ΜΠΑΣΚΕΤ

Φοβερός πάλι ο Ντόντσιτς, οδήγησε το Ντάλας

AP PHOTO/LM OTERO

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο οδηγός των Μάβερικς, που νίκησαν την Οκλαχόμα Σίτι 105-103 (VIDEO).

Ο Λουκα Ντόντσιτς δεν χρειάστηκε να γκρινιάξει αυτή τη φορά επειδή δεν πήρε το τελευταίο σουτ. Το έχασαν οι αντίπαλοι των Μάβερικς. Η Οκλαχόμα Σίτι είχε δύο ευκαιρίες να φύγει με τη νίκη από το American Airlines Center, ωστόσο ο Πολ Τζορτζ και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ αστόχησαν δύο φορές στα τελευταία έξι δευτερόλεπτα (ο πρώτος στα έξι και ο δεύτερος στην εκπνοή, κι ενώ είχε μεσολαβήσει μία βολή του Τζόρνταν στα 2'') και οι Μάβερικς πήραν τη νίκη με 105-103.

Κορυφαίος των Μαβς για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς. Ο Σλοβένος πέτυχε 25 πόντους, μοίρασε 7 ασίστ και ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ντάλας, το οποίο προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο, πριν βρεθεί πίσω στο σκορ με 6 μόλις δύο λεπτά πριν από τη λήξη μετά τα διαδοχικά τρίποντα του Τζορτζ. Από εκεί και πέρα πάντως η OKC τα έκανε θάλασσα...

Ο Πολ Τζορτζ ήταν ο κορυφαίος της Θάντερ με 36 πόντους και 12/24 σουτ, ενώ ο Ντένις Σρέντερ έβαλε 19 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο. Σε κάκιστη βραδιά βρέθηκε ο Ράσελ Γουέστμπρουκ, που ναι μεν είχε 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 6 κλεψίματα, ωστόσο υπέπεσε σε 5 λάθη και είχε 4/22 σουτ και 0/8 τρίποντα, συμπεριλαμβανομένου και του άστοχου στην εκπνοή του αγώνα.

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Κλέμπερ 3 (7 ριμπάουντ), Μπαρνς 16, Ντόντσιτς 25 (9/19 σουτ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Τζόρνταν 12 (17 ριμπάουντ), Σμιθ 14, Νοβίτσκι 6, Πάουελ 6, Φίνι-Σμιθ 10, Χάρις 7, Μπαρέα 6 (10 ασίστ).

ΘΑΝΤΕΡ: Ναντέρ 3, Γκραντ 10, Τζορτζ 36 (12/24 σουτ), Ανταμς 8 (9 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 9 (4/22 σουτ, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 λάθη), Πάτερσον 10, Νοέλ 2, Φελτον 3, Σρέντερ 19, Ντιάλο 3.

Photo credits: AP Photo/LM Otero