FIBA WORLD CUP

Ισπανία - Ιταλία 67-60: Η "φούρια ρόχα" γέλασε καλύτερα στο τέλος

FIBA FIBA

Η Ισπανία πέρασε χειροπέδες στην Ιταλία στο τελευταίο τετράλεπτο, επικράτησε με 67-60 και έγινε η τέταρτη ομάδα που προκρίθηκε στους "8" του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε να κρίνεται σε μία λεπτομέρεια, η Ισπανία είχε το know how στο πώς να το κερδίσει. Η Ιταλία (προφανώς) όχι. Αυτή ήταν η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στην Γουχάν, όπου η Ισπανία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 52-56 στο 35' αλλά κράτησε την Ιταλία χωρίς καλάθι για τα επόμενα τέσσερα λεπτά και επικράτησε με 67-60, παίρνοντας αυτομάτως το "εισιτήριο" για τους "8" του Παγκοσμίου Κυπέλλου .

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (16 πόντοι) και ο Ρίκι Ρούμπιο (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της "φούρια ρόχα", η οποία παρέμεινε αήττητη έπειτα από τέσσερις αγώνες στο τουρνουά. Ο Ντανίλο Γκαλινάρι (15 πόντοι) και ο Λουίτζι Ντατόμε (12 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς "ατζούρι", οι οποίοι άγγιξαν επί 36 λεπτά τη νίκη που θα τους έβαζε σε θέση ισχύος στο κυνήγι της πρόκρισης, εν τέλει όμως έμειναν μαθηματικά εκτός οκτάδας.

Ο MVP

Ο Ρίκι Ρούμπιο δεν έκανε την καλύτερη εμφάνισή του στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ήταν όμως clutch. Ο πόιντ γκαρντ των Σανς πέτυχε 7 από τους τελευταίους 11 πόντους των Ισπανών και είχε συνολικά 15 στο παιχνίδι, με 3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6/7 βολές. Ο Ρούμπιο είχε ακόμα 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Ιταλία τα... έσπασε από μακρινή απόσταση. Η ομάδα του Μέο Σακέτι είχε 4/20 τρίποντα στο παιχνίδι, με χειρότερο όλων τον Μάρκο Μπελινέλι (0/6), που είχε συνολικά 3/16 σουτ. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιταλοί είχαν 1/10 τρίποντα.

FIBA FIBA

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ήταν ένα κλασικό ευρωπαϊκό ντέρμπι. Με δυνατές άμυνες, αργό τέμπο, όπως ακριβώς δηλαδή θα περίμενε κανείς από ένα ματς που αποτελούσε "τελικό" πρόκρισης για τους Ιταλούς και κάτι σαν... ημιτελικό για τους Ισπανούς, οι οποίοι σε περίπτωση ήττας θα έπρεπε μετά να νικήσουν τους Σέρβους για να προκριθούν. Τελικά η ομάδα με τις περισσότερες λύσεις, ποιότητα και εμπειρία τέτοιων αγώνων επικράτησε. Αυτή ήταν η Ισπανία, η οποία ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (5-15 στο 7'), ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 14' (25-24).

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο δεν μπόρεσε πάντως να απομακρυνθεί ποτέ στο σκορ. Κι ας ξέφυγε με 46-38 στο 26', δείχνοντας να ελέγχει την κατάσταση. Οι "ατζούρι" απάντησαν γρήγορα, ανέκτησαν το προβάδισμα στο 33' (50-51) και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι τέλους. Ύστερα από 10 αλλαγές προβαδίσματος και 7 ισοπαλίες, η Ισπανία έκανε το ξέσπασμα στο ιδανικό timing. Με 4' να απομένουν και το σκορ 52-56, η "φούρια ρόχα" έτρεξε ένα σερί 10-0, προηγήθηκε με 62-56 στο 39' και κράτησε σφιχτά τη νίκη μέσω των ελευθέρων βολών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 30-31, 50-48, 67-60.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Κλαβέρ 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκασόλ 2, Ερνανγκόμεθ Χ. 16 (1), Ερνανγκόμεθ Γ. 4 (7 ριμπάουντ), Γιούλ 11 (1), Οριόλα 2, Ρίμπας 5 (1), Ρούμπιο 15 (1 τρίποντο, 7 λάθη).

ΙΤΑΛΙΑ (Σακέτι): Μπελινέλι 7 (3/16 σουτ), Μπιλίγκα 6, Μπρουκς 1, Ντατόμε 12 (1), Ντέλα Βάλε 6, Γκαλινάρι 15 (2), Τζεντίλε 7, Χάκετ 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τεσιτόρι 1, Βιτάλι.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ισπανίας: 18/38 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 13/17 βολές, 43 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ιταλίας: 19/45 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/15 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 10 επιθετικά), 11 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ισπανία θα ολοκληρώσει τους αγώνες της στον 2ο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου κόντρα στην Σερβία (8/9, 15:30) και η Ιταλία με αντίπαλο το Πουέρτο Ρίκο (8/9, 11:30).