ΜΠΑΣΚΕΤ

Διέλυσε την Ενισέι η Χίμκι με 30/34 δίποντα και περιμένει τον Ολυμπιακό

EUROKINISSI

Η Χίμκι είχε 30/34 δίποντα και επικράτησε εύκολα της Ενισέι με 99-67, τέσσερις ημέρες πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για την πρεμιέρα της EuroLeague (12/10, 20:00).

Ο πρώτος περίπατος για την Χίμκι στην VTB League έγινε στην Ρίγα της Λετονίας. Ο δεύτερος έλαβε χώρα στο Κράσνογιαρκ της Σιβηρίας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε με συνοπτικές διαδικασίες εκτός έδρας την Ενισέι 99-67 και έκανε το 2/2 στην VTB League, έχοντας κερδίσει τους δύο αγώνες της με διαφορά 31,5 πόντων κατά μέσο όρο!

Ο Άντονι Γκιλ πέτυχε 21 πόντους με 8/9 σουτ σε 22'21'' και ο Αλεξέι Σβεντ έκανε νταμπλ-νταμπλ (20 πόντοι, 11 ασίστ), γεμίζοντας παράλληλα την στατιστική για την Χίμκι, η οποία μοίρασε 29 ασίστ, ευστόχησε στα 30 από τα 34 δίποντα που επιχείρησε και είχε 16/17 στο δεύτερο ημίχρονο!

Διψήφιο πόντων πέτυχαν ακόμα οι Ντι Μποστ (13), Τζόρνταν Μίκι (10) και Μάλκολμ Τόμας (10) για την ρωσική ομάδα, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 35 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό (12/10, 20:00) για την πρώτη αγωνιστική της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 40-45, 58-77, 67-99.

Οι πόντοι της Χίμκι (Μπαρτζώκας): Σβεντ 20 (4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μποστ 13 (7 ασίστ), Κρόκερ 1 (0/5 σουτ), Γκιλ 21 (7/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίκι 10 (4/4 σουτ), Ζάιτσεβ, Γκουμπάνοβ 2, Γιακούσιν 9, Ζούμπκοβ 2, Τζένκινς 9, Τόμας 10, Μόνια 2.

Photo credits: Eurokinissi