NBA

Αντονι Ντέιβις: 40 πόντοι, 20 ριμπάουντ και ένα διπλό ρεκόρ

AP Photo/Kyusung Gong AP PHOTO/KYUSUNG GONG

Ο Άντονι Ντέιβις έδωσε ένα σόου κόντρα στους Γκρίζλις στη νίκη των Λέικερς έχοντας 40 πόντους και 20 ριμπάουντ, κάνοντας στο μεσοδιάστημα δύο ιστορικά ρεκόρ.

Ο Άντονι Ντέιβις ήταν ασταμάτητος κόντρα στους Γκρίζλις, οδηγώντας τους Λείκερς στη νίκη με 120-91, αφού το Μέμφις δε μπόρεσε ποτέ να βρει απάντηση στο μαρκάρισμά του. Βασικά, η μόνη λύση που βρήκαν οι Γκρίζλις ήταν να του κάνουν φάουλ, στέλνοντάς τον συνέχεια στις βολές.

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να ολοκληρώσει ο Ντέιβις τον αγώνα έχοντας 40 πόντους με 7/17 σουτ, 26/27 βολές και 20 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής, καταφέρνοντας κατά την διάρκεια του αγώνα να κάνει δύο ρεκόρ.

1. Έγινε ο παίκτης που "έγραψε" πιο γρήγορα από κάθε άλλον στην ιστορία του ΝΒΑ παιχνίδι με +40 πόντους και +20 ριμπάουντ, αφού κανείς δεν το είχε κάνει σε λιγότερο χρόνο από 31 λεπτά.

2. Έγινε ο κάτοχος του ρεκόρ για τις περισσότερες εύστοχες βολές σε ένα παιχνίδι στην ιστορία των Λέικερς, σπάζοντας το ρεκόρ του συμπαίκτη του Ντουάιτ Χάουαρντ, ο οποίος στο πρώτο πέρασμά του από τους Λέικερς είχε 39 πόντους με 25/39 βολές σε έναν αγώνα κόντρα στους Μάτζικ στις 12 Μαρτίου 2013, στη νίκη της ομάδας του με 106-97.

Για την ιστορία, το απόλυτο ρεκόρ εύστοχων βολών σε ένα παιχνίδι από έναν παίκτη είναι 28 και το μοιράζονται δύο παίκτες: Ο Γουίλτ Τσάμπερλεν, ο οποίος την βραδιά που είχε σημειώσει 100 πόντους κόντρα στους Νικς στις 2 Μαρτίου 1962 είχε 28/32 βολές στη νίκη της ομάδας του με 169-147, και ο Έντριαν Ντάντλεϊ, ο οποίος στις 4 Ιανουαρίου 1984 είχε 46 πόντους με 28/29 βολές στη νίκη των Τζαζ με 116-111 επί των Νικς.

Στο VIDEO που παρατίθεται μπορείτε να δείτε τις καλύτερες στιγμές του Ντέιβις από τον αγώνα με τους Γκρίζλις: