Ζενίτ - Ζάλγκιρις 76-75: Τεράστια λιθουανική γκέλα στην Αγία Πετρούπολη

EUROLEAGUE / ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ήττα που ίσως της στερήσει την οκτάδα και τα playoffs γνώρισε η Ζάλγκιρις Κάουνας, που λύγισε στην Αγία Πετρούπολη, στην έδρα της ουραγού της EuroLeague 2019/20, Ζενίτ (VIDEO).

Με εννέα νίκες στα τελευταία 12 ματς, η Ζάλγκιρις αισθανόταν καλά. Πραγματικά καλά, το βράδυ της Πέμπτης (5/3) η ομάδα του Κάουνας ηττήθηκε στην Αγία Πετρούπολη (76-75), με τον Λούκας Λεκάβιτσους να δίνει χωρίς λόγο και αιτία βολές στον Άντριου Αλμπισί στα 2.8" πριν από το φινάλε. Ο Γάλλος γκαρντ τις έβαλε και ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους θα χρειαστεί αρκετό καιρό για να ηρεμήσει από τα λάθη που έκαναν οι παίκτες του σε αυτό το ματς.

Στο 8-20 πλέον η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ που έκανε καλή προσπάθεια, έπαιξε με πείσμα και δεν παράτησε ποτέ το ματς, στο 12-16 η Ζάλγκιρις που έκανε πολλά βήματα προς τα πίσω μετά από το εντυπωσιακό 9-3 των τελευταίων εβδομάδων στη EuroLeague . Σπουδαίο ματς από τον Τζοκ Λάνταλ, που είχε 27 πόντους από 8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 5/6 βολές σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Ο MVP

Σπουδαίο ματς από τον Άντριου Αλμπισί, που είχε ξεκουραστεί στο προηγούμενο παιχνίδι της ομάδας του. Ο Γάλλος έπαιξε 31 λεπτά για να σκοράρει 19 πόντους από 1/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 2/4 βολές, να μαζέψει πέντε ριμπάουντ, να μοιράσει τέσσερις ασίστ και να κλέψει μία μπάλα. Κέρδισε έξι φάουλ, συγκέντρωσε 24 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, έβαλε και τις κρίσιμες βολές στο φινάλε από το "δώρο" του Λεκάβιτσους. Έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους, επιθετικά και αμυντικά ριμπάουντ, συνολικα ριμπάουντ και αξιολόγηση.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/6 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Ζάλγκιρις, που έκανε μόλις ένα λάθος γι' αυτό το +15. Στο τέλος της βραδιάς ο Γιασικεβίτσιους είδε τον Λάνταλ να έχει τους 27 από τους 75 πόντους της ομάδας του σε αγώνα 45 λεπτών, είχε 21 ασίστ για 12 λάθη, είχε οκτώ επιθετικά ριμπάουντ και όμως κατάφερε, διότι περί κατορθώματος πρόκειται, να χάσει από τη Ζενίτ των 7/19 τριπόντων και των 13/21 βολών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τρομερή από νωρίς η Ζάλγκιρις, μπήκε στο ματς με αποφασιστικότητα και συγκέντρωση. Έτρεξε ένα σερί 14-0 με τους Λάνταλ - Ρίβερς για το 5-17, πήγε στο +15 (10-25) με γκολ-φάουλ του ΛεΝτέι στο 9' και εκεί κράτησε το διαφορά στο φινάλε της πρώτης περιόδου απέναντι στη Ζενίτ των 5/15 σουτ και των τριών λαθών. Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τους Ρώσους να παίζουν μια ταχύτητα κάτω, τους Λιθουανούς να κρατούν ένα καλό προβάδισμα (24-40 στο 15' με βολές του Λάνταλ που είχε φτάσει τους 15 πόντους), μέχρι να έρθει ένα απίθανο ξέσπασμα των γηπεδούχων που με επί μέρους 13-1 μάζεψαν το σκορ στο 37-41 του ημιχρόνου.

Με τους Λιθουανούς να μένουν χωρίς καλάθι για δέκα λεπτά, η Ζενίτ μείωσε ακόμη περισσότερο (40-41) και όχι απλά έδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αλλά πίεσε και για την ανατροπή. Η Ζάλγκιρις κράτησε το προβάδισμα, είχε όμως περισσότερο άγχος στις πλάτες της μέχρι στην τέταρτη περίοδο να πάθει μπλακάουτ! Δεν σκόραρε για έξι λεπτά, είδε τη Ζενίτ να πηγαίνει στο 60-53, απάντησε με ένα μικρό 5-0 για το 60-58 και έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν ακόμη περισσότερο ενθουσιασμό, ο Αλμπισί αστόχησε σε δύο σουτ με το σκορ στο 66-64, ο Γουόκαπ ισοφάρισε (66-66) με βολές, o Πονίτκα έκανε λάθος στην παγίδα της Ζάλγκιρις και ο Ρίβερς αστόχησε στο τρίποντο με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί οι Λιθουανοί πήγαν στο +5 (66-71) αλλά ο Αλμπισί με τρίποντο κι ο Άιβερσον με γκολ-φάουλ απάντησαν για το 74-73! Το σασπένς εκτοξεύθηκε, ο Λεκάβιτσους έκανε ανόητο φάουλ στον Αλμπισί κι ο Γάλλος έβαλε τις βολές για το 76-75 στα 2.8" πριν από το φινάλε. Ο Ρίβερς πήρε ξανά το κρίσιμο σουτ, βρήκε σίδερο και η Ζενίτ επιβίωσε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 4269 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Μπισάνγκ, Χορντόφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-27, 37-41, 47-53, 66-66 (κ.α.), 76-75

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Αϊβερσον 14 (5/8 δίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Αλμπισί 19 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πονκράσοφ, Χόλινς 6 (3/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα), Τόμας 7 (1), Ρένφρο 7 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βορόνοφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Αμπρομάιτις 2, Πονίτκα 8 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγιόν 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 6 (11 ασίστ), Ρίβερς 14 (4/7 τρίποντα), Λεκάβιτσους 2 (1/7 σουτ), Χέιζ 2, Γιανκούνας 2 (9 ριμπάουντ), Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν 2, Γιοκουμπάιτις 2, ΛεΝτέι 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λάνταλ 27 (8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 4 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 21/43 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 13/21 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 19/36 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 13/14 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζενίτ θα παίξει στη Γαλλία με τη Βιλερμπάν (13/3 στις 21:45), ενώ η Ζάλγκιρις θα πάει στη Βαρκελώνη (13/3 στις 22:00).