτο ημίχρονο και 98-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου και απλώς έκαναν ό,τι ήθελαν στις δύο πλευρές του παρκέ, πνίγοντας το Πόρτλαντ.

Το παιχνίδι ξέφυγε από πολύ νωρίς, σε βαθμό που πλέον στην τέταρτη περίοδο στο παρκέ βρίσκονταν μόνο αναπληρωματικοί, ενώ κανένας παίκτης των Λέικερς δεν αγωνίστηκε περισσότερα από 29 λεπτά.

Ο Άντονι Ντέιβις με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Λέικερς, με τον Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ να προσθέτει πόντους και τον Τζάι Αρ Σμιθ 11 πόντους (με 4/12 σουτ). Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έμεινε στους 10 πόντους με 4/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 λάθη.

Για τους Μπλέιζερς, ο Λίλαρντ είχε 18 πόντους με 6/14 σουτ (1/7 τρίποντα) και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 13 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 56-39, 98-58, 111-88

ΛΕΊΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 31 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (4/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), ΜακΓκί 10 (8 ριμπάουντ), Γκριν 3 (1), Κάλντγουελ-Πόουπ 16 (4), Μόρις 2, Κούζμα 7 (1), Ντάντλεϊ, Χάουαρντ 9 (5 ριμπάουντ), Κουκ 5 (1), Σμιθ 11 (3), Γουέιτερς 4, Καρούζο 3 (1)

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Άντονι 2 (1/6 σουτ), Γκέιμπριελ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νούρκιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Λίλαρντ 18 (6/14 σουτ, 1/7 τρίποντα), ΜακΚόλουμ 13 (6/16 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 4, Χόαρντ 6, Γουάιτσαϊντ 6 (9 ριμπάουντ), Άνταμς 4, Τρεντ 8 (2), Σάιμονς 11 (2)