FIBA WORLD CUP

Ακτή Ελεφαντοστού - Κίνα 55-70: Νίκησαν με 1/10 τρίποντα οι διοργανωτές

FIBA

Εμφανώς αγχωμένη η Κίνα, δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού πριν ξεσπάσει στην 4η περίοδο και πάρει τη νίκη με 70-55.

Η Κίνα ξεκίνησε... όπως χρειαζόταν στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Αν και ξεκίνησε αγχωμένα κόντρα στην Ακτη Ελεφαντοστού, η διοργανώτρια ξέσπασε στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη με 70-55 για την 1η αγωνιστική, προς ικανοποίηση των φιλάθλων της και του Γιάο Μινγκ που βρέθηκε στο γήπεδο.

Η Ακτή Ελεφαντοστού έδειξε μαχητικότητα, κυριάρχησε στα ριμπάουντ χάρη στα αθλητικά της προσόντα, αλλά η έλλειψη ποιότητας στο τέλος της στοίχισε κόντρα σε μία Κίνα που "χτύπησε" κοντά στο καλάθι για να πάρει τη νίκη.

Ο MVP

Ο Γιανλιάν Γι παραμένει το μεγάλο αστέρι των Κινέζων και ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ήταν όμως ο Έιλουν Γκούο που έδωσε ηρεμία την ομάδα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα, κάνοντας την διαφορά για την Κίνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Κίνα ολοκλήρωσε τον αγώνα με μόλις 1/10 τρίποντα και 11/19 βολές. Την ίδια στιγμή όμως είχε 28/45 δίποντα, παίρνοντας 56 πόντους κοντά στο καλάθι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Κίνα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, παίρνοντας μία διαφορά 6 πόντων (7-13). Η Ακτή Ελεφαντοστού ωστόσο απάντησε άμεσα και με ένα ξέσπασμα πέρασε μπροστά με 16-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο, μάλιστα, η Ακτή Ελεφαντοστού ξέφυγε με 23-17, αγχώνοντας την Κίνα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά στο σκορ με 29-28.

Στην τρίτη περίοδο η Κίνα μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παρκέ και άρχισε σταδιακά να παίρνει το πάνω χέρι, ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους (39-49) λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Πλέον η ψυχολογία ήταν με το μέρος της, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στην τέταρτη περίοδο, αυξάνοντας σταδιακά την διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους (51-70), με τους Κινέζους να φτάνουν στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 29-28, 41-51, 55-70

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ (Πόβια): Αμπούο 6 (1), Μπάμπα 3 (1), Ντιαμπατέ 8 (2), Εντι 10 (2), Φοφάνα 8 (1), Κονέ 9 (8 ριμπάουντ), Πάμπα, Τόμπσον 7 (3/12 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ζέρμπο 4.

ΚΙΝΑ (Λι): Αμπντουρίσιτ, Φανγκ, Γκούο 17 (9 ασίστ), Γουάνγκ 7, Γι 19 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσάι 10 (5/5 σουτ, 8 ριμπάουντ), Τσάο Ρ. 3, Τσάο Ζ 2, Τσι 12 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ακτής Ελεφαντοστού: 11/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 12/16 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 21 λάθη, 4 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Κίνας: 28/45 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 11/19 βολές, 33 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Η Κίνα αντιμετωπίσει την Πολωνία (2/9, 15:00) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου. Η Ακτή Ελεφαντοστού από τη μεριά της θα αντιμετωπίσει την Βενεζουέλα (2/9, 11:00).