ΑΕΚ

Μιλόσεβιτς και Μαυροειδής οι “αθόρυβοι” MVP της ΑΕΚ

Ο Ούκιτς άγγιξε το triple-double στον πρώτο αγώνα με το Ρέθυμνο. Ήταν εκπληκτικός. Χωρίς την συνεισφορά των Μαυροειδή και Μιλόσεβιτς όμως είναι πολύ πιθανό η ΑΕΚ να είχε σημαντικά προβλήματα.

Ο πρώτος αγώνας της σειράς με το Ρέθυμνο έχει ήδη περάσει. Η ΑΕΚ έκανε την δουλειά της, επιβλήθηκε με 90-78 και μετά το παιχνίδι τα φώτα έπεσαν, δικαίως, στον Ρόκο Λένι Ούκιτς, ο οποίος πραγματοποίησε απίστευτη εμφάνιση.

Ο Κροάτης γκαρντ “άγγιξε” το triple-double, τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ δεν υπέπεσε σε κανένα λάθος (!) σε 35 λεπτά συμμετοχής. Την ίδια στιγμή όμως που ο Ούκιτς πήρε πάνω του όλη τη λάμψη, υπήρχαν δύο παίκτες που έδειξαν, με τον τρόπο του ο καθένας, πόσο κομβικοί είναι για αυτή την ΑΕΚ: Ο Δημήτρης Μαυροειδής και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς. Όποιος βέβαια έχει παρακολουθήσει την φετινή ΑΕΚ δεν χρειαζόταν αυτό το παιχνίδι για να το καταλάβει.

Ο Μιλόσεβιτς που αλλάζει τα δεδομένα

BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / Eurokinissi Sports)
BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ήταν 25 Ιανουαρίου όταν ο Μιλόσεβιτς πάτησε παρκέ σε επίσημο αγώνα για τελευταία φορά. Χρειάστηκαν να περάσουν 3 μήνες, μία θλάση στον γαστροκνήμιο και μία υποτροπή για να τον ξαναδούμε σε δράση. Και ήταν 3 πολύ δύσκολοι μήνες για την ΑΕΚ, αφού ο Βόσνιος φόργουορντ είναι πολύ πιο σημαντικός για την ομάδα από ότι φαντάζεται ο κόσμος. Και ο πρώτος αγώνας με το Ρέθυμνο το απέδειξε.

Η στατιστική του Μιλόσεβιτς μετά το παιχνίδι “έγραψε” 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, αλλά και 5 κερδισμένα φάουλ σε 23 λεπτά συμμετοχής. Συμπαθητικά νούμερα θα πει κανείς. Έπρεπε όμως να παρακολουθήσει κάποιος το παιχνίδι για να καταλάβει τι πρόσφερε ο “Μίνια” στην ΑΕΚ και πώς η παρουσία του απελευθέρωσε τους συμπαίκτες του και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Η στατιστική δεν δείχνει ότι ο Βόσνιος φόργουορντ μάρκαρε από τον αντίπαλο σούτιντκ γκαρντ (Λέμον) μέχρι τον αντίπαλο σέντερ (Φιτζπάτρικ σε χαμηλά σχήματα και Σάφτενααρ). Δεν δείχνει ότι ο Βόσνιος δημιούργησε φθορά παίζοντας με πλάτη στο καλάθι, δίνοντας ανάσες στην ομάδα και ότι απασχολούσε την αντίπαλη άμυνα όταν βρισκόταν στην περιφέρεια, αφού το Ρέθυμνο είναι αναγκασμένο να προσέχει για το καλό του σουτ. Δεν έδειξε ότι εναλλασσόταν με ευκολία στις δύο θέσεις των φόργουορντ, δημιουργώντας συνεχόμενα μις-ματς.

Ο Μιλόσεβιτς δεν είναι φαντεζί παίκτης. Δεν πηδάει στον Θεό. Είναι όμως πεισματάρης και σκληρός και παίζει πάντα για την ομάδα, προσφέροντας λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ. Και η απουσία του στοίχισε σε πολλά επίπεδα στην ΑΕΚ αυτό το τρίμηνο. Το καλό ωστόσο είναι πως πλέον είναι υγιής όταν χρειάζεται: Στα playoffs.

Ο κυρίαρχος Μαυροειδής

BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÐÁÏ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports)
BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÐÁÏ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Αν ο Μιλόσεβιτς έδειξε αθόρυβα το πόσο κομβικός παίκτης είναι για την ομάδα, ο Μαυροειδής το έκανε με... θόρυβο. Και δεν είναι τόσο το γεγονός ότι ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας κάνει double-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, έχοντας ακόμα 2 ασίστ και 2 κοψίματα σε 23 λεπτά συμμετοχής. Είναι η εικόνα του στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν σημειώνοντας 8 μαζεμένους πόντους παίρνοντας 2 ριμπάουντ και κάνοντας 1 τάπα έφερε την ΑΕΚ σχεδόν μόνος του το παιχνίδι στο +15.

Βλέποντας το Ρέθυμνο να ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο με τον Φιτζπάτρικ σε θέση σέντερ και τον Γιαννόπουλο σε θέση πάουερ φόργουορντ, η ΑΕΚ πήρε τη συνειδητή επιλογή να του περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Και ο Μαυροειδής εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία για να δώσει διαφορά ασφαλείας στην ΑΕΚ, κυριαρχώντας στο πρώτο 5λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Γιατί; Επειδή έχει την προσωπικότητα ώστε να ζητήσει τη μπάλα με συνέπεια όταν δει ότι έχει πλεονέκτημα και να δημιουργήσει φθορά. Ξέρει τι μπορεί να κάνει και ποια είναι τα δυνατά του σημεία, αφού παίζει ε αυτό το επίπεδο πάνω από μία 10ετία.

Μπορεί ο Ούκιτς να ήταν αυτός που πήρε τα μεγάλα σουτ στο τέλος, αλλά ήταν ο Μαυροειδής που δημιούργησε αυτό το “μαξιλαράκι ασφαλείας” στην ΑΕΚ νωρίτερα. Ήταν η πιο γεμάτη φετινή του εμφάνιση την πλέον κατάλληλη στιγμή, με τον άλλοτε διεθνή σέντερ να αποδεικνύει για ακόμα μία φορά το πόσο σημαντικός είναι στην φετινή ΑΕΚ, δίνοντας διαφορετικά πράγματα στην ομάδα από ότι οι Ελόνου και Μαυροκεφαλίδης.

Να τελειώσει την δουλειά στην Κρήτη

Η ΑΕΚ δεν έκανε τίποτα περισσότερο κόντρα στο Ρέθυμνο από το 1-0 στην σειρά. Τώρα αυτό που πρέπει να κάνει είναι να “τελειώσει” την δουλειά με νίκη στην Κρήτη, προκειμένου να προκριθεί με “sweep” στα ημιτελικά της Stoiximan.gr Basket League, εκεί όπου την περιμένει ο Παναθηναϊκός. Δεν θα είναι εύκολο βέβαια αυτό.

Η ΑΕΚ δεν έχει κερδίσει ποτέ το Ρέθυμνο εκτός έδρας και είναι ακόμα νωπές οι αναμνήσεις από την ήττα στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος. Στην “Ένωση” όμως ξέρουν ότι δε μπορούν να σκέφτονται την αρνητική παράδοση που τους ακολουθεί, παρά οφείλουν να κοιτάξουν το επόμενο παιχνίδι. Εκεί όπου πρέπει να εμφανιστούν όλοι εξίσου σοβαροί για να πάρουν τη νίκη.