NBA

Κλίπερς - Μπακς 124-129: Οδοστρωτήρας Γιάννης!

AP Photo/Marcio Jose Sanchez AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και να χάνει το triple-double για μία ασίστ, οι Μπακς επιβλήθηκαν με 129-124 των Κλίπερς στο Λ.Α.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τα έκανε... όλα στο μέγιστο βαθμό, οι συμπαίκτες του στάθηκαν στο πλευρό του βάζοντας τα σουτ και οι Μπακς κατάφεραν να αποδράσουν με τη νίκη από το Λος Άντζελες, επικρατώντας με 129-124 των μαχητικών Κλίπερς, που παρατάχθηκαν χωρίς τους Κουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ.

Οι Μπακς ζορίστηκαν πολύ, είδαν τον Γιάννη να τα βρίσκει σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο τον είδαν να κυριαρχεί και να τους οδηγεί στη νίκη.

Ο "Greek Freak ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους (ρεκόρ σεζόν) με 6/14 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 14/18 βολές, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, η οποία περιελάμβανε μία σειρά από θεαματικές φάσεις.

Άξιοι συμπαραστάτες του Γιάννη ήταν ο τρομερός Τζορτζ Χιλ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 6/7 τρίποντα και ο Έρικ Μπλέντσο με 20 πόντους, με τον Κάιλ Κόρβερ να προσθέτει 14 πόντους.

Για τους Κλίπερς, ο Μοντρέζλ Χάρελ ήταν πραγματικό θηρίο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 34 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Λου Γουίλιαμς να προσθέτει 34 πόντους (αλλά με 9/27 σουτ) και 11 ασίστ και τον Πάτρικ Μπέβερλι 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι Μπακς ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα του αγώνα, ξεφεύγοντας με 0-9. Μέχρι να καταλάβουν ωστόσο τι συνέβαινε, οι Κλίπερς είχαν απαντήσει και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 22-12 πέρασαν μπροστά με 22-21, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 30-28.

Στην δεύτερη περίοδο το Μιλγουόκι είδε τον Τζορτζ Χιλ να παίρνει φωτιά και με 5/5 τρίποντα να κουβαλάει την ομάδα στο σκοράρισμα. Αποτέλεσμα για το Μιλγουόκι ήταν να τρέξει αρχικά ένα σερί 13-0 για να ξεφύγει με 33-44. Λίγο αργότερα μάλιστα η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους (41-58), με τους Κλίπερς ωστόσο να μαζεύουν την διαφορά και να μειώνουν σε 59-70 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι να πάρει μπροστά ο Γιάννης. Σε ένα σημείο ο σταρ των Μπακς φάνηκε να το παίρνει προσωπικά κάνοντας τα... πάντα για 3 λεπτά στο παρκέ, οδηγώντας την ομάδα του σε ένα σερί 10-0 για να ανέβει η διαφορά στους 10 πόντους (83-93) και τελικά στο προβάδισμα με 89-98 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Κλίπερς δεν τα παράτησαν όμως. Έδειξαν από το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ότι δεν θα το κάνουν και χάρη σε ένα ξέσπασμα μείωσαν σε 97-101. Οι Μπακς κάπου εκεί αντέδρασαν πάλι και χάρη σε ένα ξέσπασμα ξέφυγαν με 103-117, δείχνοντας να καθαρίζουν το ματς. Οι Κλίπερς όμως έιχαν πάλι τις απαντήσεις και με μία τελευταία αντεπίθεση έφτασαν το ματς στο καλάθι (124-126) χάρη σε τρίποντο του Λάντρι Σάμετ με 23 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Στην επόμενη φάση ωστόσο ο Κρις Μίντλετον ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και έκανε το 124-128, με τον Γιάννη στην συνέχεια να κόβει το σουτ του ΤζαΜάικαλ Γκριν και με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-28, 59-70, 89-98, 124-129

ΚΛΙΠΕΡΣ: Πάτερσον 2, Χάρελ 34 (13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέβερλι 20 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 34 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Σάμετ 14 (4 τρίποντα), Γκριν 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάρκλες 1, Ζούμπατς 8, Ρόμπινσον 2, ΜακΓκρούντερ

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 38 (4 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Μίντλετον 13 (3/13 σουτ), Μ. Λόπεζ 11 (4/12 σουτ, 12 ριμπάουντ, 6 κοψίματα), Μπλέντσο 20 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάθιους, Ιλιασόβα 2, Ρ. Λόπεζ 7, Χιλ 24 (6/7 τρίποντα), ΝτιΒιντσέντζο, Κόναγκτον, Κόρβερ 14 (4)