NBA

Επιστροφή από -17 με σούπερ Ίρβινγκ για τους Σέλτικς

AP Photo/Elise Amendola AP PHOTO/ELISE AMENDOLA

Οι Σέλτικς τα χρειάστηκαν κόντρα στους Κινγκς, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 126-120 επιστρέφοντας από το -17, με τον Ίρβινγκ να κάνει triple-double.

Οι Σέλτικς έμοιαζαν έτοιμοι να κάνουν μία από τις γνωστές γκέλες τους κόντρα στους Κινγκς. Ο Καϊρί Ίρβινγκ όμως δεν σκόπευε να τους αφήσει και με το δεύτερο triple-double της καριέρας του βοήθησε την ομάδα του να επιστρέψει από το -17 και να πάρει τη νίκη με 126-120

Οι Σέλτικς τα έκαναν όλα στραβά για σχεδόν 15 λεπτά κόντρα στους Κινγκς, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 27-44 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν μαζέψει την διαφορά, μειώνοντας σε 56-62. Στα μέσα της τρίτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με 77-89. Στο τέλος της τρίτης περιόδου όμως ήταν μπροστά με 93-91. Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του.

Οι Σέλτικς είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, ξεφεύγοντας κάποια στιγμή με 113-103, ενώ με ένα λεπτό να μένει για το φινάλε το σκορ ήταν 124-114. Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί, με τους Κινγκς απλώς να μειώνουν στο τέλος την έκταση της ήττας τους.

Ο Καϊρί Ίρβινγκ με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 22 πόντους και τον Μάρκους Μόρις 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους Κινγκς, ο Μπάντι Χιλντ είχε 34 πόντους, ο Χάρισον Μπαρνς 20 πόντους και ο ΝτιΆρον Φοξ 19 πόντους και 9 ασίστ.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 21 (13 ριμπάουντ), Τέιτουμ 15, Χόρφορντ 12, Ίρβινγκ 31 (10 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Σμαρτ 7, Οτζελέγιε, Χέιγουορντ 10, Γουίλιαμς 2, Μπέινς 6 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 22

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ: Μπιέλιτσα 9, Μπαρνς 20, Κόλεϊ-Στάιν 10 (13 ριμπάουντ), Φοξ 19 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χιλντ 34 (7 ασίστ), Μπάγκλεϊ 14, Τζάιλς 4, Μπογκντάνοβιτς 9, Μπερκς, Μπρούερ 1