NBA

Αγριεμένοι οι Μπακς, ισοπέδωσαν τους Πέισερς

AP Photo/Aaron Gash AP PHOTO/AARON GASH

Δύο σερί ήττες ήταν πολλές. Οι πραγματικοί Μπακς εμφανίστηκαν ξανά και νίκησαν πολύ εύκολα τους Πέισερς 117-98, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι... αγριεμένος (VIDEO).

" Θα αντιδράσουμε, όπως κάνουμε πάντα", είπε μετά την ήττα των Μπακς από τους Σανς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Και αντέδρασαν. Αυτός πρώτος και καλύτερος. Έπειτα από διαδοχικές ήττες για πρώτη φορά στην κανονική περίοδο, οι Μπακς επέστρεψαν δριμύτεροι και νίκησαν εύκολα τους Πέισερς 117-98, βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο το καλύτερο εντός έδρας ρεκόρ στο ΝΒΑ με το 26-5 που έχουν στο Fiserv Forum.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν αγριεμένος στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας τρομερή εμφάνιση. Ο 24χρονος φόργουορντ πέτυχε 29 πόντους με σωρεία καρφωμάτων και είχε 10/17 σουτ (1/4 τρίποντα), 8/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κόψιμο στα 33 λεπτά που αγωνίστηκε. Με τέτοιους αριθμούς, χαλάλι τα 6 λάθη που έκανε...

Εξαιρετικός ήταν και ο Κρις Μίντλετον, που πέτυχε 27 πόντους δύο ημέρες μετά τα 1/13 σουτ στο Φίνιξ, ενώ διψήφιο αριθμό είχαν και οι Μπρουκ Λόπεζ (13), Ερικ Μπλέντσο (12) για τους Μπακς (48-16), οι οποίοι σούταραν με ποσοστό 50%, έβαλαν 14 τρίποντα και κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (52-40). Το κλειδί της νίκης, πάντως, δεν ήταν κάποιος από τους παραπάνω αριθμούς, αλλά η άμυνα και η ενέργεια που έβγαλαν οι Μπακς στο πίσω μέρος του γηπέδου. Το Μιλγουόκι κράτησε την Ιντιάνα (42-24) στο 38,9%, έκοψε 10 σουτ και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του.

Η ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ μπήκε εξ αρχής στο γήπεδο με το μάτι να γυαλίζει. Προηγήθηκε με 13-5 στο 3’ και κάθε φορά από εκεί και πέρα που η σκληροτράχηλη Ιντιάνα επιχειρούσε να πλησιάσει στο σκορ, το Μιλγουόκι έκανε ένα νέο ξέσπασμα και απομακρυνόταν με άνεση. Κάπως έτσι το 17-18 (6’) έγινε 36-24 στο 14’ με ένα σερί 11-0 και το 54-55 (25’) μετατράπηκε σε 80-64 στο 33’. Σε εκείνο το χρονικό διάστημα, στα μέσα της τρίτης περιόδου, άλλαξε μια και καλή ολόκληρη η εικόνα του ματς. Υπεύθυνη για αυτό ήταν μία τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για διαμαρτυρία.

Το σκορ ήταν 67-64 σε εκείνο το χρονικό σημείο. Λίγο αργότερα όμως έγινε 80-64 με ένα σερί 13-0 και η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10 πόντους (84-74 στο 37’) μέχρι το τέλος. Ίσα ίσα που τα "ελάφια" την ανέβασαν στους 22 πόντους στο 40' με ένα νέο σερί 12-0 και στην μέγιστη διαφορά (117-94) στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, κάνοντας έτσι εύκολα το 3-1 κόντρα στους Πέισερς, που έπαιζαν πάλι χωρίς τον Ντομάντας Σαμπόνις και είχαν κορυφαίους τους Μάιλς Τέρνερ (22), Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (17).

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 29 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίντλετον 27 (8/15 σουτ), Λόπεζ 13 (6 ριμπάουντ, 4 τάπες), Μπλέντσο 12, Μπρόγκντον 7, Γουίλσον, Μίροτιτς 2, Ιλιασόβα 9, Γκασόλ 1, ΝτιΒιτσέντζο 5, Κόνατον 3, Σνελ 9.

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ (ΜακΜίλαν): Γιανγκ 10, Μπογκντάνοβιτς 17, Τέρνερ 22 (17 ριμπάουντ, 3 τάπες), Κόλισον 9 (9 ασίστ), Μάθιους 10, Λιφ 2, ΜακΝτέρμοτ 7, Ο’Κουίν 11, Σάμνερ, Χόλιντεϊ 2, Τζόζεφ 5, Εβανς 3.