FIBA WORLD CUP

ΗΠΑ-Ρωσία: 89-79

US Kevin Durant (L) and US Russell Westbrook react to play  during a World Cup Championship quarter final basketball match US versus Russia in Istanbul on September 9, 2010. AFP PHOTO / FRANCK FIFE (Photo credit should read FRANCK FIFE/AFP/Getty Images)
US Kevin Durant (L) and US Russell Westbrook react to play during a World Cup Championship quarter final basketball match US versus Russia in Istanbul on September 9, 2010. AFP PHOTO / FRANCK FIFE (Photo credit should read FRANCK FIFE/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Οι Ηνωμένες Πολιτείες πήραν το εισιτήριο για τους "4" του Μουντομπάσκετ, επικρατώντας της μαχητικής Ρωσίας με 89-79, χάρις στο νέο σόου του Κέβιν Ντουράντ.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πάλεψε και στο πρώτο ημίχρονο δυσκόλεψε τους Αμερικάνους οι οποίοι όμως πάτησαν... γκάζι στην τρίτη περίοδο και στη συνέχεια "καθάρισαν" άνετα το ματς.

Όσον αφορά στον ηγέτη των ΗΠΑ Κέβιν Ντουράντ, ήταν μακράν πρώτος σκόρερ με 33 πόντους ενώ ο Μπίλαπς προσέθεσε 15. Ο Μπίκοφ είχε 17 πόντους από πλευράς Ρωσίας και ο Βορόντσεβιτς 14.

Ο Μπίκοφ πραγματοποίησε πολύ καλό ξεκίνημα και με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα με 9-8 στη Ρωσία, που μπήκε αποφασισμένη. Ο Ντουράντ όμως με τη βοήθεια του Μπίλαπς έκαναν σερί 7-0 για τις ΗΠΑ που προηγήθηκαν με 15-9.

Παρότι οι παίκτες του Σιζέφσκι διατήρησαν το προβάδισμα, ο Μοζγκόφ ήταν αυτός που έβαλε και πάλι τη Ρωσία στο ματς και πρωταγωνίστησε στο επιμέρους 7-0 που οδήγησε στο προσπέρασμα με 23-20. Ο ασταμάτητος Ντουράντ ισοφάρισε σε 23-23 και ο Κάρι έκανε το 23-25 πριν ο εκπληκτικός Μοζγκόφ διαμορφώσει το 25-25 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν για πρώτη φορά στο +4 (29-25) και ο Ντουράντ κράτησε κοντά τους Αμερικάνους, πριν ο Μπίκοφ κάνει το 35-30 5 λεπτά πριν το ημίχρονο. Η απάντηση των ΗΠΑ ήρθε με ένα εντυπωσιακό 12-0 χάρη στους εντυπωσιακούς Ιγκουαρντιόλα και Ντουράντ και το ημίχρονο έληξε με σκορ 44-39 για τους τυπικά γηπεδούχους.

Οι Αμερικάνοι δεν είχαν όρεξη γι' αστεία και το απέδειξαν στην τρίτη περίοδο. Βελτιώνοντας την άμυνά τους, απέκτησαν τον έλεγχο του ρυθμού και άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά που έφτασε σε διψήφιο νούμερο σε 4 λεπτά (47-58). Οι Ρώσοι αντέδρασαν με τον Μπίκοφ αλλά ο Ουέστμπρουκ είχε τις απαντήσεις και το σκορ έγινε 65-50 πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 70-56.

Όλα κύλησαν υπέρ των ΗΠΑ στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού οι Ρώσοι δεν είχαν πια την ψυχολογία για να κάνουν την ανατροπή. Η διαφορά έφτασε ως τους 18 πόντους (79-61 και 81-63) και στη συνέχεια οι... τυπικά γηπεδούχοι χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να τελειώσει το ματς με σκορ 89-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-39, 56-70, 89-79

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Μπίλαπς 15 (4), Ντουράντ 33 (3), Ρόουζ 6, Γκέι, Ουέστμπρουκ 12 (1), Ιγκουοντάλα 6, Γκρέιντζερ, Κάρι 2, Γκόρντον 6 (2), Λοβ, όντομ 6 (12 ριμπάουντ), Τσάντλερ 2

Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 14 (2 τρ, 12 ριμπ.), Μπίκοφ 17 (2), Φριτζόν 2, Καούν 4, Ζουκανένκο 4, Πονγκρασόφ 3, Μόνια 5 (1), Κοστόφ 8 (2), Βορόνοφ 9, Μοζγκόφ 13