Χίμκι - Αρμάνι Μιλάνο 88-90: Νίκη οχτάδας με ανατροπή για τους Ιταλούς

Η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε χαρακτήρα στην Ρωσία, ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων και πήρε τη νίκη με 90-88, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς τα playoffs. Πέμπτη σερί νίκη για τους Ιταλούς.

Στην Αρμάνι Μιλάνο ήξεραν ότι ο αγώνας με την Χίμκι ήταν "τελικός", αφού μία ήττα στην Ρωσία θα εξανέμιζε τις ελπίδες τους για είσοδο στα playoffs . Για 30 λεπτά η ομάδα φαινόταν καταδικασμένη. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο έδειξε χαρακτήρα, ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων, πήρε τη νίκη με 90-88 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-11, παραμένοντας στην 6η θέση.

Οι Κουζμνίνσκας, Τζέρελς και Νέντοβιτς ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι της ανατροπής των Ιταλών, που είδαν τον Μίτσοβ να βάζει το τρίποντο του αγώνα λίγο πριν το τέλος και την Χίμκι να μην βρίσκει το δικό της μεγάλο σουτ, πανηγυρίζοντας μία δίκαιη νίκη.

Ο MVP

Η στατιστική του μπορεί να μην εντυπωσίασε, αλλά ο Μιντάουγκας Κουζμίνζκας ήταν ο MVP της Αρμάνι. Ο Λιθουανός φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Το σημαντικότερο ωστόσο ήταν ότι το δικό του πέρασμα σε θέση πάουερ φόργουορντ άλλαξε τα δεδομένα στην άμυνα των Ιταλών, ενώ την ίδια στιγμή σημείωσε 7 κρίσιμους πόντους στην τέταρτη περίοδο, φέρνοντας τούμπα το παιχνίδι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι αναπληρωματικοί της Αρμάνι Μιλάνο σημείωσαν 27 πόντους έναντι 16 αυτών της Χίμκι. Αυτή ουσιαστικά ήταν και η διαφορά των δύο ομάδων, αφού από τη μία πλευρά η Αρμάνι πήρε λύσεις από πολλούς παίκτες, ενώ από την άλλη πλευρά η Χίμκι τα περίμενε από ένα σημείο και μετά όλα από τον Σβεντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχώς, με την Χίμκι να επιτίθεται από την περιφέρεια (5/11 στην πρώτη περίοδο) και την Αρμάνι στο "ζωγραφιστό". Αποτέλεσμα ήταν να συμβαδίζουν στο σκορ, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους Ρώσους μπροστά με 25-20.

Στην δεύτερη περίοδο η Χίμκι μπήκε καλύτερα και ξέφυγε με 35-26 και 39-30. Η Αρμάνι θέλησε να απαντήσει και μείωσε σε 39-36, με την Χίμκι ωστόσο να ξεφεύγει εκ νέου με 50-39 και 52-41, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά στο σκορ με 54-45.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Χίμκι να ανεβάζει την διαφορά στους 14 πόντους (65-51). Η Αρμάνι δεν άφησε την αντίπαλό της να ξεφύγει περισσότερο, όμως την ίδια στιγμή δεν μπόρεσε να πλησιάσει πιο κοντά από τους 8 πόντους, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 73-65 για τους γηπεδούχους.

Στην τέταρτη περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν. Το ξύπνημα του Κουζμίνακας για την Αρμάνι και η επιπολαιότητα των Ρώσων στην επίθεσή τους είχε ως αποτέλεσμα οι Ιταλοί να φέρουν τούμπα το ματς και να περάσουν μπροστά με 79-74 και λίγο αργότερα με 83-76 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 18-3! Η Χίμκι ωστόσο απάντησε με ένα δικό της σερί 8-0 και πέρασε μπροστά με 84-83, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι!

Έκτοτε το παιχνίδι έγινε αίμα κι άμμος, με το ένα μεγάλο σουτ να διαδέχεται το άλλο, μέχρι να έρθει ο Μίτσοβ με ένα τεράστιο τρίποντο να κάνει το 88-87 για την Αρμάνι με 48 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος της τέταρτης περιόδου. Ακολούθησε ένα άστοχο σουτ του Σβεντ και 2 βολές του Τζέιμς για το 90-87 με 16 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, με τους Ιταλούς στην συνέχεια να κάνουν φάουλ στον Σβεντ για να αποτρέψουν το τρίποντο της ισοφάρισης και τελικά να παίρνουν τη νίκη με 90-88.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στην "Arena Mytishchi" βρέθηκαν σύμφωνα με την EuroLeague 5.234 φίλαθλοι

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Χόμπροβ (Κροατία), Πέτεκ (Σλοβενία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 54-45, 73-65, 88-90

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Κρόκερ 15 (1), Μάρκοβιτς 2, Μόνια 8 (2), Γκουμπάνοβ, Ζούμπκοβ 2, Τζένκινς 15 (3), Τόμας 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μίκι 6

ΑΡΜΑΝΙ (Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 16, Μίτσοβ 15 (3), Ταρζέφσκι 15, Νέντοβιτς 7 (1), Κουζμίνσκας 9, Νάναλι 13 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπερνς, Μπρουκς 4, Τζέρελς 11 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 24/34 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 10/15 βολές, 24 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 31/42 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 7/9 βολές, 29 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 κοψίματα

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Χίμκι θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπασκόνια στις 8 Μαρτίου για την 25η αγωνιστική της διοργάνωσης. Την ίδια μέρα η Αρμάνι Μιλάνο θα ταξιδέψει ξανά στην Ρωσία για να αντιμετωπίσει αυτή την φορά την ΤΣΣΚΑ.