NBA

Επιστροφή από το -19 και νίκη για τους Νάγκετς!

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Τρομεροί οι Νάγκετς, ανέτρεψαν διαφορά 19 πόντων κόντρα στους Σπερς στο Game 2 της σειράς και πήραν τη νίκη με 114-105, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Νάγκετς βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στους Σπερς στο Game 2 στο Ντένβερ. Πίσω στην σειρά με 0-1, οι Νάγκετς βρέθηκαν νωρίς στο -19 και όλα έμοιαζαν χαμένα. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο το Ντένβερ θύμισε την ομάδα που στην κανονική περίοδο είχε το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην Δύση και παίζοντας τρομερό μπάσκετ έφερε τα πάνω-κάτω και νίκησε με 114-105 τους Σπερς, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά!

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 24 πόντους - 21 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο - ήταν ο ηγέτης των Νάγκετς, με τον Γκάρι Χάρις να προσθέτει 23 πόντους, τον Νίκολα Γιόκιτς 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ και τον Πολ Μίλσαπ 20 πόντους.

Για τους Σπερς, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 31 πόντους, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ 24 πόντους και ο Ντέρικ Γουάιτ 17 πόντους.

ΕΒΓΑΛΕ ΨΥΧΗ ΤΟ ΝΤΕΝΒΕΡ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με το Σαν Αντόνιο ωστόσο να έχει το πάνω χέρι και να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 26-21. Στην δεύτερη περίοδο, οι Σπερς ξαφνικά πήραν... φωτιά και χάρη σε ένα σερί 14-0 ξέφυγαν με 42-23, "παγώνοντας" το Ντένβερ, το οποίο βρήκε ωστόσο τρόπο να κατεβάσει την διαφορά στους 10 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (59-49).

Στην τρίτη περίοδο οι Σπερς συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 78-59. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των Νάγκετς, οι οποίοι ξέσπασαν και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 16-4 μείωσαν σε 75-82 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα συνέχισαν να πιέζουν και με μπροστάρη τον Μάρεϊ ισοφάρισαν σε 95-95 και 97-97, πριν περάσουν μπροστά με 99-97.

Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι, με τον Μάρεϊ να είναι τελικά αυτός που άλλαξε μία και καλή τα δεδομένα, όταν με δύο σερί τρίποντα σε διάστημα 20 δευτερολέπτων έκανε το σκορ 110-101 με 2 λεπτά να μένουν για το φινάλε, βάζοντας φωτιά στο γήπεδο. Η ανατροπή είχε ολοκληρωθεί, με τους Νάγκετς να έχουν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, φτάνοντας στη νίκη.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Όλντριτζ 24 (8 ριμπάουντ), Πετλ 5 (8 ριμπάουντ), Γουάιτ 17, ΝτεΡόζαν 31, Φορμπς 5, Μοτιεγιούνας 2, Ποντέξτερ, Μπέρτανς 3, Γκέι 5, Κάνινγκχαμ, Μιλς 5, Γουόκερ, Μπελινέλι 8

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Μίλσαπ 20, Γιόκιτς 21 (13 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάρεϊ 24, Μπάρτον 3, Χάρις 23, Πλάμλι 4, Κρεγκ, Μόρις 11 (6 ασίστ), Μπίσλεϊ 8