ΜΠΑΣΚΕΤ

Τενερίφη - Μπιλμπάο 70-78: 0/3 η παρέα του Μπόγρη

EUROKINISSI

Χωρίς νίκη έμεινε η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη μετά από την τρίτη αγωνιστική της τελικής φάσης της Liga Endesa, καθώς λύγισε και από τη Μπιλμπάο που πήρε το πρώτο θετικό της αποτέλεσμα (VIDEO).

Την τρίτη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες της τελικής φάσης της Liga Endesa γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής (21/6) η Τενερίφη, η οποία λύγισε από τη Μπιλμπάο (70-78) που με τη σειρά της ανέβηκε στο 1-2 και ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να μένει χαμηλά (11 πόντοι από 4/6 δίποντα και 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 19 λεπτά), τον Ντάνι Ντίεθ (10 πόντοι από 4/9 σουτ, 5 ριμπάουντ και 4 λάθη) να κάνει το ίδιο και τον Άαρον Γουάιτ να απογοητεύει (0/3 σουτ σε 12 λεπτά), η ομάδα του Γιώργου Μπόγρη (4 πόντοι από 2/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 21 λεπτά) στηρίχθηκε στον Νικ Ζάισλοφτ (22 πόντοι από 2/2 δίποντα και 6/10 τρίποντα σε 26 λεπτά) χωρίς όμως να απειλήσει στο φινάλε.

Ρουσέλ με 13 πόντους και πέντε ασίστ, Μαρτίνεθ με 13 πόντους από 5/5 σουτ και Σουλεϊμάνοβιτς (10 πόντοι - 10 ριμπάουντ) - Μπάλβιν (7 πόντοι - 7 ριμπάουντ) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από τη Μπιλμπάο η οποία συνεχίζει να ελπίζει.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 32-33, 52-61, 70-78