ΜΠΑΣΚΕΤ

Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι 94-92: Πήρε τη νίκη η Φενέρ με ηγέτη τον Σλούκα

Ο Κώστας Σλούκας οδήγησε με ηγετική εμφάνιση την Φενέρμπαχτσε στη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση με 94-92, στο πρώτο ματς του τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος". Τραυματίστηκε ο Γιαν Βέσελι και αποχώρησε στο 31'.

Φιλικό μεν, "θρίλερ" δε είδαν όσοι βρέθηκαν στις κερκίδες του ΟΑΚΑ για το πρώτο παιχνίδι του τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος". Εκεί όπου η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 94-92 στην παράταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ, κάνοντας το 2/2 στις φιλικές αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Η τουρκική ομάδα είχε νικήσει την Μακάμπι 65-60 και στο τουρνουά του Ζαντάρ που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο οδηγός της Φενέρμπαχτσε στο παιχνίδι, ωστόσο δεν ήταν όλα καλά για την τουρκική ομάδα στο παιχνίδι. Κι αυτό διότι στο 31' ο Γιαν Βέσελι τραυματίστηκε στο δεξί πόδι και δεν επέστρεψε στο ματς.

Ο MVP

Ο Κώστας Σλούκας δεν χρειάστηκε να κάνει υπερβολικά πράγματα στο παιχνίδι για να ξεχωρίσει. Ο 28χρονος γκαρντ ήταν ουσιαστικός σε ό,τι κι αν έκανε στο παρκέ του ΟΑΚΑ, καθοδηγώντας εκ του ασφαλούς την Φενέρμπαχτσε στη νίκη. Ο Σλούκας πέτυχε 22 πόντους με 4/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές, μοίρασε 5 ασίστ και είχε ακόμα 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη στα 32'14'' που αγωνίστηκε. Μέσα σε όλα, σημείωσε ακόμα το σουτ που έστειλε το ματς στην παράταση , καθώς και αυτό που έδωσε για τα καλά το προβάδισμα στην Φενέρμπαχτσε στο έξτρα πεντάλεπτο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Αν υπάρχει κάτι που να εξόργισε πολλάκις (και δικαίως) τον Ομπράντοβιτς στο ματς, αυτό ήταν τα δεκάδες χαμένα ριμπάουντ. Η Μακάμπι μάζεψε συνολικά 43 "σκουπίδια", δηλαδή 18 παραπάνω απ' ότι η Φενέρμπαχτσε (25). Μάλιστα, τα 18 από τα 43 ριμπάουντ της Μακάμπι ήταν επιθετικά και οδήγησαν σε 28 πόντους της ισραηλινής ομάδας, την ίδια ώρα που η Φενέρμπαχτσε πήρε μόνο 4 (πόντους) από τα δικά της επιθετικά (6).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Όπως και το πρώτο φετινό φιλικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στο τουρνουά του Ζαντάρ, έτσι και αυτό ήταν πολύ ανταγωνιστικό. Κι ας είχε η Μακάμπι τρεις σημαντικές απουσίες. Ακόμα όμως και χωρίς τους τραυματίες Ο'Μπράιαντ, Γουίλμπεκιν και Ρολ η ισραηλινή ομάδα δεν άφησε ποτέ την Φενέρμπαχτσε να ξεφύγει στο σκορ. Μάλιστα έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 20-15, έχοντας πρωταγωνιστή τον Αλεξ Τάιους, που πέτυχε 11 πόντους με 5/5 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Φενέρμπαχτσε δεν άργησε πάντως να αφυπνιστεί. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έσφιξε την άμυνα της και μερικά καλάθια των Ντατόμε, Μαχμούτογλου έδωσαν στους Τούρκους την ευκαιρία να προηγηθούν με διαφορά πέντε πόντων στο 18' (37-32) και να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο με 39-35.

Η εικόνα της Φενέρμπαχτσε στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε πολλούς λόγους στον Ομπράντοβιτς, αφενός να είναι ικανοποιημένος από την ομάδα του και αφετέρου να... τραβάει τα μαλλιά του. Στην δεύτερη κατηγορία ανήκει και η ολιγωρία των Τούρκων στον τομέα των ριμπάουντ, καθώς η Μακάμπι κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και μάζεψε πολλά επιθετικά, παραμένοντας έτσι "μέσα" στο ματς μέχρι τέλους. Κάπως έτσι το 49-41 (25') έγινε 57-59 στο 33', με την Μακάμπι να "τρέχει" σερί 8-0 και να εκμεταλλεύεται παράλληλα και τον τραυματισμό του Γιαν Βέσελι στο δεξί πόδι στο 31'. Ένα τάιμ άουτ ήταν πάντως αρκετό για να αλλάξει το momentum.

Η Φενέρμπαχτσε "απάντησε" με ένα επιμέρους 12-2, ξέφυγε εκ νέου με 69-61 στο 36' και εκεί που η ομάδα του Ομπράντοβιτς έμοιαζε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, ανέλαβε δράση ο Τζέρεμι Πάργκο. Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε με ατομικές ενέργειες την Μακάμπι πάλι "μέσα" στο παιχνίδι, ροκάνισε τη διαφορά και με 46,5'' να απομένουν, έκανε το σκορ 76-77 με μακρινό τρίποντο. Η Φενέρμπαχτσε έχασε μάλιστα την επόμενη επίθεση, ωστόσο ο Πάργκο είχε 1/2 βολές και στο τέλος ο Σλούκας έγραψε τον επίλογο του κανονικού αγώνα με λέι-απ στην εκπνοή. Στην παράταση η Φενέρμπαχτσε ήταν καλύτερη. Έλεγξε το παιχνίδι και με γκολ-φάουλ του Σλούκα προηγήθηκε με 90-87. Ο Μπλακ μείωσε με κάρφωμα στα 14'' (90-89) αλλά ο Κάλινιτς ήταν εύστοχος στις βολές (92-89) και ο Πάργκο αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε από τα εννέα μέτρα στα 7''.Το τρίποντο του Ρέι από τα 23 μέτρα δεν μέτραγε για πέντε...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 39-35, 57-53, 78-78 (κ.α.), 94-92.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Λοβέρν 13 (3 κλεψίματα), Ντουβερίογλου 4, Κάλινιτς 8, Ενις 9, Σλούκας 22 (7/10 σουτ, 5 ασίστ), Αρνά, Μπιμπέροβιτς 3, Βέσελι 6, Γκιουλέρ, Μέλι 13, Μαχμούτογλου 6.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Πάργκο 21 (7 λάθη), Κοέν 8, Αβντίγια, Κέιν 4, Τάιους 19 (8/9 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Ρέι 5, Καλοϊάρο 5, Ζούσμαν 8, ΝτιΜπαρτολομέο 8, Μπλακ 16 (6/6 δίποντα, 11 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 25/46 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 17/21 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι Τελ Αβίβ: 26/41 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 16/22 βολές, 43 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 18 επιθετικά), 15 ασίστ, 23 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε θα αγωνιστεί στον αυριανό τελικό (20:30) του τουρνουά με αντίπαλο τον νικητή της αναμέτρησης Παναθηναϊκός - Χίμκι. Η Μακάμπι, από την άλλη, θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο στον μικρό τελικό (18:00).

Photo credits: Eurokinissi