NBA

Η Φλόριντα "πληγώνει" τους Γουόριορς

AP PHOTO/REINHOLD MATAY

Μία ημέρα μετά την ήττα στο Μαϊάμι, ήταν η σειρά του Ορλάντο να νικήσει τους -άνευ Κέβιν Ντουράντ- Γουόριορς (103-96), ανατρέποντας διαφορά 13 πόντων στην τέταρτη περίοδο (VIDEO).

Το roadtrip στην Φλόριντα δεν πήγε όπως ακριβώς το περίμεναν οι πρωταθλητές. Την Τετάρτη οι Γουόριορς έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους στο Μαϊάμι με το τρίποντο του Ντουέιν Γουέιντ στην εκπνοή και την Πέμπτη ήταν η σειρά της άλλης ομάδας της Φλόριντα να σοκάρει τους "Dubs". Το Ορλάντο ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων στα τελευταία 10 λεπτά και τους έκλεψε τη νίκη με 103-96.

Αυτή ήταν η 9η νίκη στους τελευταίους 12 αγώνες για την ομάδα του Στιβ Κλίφορντ, η οποία είχε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο και παρότι δέχτηκε ένα επιμέρους 11-30 στην τρίτη περίοδο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 72-85 στο 38', κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Και να το πάρει. Η Μάτζικ τελείωσε το παιχνίδι με επιμέρους 14-2 στα τελευταία τρία λεπτά και όχι μόνο έφτασε στη νίκη, αλλά έσπασε παράλληλα και ένα σερί 11 ηττών από τους "πολεμιστές", τους οποίους είχαν να νικήσουν από τις 14/12/2012.

Ο Στιβ Κερ αποφάσισε να ξεκουράσει τον Κέβιν Ντουράντ με το Γκόλντεν Στέιτ να παίζει back-to-back και η απουσία του "K.D." ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή. Οι Γουόριορς σούταραν με ποσοστό 40,2%, είχαν 22,5% στα τρίποντα και υπέστησαν την 5η ήττα στους τελευταίους 7 αγώνες. Ο Στέφεν Κάρι έβαλε 33 πόντους αλλά είχε 1/6 σουτ στην καθοριστική τέταρτη περίοδο, ενώ ο πάγκος των "πολεμιστών" συνέδραμε όλους κι όλους 12 πόντους, έναντι 35 των γηπεδούχων.

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Γκόρντον 22 (15 ριμπάουντ), Άιζακ 12, Βούτσεβιτς 12 (13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες), Ογκαστιν 14, Φουρνιέ 8, Ιγούντου 4, Μπιρτς 7, Μπρίσκο 8 (9 ριμπάουντ), Ρος 16.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 5, ΜακΚίνι 4, Κάζινς 21 (11 ριμπάουντ), Κάρι 33 (7/16 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τόμπσον 21 (9/23 σουτ), Γερέμπκο 4, Μπιλ 6 (8 ριμπάουντ), Λούνι, Λίβινγκστον, Κουκ 2, Λι.