FIBA WORLD CUP

Παγκόσμιο Κύπελλο: Από το -18 στην Κίνα οι Ρώσοι!

EUROKINISSI

Η Ρωσία ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων, νίκησε την Φινλανδία 91-76 και προκρίθηκε στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφήνοντας εκτός συνέχειας την παρέα του Κόπονεν.

Η Φινλανδία πίστεψε στο όνειρο, ήταν καλύτερη επί 30 λεπτά στο Περμ, στο τέλος όμως κατέρρευσε. Η Ρωσία έκλεισε το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 33-11, έβαλε 7/9 τρίποντα στην τελευταία περίοδο και νίκησε την Φινλανδία 91-76, τσεκάροντας το "εισιτήριο" για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου , το οποίο θα διοργανώσει η Κίνα από τις 31 Αυγούστου έως τις 15 Σεπτεμβρίου 2019.

Η Φινλανδία χρειαζόταν νίκη με τρεις πόντους διαφορά (είχε ηττηθεί με 75-77 στο πρώτο ματς) και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στον άτυπο τελικό για την πρόκριση που έγινε στο Περμ της Ρωσίας. Η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν προηγήθηκε με 10-28 στο 8' και με 51-62 στο 28', έχοντας σταθερά το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι. Τα τρίποντα του Βοροντσέβιτς όμως γύρισαν τούμπα το ματς, η Ρωσία προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 33' (69-68) και τελείωσε τον αγώνα με σερί 12-0 στα τελευταία 2,5 λεπτά, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση.

Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς έβαλε 11 από τους 14 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και μαζί με τους Σεμέν Αντόνοβ (15 πόντοι, 6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα) και Ντμίτρι Κουλάγκιν (22 πόντοι, 8/14 σουτ) ήταν οι κορυφαίοι της Ρωσίας, η οποία είχε 12/26 τρίποντα. Από πλευράς Φινλανδίας, η οποία είχε 3/12 σουτ στην τέταρτη περίοδο (έναντι των 12/16 που είχαν οι Ρώσοι!), ο Τζαμάρ Γουίλσον (18 πόντοι) και ο Τούκα Κότι (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς.

6. Εσθονία 3-8

* Οι πρώτες τρεις ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που θα διεξαχθεί από τις 31 Αυγούστου έως τις 15 Σεπτεμβρίου 2019 στις πόλεις Πεκίνο, Φοσάν, Γουχάν, Σενζέν, Ντονγκουάν, Σαγκάη, Ναντσίνγκ και Γκουάνγκτζου της Κίνας.

Photo credits: Eurokinissi