NBA

Απίθανη ανατροπή-ρεκόρ από τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο!

AP PHOTO/WILFREDO LEE

Την ανατροπή της χρονιάς έκαναν οι Μπακς, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23 πόντους διαφορά στο Μαϊάμι, αλλά επικράτησαν με 113-98! Εντυπωσιακός πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (VIDEO).

Οι Μπακς αρνούνται να χάσουν ακόμα και τα παιχνίδια που μοιάζουν χαμενα... Στο Μαϊάμι τα "ελάφια" βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23 πόντους διαφορά στην πρώτη περίοδο και με 20 στο ημίχρονο, αλλά όχι μόνο διέπραξαν την μεγαλύτερη ανατροπή της ιστορίας τους (την ισοφάρισαν, για την ακρίβεια) στην American Airlines Arena, αλλά επικράτησαν και εύκολα μάλιστα της Χιτ με 113-98, ξεφεύγοντας ακόμα και με +18 στην τέταρτη περίοδο!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε άλλη μία καταπληκτική εμφάνιση, αγγίζοντας το τριπλ-νταμπλ. Ο "Greek Freak" πέτυχε 33 πόντους με 12/19 σουτ και 8/11 βολές, μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ και είχε ακόμα 2 κλεψίματα, 3 τάπες και 6 λάθη. Ο Αντετοκούνμπο ήταν φυσικά και ο κύριος λόγος που το Μιλγουόκι δεν τα παράτησε ποτέ. Ούτε στο σημείο που είδε το Μαϊάμι να προηγείται με 37-14 στο 11', ούτε με 62-42 στο ημίχρονο. Κι ας είχε χάσει τον Μάλκολμ Μπρόγκτον με τραυματισμό στην δεξιά φτέρνα από το πρώτο δωδεκάλεπτο.

Οι Μπακς ροκάνισαν την διαφορά μέχρι τον έναν πόντο μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 37' (80-81) και ξέφυγαν ακόμα και με 92-110 στα τελευταία λεπτά! Όταν τα φώτα έπεσαν στην Φλόριντα, οι Μπακς μόλις είχαν γίνει η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20+ πόντους διαφορά στο ημίχρονο και κέρδισε το ματς με περισσότερους από 11!

Συν τοις άλλοις, ισοφάρισαν το ρεκόρ ομάδας για ανατροπή και συγκεκριμένα το -20 που είχε κάνει το Μιλγουόκι στις 18/2/1977 κόντρα στους Νικς, ενώ έσπασαν και το φετινό ρεκόρ για τη μεγαλύτερη ανατροπή σε αγώνα των "ελαφιών", ξεπερνώντας τη νίκη από το -22 που είχαν σημειώσει κόντρα στους Μπουλς στις 16/11. Επιπλέον, έκαναν το 2-3 σε φετινούς αγώνες, στους οποίους βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε οποιοδήποτε σημείο με διαφορά 20 ή περισσότερων πόντων.

Τα ρεκόρ, βέβαια, ίσχυσαν από την ανάποδη για το Μαϊάμι στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Η ομάδα της Φλόριντα έχασε για 4η φορά στην ιστορία της αγώνα στον οποίον προηγήθηκε με 20 ή περισσότερους πόντους στο ημίχρονο και για πρώτη συνέβη εντός έδρας. Μέχρι πρότινος είχε 51-0 στο γήπεδό της σε ανάλογες περιπτώσεις. Την ίδια ώρα μάλιστα που οι Μπακς διεύρυναν την διαφορά τους από τους 2ους Ράπτορς στα 3,5 παιχνίδια, η Χιτ έβλεπε το δικό της προβάδισμα από την 9η Σάρλοτ να πέφτει στο ένα, στην κούρσα για την 8η θέση των ανατολικών playoffs.

ΜΑΪΆΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Ολίνικ 10 (7 ριμπάουντ), Γουίνσλοου 20, Αντεμπάγιο 10 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρίτσαρντσον 11, Γουέιτερς 10, ΜακΓκρούντερ, Τζόουνς 9, Γουάιτσαϊντ 14 (11 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 4, Γουέιντ 10.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 33 (12/19 σουτ, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 τάπες), Μίντλετον 21 (8 ασίστ), Λόπεζ 2, Μπλέντσο 17, Μπρόγκντον, Γουίλσον 4, Μίροτιτς 8, Ιλιασόβα 15, Χιλ, Κόνατον 13, Σνελ.

Δείτε εδώ την κατάταξη σε όλους τους ομίλους του ΝΒΑ.

Photo credits: AP Photo/Wilfredo Lee