NBA

Γουόριορς - Μπλέιζερς 114-111: Καρδιά πρωταθλητή, ανατροπή και 2-0

AP Photo/Ben Margot AP PHOTO/BEN MARGOT

Τρομεροί οι Γουόριορς επέστρεψαν από το -17 κόντρα στους Μπλέιζερς στο Game 2, πήραν τη νίκη με 114-111 και έκαναν το 2-0 στην σειρά. Μοιραίος ο Λίλαρντ στο φινάλε.

Οι Γουόριορς έδειξαν, ξανά, καρδιά πρωταθλητή στο Game 2 με τους Μπλέιζερς. Κόντρα στο ψυχωμένο Πόρτλαντ τα... είδαν όλα, βρέθηκαν στο -17, αλλά είχαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν στο ματς και τελικά να πάρουν τη νίκη με 114-111, κάνοντας το 2-0 στην σειρά.

Το Πόρτλαντ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, έδωσε την μπάλα στον Ντάμιαν Λίλαρντ, αλλά ο Αντρέ Ιγκουοντάλα του έκλεψε την μπάλα και σφράγισε τη νίκη των Γουόριορς, με τον σταρ των Μπλέιζερς να ζητάει φάουλ.

Για τους Μπλέιζερς, ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 23 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ) και 10 ασίστ, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 22 πόντους (αλλά με 9/23 σουτ) και ο Σεθ Κάρι 16 πόντους.

ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι το Πόρτλαντ να καταφέρει χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα να ξεφύγει με 22-15. Το Γκόλντεν Στέιτ πάντως ισορρόπησε άμεσα την κατάσταση και μείωσε σε 21-22, με το Πόρτλαντ να κλείνει τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 31-29.

Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, χωρίς καμία ομάδα να μην καταφέρνει να ξεφύγει. Όλα αυτά άλλαξαν όμως από τα μέσα της δεύτερης περιόδου κι έπειτα. Με το Πόρτλαντ να έχει στο παρκέ τρεις γκαρντ (Λίλαρντ, ΜακΚόλουμ, Κάρι), το παιχνίδι άνοιξε, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 20-6 να εκτοξεύσει την διαφορά στους 17 πόντους (62-45), για να πάει τελικά στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 15 πόντων (65-50).

Οι Γουόριορς ήταν δεδομένο ότι θα αντιδρούσαν στην τρίτη περίοδο. Αυτό ακριβώς έκαναν και ανεβάζοντας την έντασή του σε άμυνα και επίθεση κατάφερε με... συνοπτικές διαδικασίες να τρέξει ένα σερί 13-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και μείωσε σε 66-69 και τελικά να περάσει μπροστά με 77-75, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο ισόπαλες με 89-89.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο έγινε μάχη. Οι Μπλέιζερς συνέχισαν να παλεύουν, ξεφεύγοντας με 102-94 και 108-100 με 4.5 λεπτά να μένουν για το τέλος. Ένα σερί 10-0 των Γουόριορς όμως τους έβαλε μπροστά με 110-108 με 2 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Τότε ήταν που ο Σεθ Κάρι έβαλε φωτιά στο ματς, αφού με τρίποντο έκανε το σκορ 111-110. Οι Γουόριορς όμως δεν επηρεάστηκαν και χάρη σε καλάθια των Λούνι και Γκριν πέρασαν μπροστά με 114-111 με 12 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Το Πόρτλαντ είχε την τελευταία επίθεση και έδωσε την μπάλα στον Λίλαρντ, ωστόσο ο Ιγκουοντάλα του έκλεψε τη μπάλα, με το Γκόλντεν Στέιτ να παίρνει τη νίκη.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 16 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπόγκουτ, Κάρι 37 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τόμπσον 24, Ιγκουοντάλα 4, Γερέμπκο, Μπελ 11, ΜακΚίνι 3, Τζόουνς, Λούνι 14, Λίβινγκστον 3, Κουκ 2

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Αμίνου 9 (6 ριμπάουντ), Χάρκλες 12, Καντέρ 4, Λίλαρντ 23 (5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜακΚόλουμ 22 (5 ασίστ), Κόλινς, Λέοναρντ 7 (6 ριμπάουντ), Σ. Κάρι 16, Τέρνερ 6, Χουντ 12