NBA

Απίστευτη ανατροπή από το -25 οι Νάγκετς!

AP PHOTO/BRANDON DILL

Μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές των τελευταίων ετών έγινε στο Μέμφις, όπου οι Νάγκετς γύρισαν από το -25 και νίκησαν τους αυτόχειρες Γκρίζλις 95-92 (VIDEO).

Ένας αγώνας στο ΝΒΑ μπορεί να αλλάξει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και αυτός που έγινε στο FedEx Forum αποτελεί το ιδανικό παράδειγμα. Οι Νάγκετς (34-15) βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 25 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και έχαναν ακόμα με 13 στο 44’, ωστόσο βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν το ματς και να το "κλέψουν" μέσα από τα χέρια των Γκρίζλις με 95-92, διαπράττοντας στο Μέμφις την μεγαλύτερη ανατροπή της ιστορίας τους!

Ο Μαλίκ Μπίσλι πέτυχε 13 από τους 18 πόντους του στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και μαζί με τον Γουίλ Μπάρτον (20 πόντοι) και τον Νίκολα Γιόκιτς (24 πόντοι) ήταν οι κύριοι λόγοι που η ομάδα του Μάικ Μαλόουν δεν παραδόθηκε ποτέ και έχει πλέον 34-15, το καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία της έπειτα από 49 αγώνες. Ο Μπάρτον ήταν αυτός που έδωσε στο Ντένβερ το πρώτο του προβάδισμα στο ματς (89-91) στα 43,9'' πριν από τη λήξη, πριν ο Χόλιντεϊ ευστοχήσει σε τρίποντο αμέσως μετά. Ο Γιόκιτς όμως απάντησε άμεσα στα 28,9'' και στην επόμενη επίθεση οι Γκρίζλις τα έκαναν θάλασσα.

Με 3'' να απομένουν στο χρονόμετρο, ο Κάιλ Άντερσον, άρτι αφιχθείς από τραυματισμό που τον κράτησε στα πιτς στους προηγούμενους οκτώ αγώνες, πάτησε την τελική γραμμή (πριν ευστοχήσει σε ένα απίθανο σουτ πίσω από το ταμπλό!) και στα 2,5'' ο Γκάρι Χάρις έγραψε το τελικό σκορ από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Με τον Μπι Τζέι Μπίκερσταφ να μην έχει άλλο τάιμ άουτ και τους Γκρίζλις να μην μπορούν να επαναφέρουν τη μπάλα μετά το κέντρο, απλά δεν είχαν τύχη να ισοφαρίσουν...

Ο Μαρκ Γκασόλ (28 πόντοι) και ο Μάικ Κόνλι (23 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Γκρίζλις (20-31), οι οποίοι υπέστησαν και αυτοί από τη μεριά τους τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία τους, σε έναν αγώνα στον οποίον προηγήθηκαν με 16-2 στο 4', με 70-45 στο 29' και με 85-72 στο 44'. Η ομάδα του Μπίκερσταφ δέχτηκε όμως ένα επιμέρους 4-19 στα τελευταία λεπτά και έχασε σε κάποιο σημείο 12 από τα 13 σουτ που επιχείρησε στην τέταρτη περίοδο, ενώ υπέπεσε συνολικά σε 20 λάθη, από τα οποία δέχτηκε 30 πόντους!

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ (Μπίκερσταφ): Τζάκσον 8 (7 ριμπάουντ), Αντερσον 9, Χόλιντεϊ 9, Γκασόλ 28 (11/19 σουτ, 9 ριμπάουντ, 7 λάθη), Κόνλι 23 (11 ασίστ), Ραμπ, Καμπόκλο 5, Νοά 7 (7 ριμπάουντ), Μακ 3 (6 ασίστ).

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 4, Κρεγκ 5, Γιόκιτς 24 (10/20 σουτ, 4 κλεψίματα), Χάρις 11, Μπάρτον 20, Πλάμλι 4 (7 ριμπάουντ), Λάιλς, Ερνανγκόμεθ, Μόρις 9, Μπίσλι 18.

Photo credits: AP Photo/Brandon Dill