Βαλένθια - Άλμπα Βερολίνου 91-77: Τρίποντο ξέσπασμα στο Β' μέρος

VALENCIA BASKET CLUB / TWITTER

Με 7/8 τρίποντα στο Β' μέρος, η Βαλένθια επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου για να ανέβει στο 8-9 και να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της οκτάδας της EuroLeague 2019/20.

Στο ξεκίνημα της σεζόν δεν ήταν ομάδα που θα περίμενε κανείς ότι θα διεκδικήσει θέση στην πρώτη οκτάδα και τα playoffs, ωστόσο η Βαλένθια έβγαλε τον Α' γύρο της κανονικής περιόδου με ρεκόρ 8-9 μετά από τη νίκη της επί της Άλμπα Βερολίνου (91-77) και θα είναι σκληρό καρύδι στο δεύτερο μισό της χρονιάς για κάθε αντίπαλο. Τζόρνταν Λόιντ κι Άαρον Ντόρνεκαμπ είχαν μαζί 8/11 σουτ από την περιφέρεια, την ώρα που οι εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος Γερμανοί έμεναν από δυνάμεις στο δεύτερο για να πέσουν στο 5-12 και να μείνουν στη 17η θέση της κατάταξης.

Ο MVP

Σπουδαίος εκτελεστικά, ο Τζόρνταν Λόιντ προσπαθεί να αποκτήσει συνέπεια στο παιχνίδι του και δείχνει ποτι σιγά-σιγά την βρίσκει. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 19 πόντους από 3/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 4/4 βολές, έδωσε τρεις ασίστ, κέρδισε τέσσερα φάουλ και δεν έκανε λάθος στα 26 λεπτά που έμεινε στο παρκέ της Φοντέτα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Μόλις δύο βολές εκτέλεσε η Άλμπα Βερολίνου, 16 λιγότερες από τους γηπεδούχους που είχαν 17/18! Οι Γερμανοί έκλεισαν τον αγώνα με 20 ασίστ για 19 λάθη, την ώρα που ο Σαμ Βαν Ρόσομ έδινε τις 11 από τις 21 τελικές πάσες των Ισπανών. Τρομερό το stat-line του Λουκ Σίκμα που γύρισε ως αντίπαλος στη Βαλένθια, για να γράψει 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 26 λεπτά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με εκπληκτικό τρόπο μπήκε στο ματς η Άλμπα και μάλιστα παίζοντας εξαιρετικά και στις δύο άκρες του παρκέ. Έτσι έγραψε το 4-12 στο τέταρτο λεπτό, έτσι πήγε στο 10-20 στο έβδομο με τρίποντο του Γκίφαϊ, έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (18-27) πριν ο Ντόρνεκαμπ βάλει διαδοχικά τρίποντα για το 27-30. Οι Γερμανοί άντεξαν όταν το κοινό ξέσπασε, ο Έρικσον κι ο Γκεντράιτις τους κράτησαν μπροστά (29-36) και το 37-42 του ημιχρόνου άφηνε υποσχέσεις για μεγάλο ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό στο δεύτερο μέρος, ισοφάρισαν στο 44-44 στο 23' με τον Λόιντ να βρίσκει σκορ και πέρασαν και μπροστά με 55-50 στο 28' χάρη σε δύο συνεχόμενα γκολ-φαουλ του Τόμπι. Αυτό ήταν. Δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, έβαλαν τα σουτ και έφτασαν στη νίκη με σχετική άνεση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7812 θεατές παρακολούθησαν τον αγώνα στη Φοντέτα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πέτεκ, Ουντιάνσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 37-42, 62-57, 91-77

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 6, Μαρίνκοβιτς 4, Λόιντ 19 (3/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Αμπάλντε 16 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί, Βαν Ρόσομ 2 (11 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τόμπι 11 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μότουμ 2, Ντούμπλιεβιτς 10 (4/11 σουτ, 10 ριμπάουντ), Βίβες, Σαν Εμετέριο, Ντόρνεκαμπ 15 (5/7 δίποντα)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Μέισον 5 (1), Γκίφαϊ 8 (2), Έρικσον 14 (4/9 τρίποντα), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 3 (1), Χέρμανσον 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 6 λάθη), Νίκιτς 2, Όγκμπε, Γκεντράιτις 13 (3), Κάβανο 2, Νόκο 10 (5/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σίκμα 4 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 22/40 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 17/18 βολές, 26 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 18/27 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 2/2 βολές, 23 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βαλένθια θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό (10/1 στις 22:00), ενώ η Άλμπα θα παίξει στο Βερολίνο με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (9/1 στις 21:00).