Ζάλγκιρις - Ερυθρός Αστέρας 59-61: Κέρδισε ο λιγότερο... άστοχος

KK CRVENA ZVEZDA/TWITTER

Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι που έμοιαζε περισσότερο με διαγωνισμό... αστοχίας απο την περίμετρο, ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε τη Ζάλγκιρις στο Κάουνας (59-61) και επέστρεψε στις νίκες. Τέταρτη σερί ήττα για τους Λιθουανούς.

Ζάλγκιρις και Ερυθρός Αστέρας προέρχονταν από τρεις διαδοχικές ήττες, συνεπώς ο χαμένος θα... έμπλεκε. Το συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους περιμένει τον Κέι Σι Ριβερς να ενσωματωθεί στην ομάδα του και φαίνεται ότι αυτό θα πρέπει να γίνει άμεσα, κάτι που έγινε αισθητό από τα 3/21 τρίποντα των Λιθουανών απέναντι στους Σέρβους. Αυτοί, ήταν ακόμη πιο άστοχοι από την περίμετρο (3/24), ωστόσο ήταν πιο εύστοχοι στις βολές και έτσι επικράτησαν στο Κάουνας (59-61), επιστρέφοντας στις νίκες. Καθοριστικά τα επιθετικά ριμπάουντ των Ότζο και Μπράουν που έδωσαν και ισάριθμα καλάθια στους Σέρβους στα τελευταία λεπτά.

Ο Λεκαβίτσιους προσπάθησε να κάνει ό,τι και απέναντι στη Ζενίτ στα τελευταια δευτερόλεπτα, το τρίποντο ακολούθησε τον ίδιο δρόμο των προηγούμεων... 17 των γηπεδούχων και έτσι οι Λιθουανοί γνώρισαν τέταρτη σερί ήττα.

O MVP

Ο Λορέντζο Μπράουν ξεχώρισε από τους φιλοξενούμενους. Ειχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 κερδισμένα φάουλ, δίνοντας λύσεις επιθετικά στους Σέρβους, μαζι και ένα κομβικό επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στο τελευταίο λεπτό.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η αστοχία πίσω από τα 6,75μ. ήταν από αστεία ως... εκνευριστική! Οι δύο ομάδες είχαν μαζι 6/45 τρίποντα με ποσοστό περίπου 13%! Βέβαια, η Ζάλγκιρις ήταν πολύ άστοχη και από τη γραμμή των βολών, έχοντας 7 χαμένες, την ώρα που ο Ερυθρός Αστερας είχε 18/20. Μία από τις χαμένες βολές των γηπεδούχων ήταν και η κρίσιμη του Γκριγκόνις που μπορούσε να ισοφαρίσει αν ευστοχούσε και στις δύο στο τέλος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ζάλγκιρις ξεκίνησε το ματς με ξεκάθαρη πρόθεση να "ακουμπήσει" την μπάλα στο ζωγραφιστό, χωρίς να έχει τον Ζακι Λεντέι στην αρχική της πεντάδα. Με τον Ουλανόβας να παίρνει πολλές φορές θέση στο low post, οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν από μέσα προς τα έξω και πήραν γρήγορο προβάδισμα 10-4 στο 5'. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 2/2 εύστοχες επιθέσεις και συνέχισαν με 0/5 σουτ εντός παιδιάς. Οι 7 πόντοι του Μπάρον τους κράτησαν κοντά στο σκορ (12-9), ο οι οποίοι ωστόσο έπαιζαν άναρχα, χωρίς ιδέες και κυκλοφορία στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκε να περάσουν 7 λεπτά για να ευστοχήσει εντός παιδιάς άλλος παικτης πλην του Μπαρόν και 9' για την πρώτη ασίστ τους ασίστ. Οι Λιθουανοί βρήκαν σκορ κοντά στο καλάθι με τον Γκριγκόνις και τον Λεκαβίτσιους κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +5 (21-16).

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε ρυθμό από τις δύο ομάδες, αφού και η Ζάλγκιρις ξεκίνησε με μεγάλη αστοχία, ειδικά από την περίμετρο. Η Ζάλγκιρις είχε 0/4 στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, διάστημα στο οποίο πέτυχε μόλις 4 πόντους. Η κακή αμυντική της λειτουργία μάλιστα και ένα μικρό ξέσπασμα των Σέρβων έφερε ένα επιμέρους 4-10 και το προβάδισμα για τον Ερυθρό Αστέρα (25-26) στο 16'. Με 6 πόντους του Λορένζο Μπράουν που έδωσε επιθετική πνοή και λύση στην ομάδα του, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα (31-33), με τους γηπεδούχους στον αντίπαλο να έχουν πετύχει μόλις 10 πόντους σε αυτή την περίοδο.

Το συγκρότημα του Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε το δεύτερο μερος με την ίδια αστοχία και νωχελικότητα του δευτέρου δεκαλέπτου. Το ματς συνέχισε να έχει πολύ αργό ρυθμό και χαμηλό σκορ, με τις δύο ομάδες να κάνουν διαδοχικά φάουλ και να σκοράρουν κυρίως από τη γραμμή των βολών. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια και το σκορ να εναλλάσσεται μέσω των ελεύθερων βολών (46-47 στο 30'). Είναι χαρακτηριστικό πως η Ζάλγκιρις πήρε 7 πόντους εντός παιδιάς και 8 από βολές, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας είχε 8 πόντους εντός παιδιάς και 6 από βολές!

Το τέταρτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο αργό ρυθμό, ενώ η αστοχία πίσω απο τα 6,75μ. είχε αρχίσει να γίνεται... εκνευριστική! Οι δύο ομάδες είχαν 5/40 τρίποντα (!), με τους Λιθουανούς να τρέχουν ένα επ 9-2 και να... θυμούνται το μακρινό σουτ διά χειρός Μιλάκνις που έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά (56-53) στο 37'. Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε με δύο επιθετικά ριμπάουντ να πετύχει ισάριθμα καλάθια και να περάσει μπροστά (58-60) με 15'' για το τέλος. Ο Γκριγκόνις κέρδισε φάουλ, ευστόχησε μόλις σε μία με τη μία βολή του Μπάρον και το άστοχο σουτ του Λεκαβιτσιους να δίνουν τη νίκη στους Σέρβους (59-61).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κλασική λιθουανική κερκίδα από τους 14.033 φιλάθλους της Ζάλγκιρις που ένα ακόμη σεμινάριο εξέδρας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Πάντερ, Βικλίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 31-33, 46-47, 59-61

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λεκαβίτσιους 9 (0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χέιζ 1, Γιανκούνας 2 (7 ριμπάουντ), Μιλάκνις 3 (1/5 τρίποντα), Γκέμπεν, Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 5 (5/6 βολές), Λαντέιλ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 11 (0/3 τρίποντα), Ουλανόβας 11 (5 ριμπάουντ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκαβρίλοβιτς): Κούζμιτς 3, Τσόβιτς 3 (1/7 τρίποντα), Μπράουν Λ. 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 2, Φαγιέ 5 (0/5 σουτ, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπαρόν 14 (1/6 τρίποντα), Τζένκινς 6 (2/10 σουτ), Σίμανιτς 2, Γιοβάνοβιτς, Ότζο 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 17/35 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 16/23 βολές, 26 ριμπάουντ (16+10), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 17/33 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 18/20 βολές, 34 ριμπάουντ (24+10), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις αντιμετωπίζει την Άλμπα Βερολίνου εκτός έδρας στις 28/11 (21:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τη Βαλένθια το ίδιο βράδυ (20:00).

Photo Credits: KK Crvena zvezda/Twitter