ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπασκόνια-Μάλαγα 87-86 στην παράταση: Άλμα πρόκρισης για τους Βάσκους

Η Μπασκόνια λύγισε στην παράταση την αντίσταση της Μάλαγα με 87-86 και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπασκόνια μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι έριξε στο καναβάτσο τη Μάλαγα κερδίζοντας στην παράταση με 87-86 (76-76 κ. α.) βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1 και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μάλαγα με εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 44-33 με τη λήξη του ημιχρόνου και να πάρει κεφάλι με διαφορά δύο πόντων στο 30' (54-56). Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ. Η Μάλαγα προηγήθηκε 76-74, ο Πολονάρα στα 4'' ισοφάρισε σε 76-76, ο Ντίαθ αστόχησε με την εκπνοή υπό πίεση και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση η μάχη συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση. Με 1/2 βολές ο Πολονάρα μετά από φάουλ του Μπουτέιγ έγραψε το τελικό 87-86, καθώς στην επίθεση της Μάλαγα ο Σουάρεθ έκανε πολύ κακή επαναφορά και οι ηττημένοι δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν επίθεση. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χένρι, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Βιλντόζα. Από τη Μάλαγα ξεχώρισε ο Ντίαθ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 44-33, 54-56, 76-76 (κ. α.), 87-86.