ΜΠΑΣΚΕΤ

Νταρουσάφακα - Γκραν Κανάρια 71-75: Πρώτο διπλό για τους νησιώτες

ΠΑΝΑΘΗΑΝΙΚΟΣ - ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ / EUROLEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΤΑ ΜΠΡΕΚΗ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της στη EuroLeague πήρε η Γκραν Κανάρια, που επικράτησε της Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη για τη 10η αγωνιστική της διοργάνωσης (VIDEO).

Την τρίτη νίκη της σε δέκα αγώνες της EuroLeague 2018/19 πανηγύρισε η Γκραν Κανάρια, που επικράτησε της Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη (75-71) για να την αφήσει στην τελευταία θέση της κατάταξης με ρεκόρ 1-9. Οι Ισπανοί χρησιμοποίησαν ένα σερί προς τα τέλη της τρίτης περιόδου για να ισορροπήσουν τον αγώνα, πάτησαν το γκάζι στα μέσα της τέταρτης, εκμεταλλεύθηκαν τις απουσίες των Ζάνις Πέινερς (βρίσκεται στην Εθνική Λετονία) - Ογκούζ Σαβάς (έπαιξε με την Εθνική Τουρκίας απέναντι στην Ισπανία) και γιόρτασαν την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας τους στη διοργάνωση.

O MVP

Μάρκους Έρικσον και Ανζέις Πασέτσνικς μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης, με τον πρώτο να βάζει μεγάλα σουτ και τον δεύτερο να είναι σταθερά καλός στο διάστημα που αγωνίστηκε. Ο Σουηδός έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους, αξιολόγηση, κλεψίματα και εύστοχα τρίποντα, ενώ ο Λετονός άγγιξε το double-double σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής! Έκανε κι αυτός ρεκόρ καριέρας στο κομμάτι του σκοραρίσματος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Με 4/13 τρίποντα, δεν μπορείς να κερδίσεις σε αυτό το επίπεδο ακόμη κι αν παίζεις στο γήπεδό σου. Οι Τούρκοι είχαν πολύ άσχημα ποσοστά, έκαναν 16 λάθη και πέταξαν στα σκουπίδια τα 15 επιθετικά ριμπάουντ που δεν μπόρεσαν ποτέ να εκμεταλλευθούν. Εντυπωσιακός αριθμός οι 8 ασίστ του 40χρονου ρούκι στη EuroLeague Άλμπερτ Όλιβερ της Γκραν Κανάρια, σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων κοντά στο καλάθι ήταν εντυπωσιακή στα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες της Νταρουσάφακα είχαν 7/8 δίποντα για το 20-13 στο έβδομο λεπτό, η Γκραν Κανάρια έκανε ένα μικρό ξέσπασμα για να κλείσει το δεκάλεπτο στο -3 (25-22), όμως οι Τούρκοι την κράτησαν σε απόσταση, έστειλαν τη διαφορά στους δέκα (37-27 στο 15') και την κράτησαν εκεί μέχρι το ημίχρονο. Είχαν 13 ασίστ για μόλις τέσσερα λάθη, την ώρα που οι Ισπανοί μετρούσαν 3/13 τρίποντα και έβλεπαν τον Οντρέι Μπάλβιν να πηγαίνει στα αποδυτήρια εξαιτίας ενός χτυπήματος στην ευαίσθητη περιοχή.

Η Νταρουσάφακα κράτησε μια απόσταση ασφαλείας και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, μέχρι να τρέξουν οι Ισπανοί ένα σερί 0-10 για το 54-54 στο 29' και να βάλει ο Τιλί τρίποντο για το 56-60 στο 31'. Αυτό ήταν. Το ματς είχε γυρίσει τούμπα, έγινε θρίλερ, όχι όμως για πολύ. Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι έγραψε το 65-71 με γκολ-φάουλ στο 36', ο Έρικσον έστειλε τη διαφορά στους οκτώ στην επόμενη επίθεση της Γκραν Κανάρια και παρά την ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων να "κλέψουν" το ματς, ο Όλιβερ έβαλε 2/2 βολές για το 69-75 στα 51.3" που έκριναν την έκβαση του ματς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστος κόσμος βρισκόταν στην Volkswagen Arena στην έναρξη της αναμέτρησης, αρκετά περισσότερος εμφανίστηκε από τα τέλη της 1ης περιόδου κι έπειτα. Σύμφωνα με τη EuroLeague κόπηκαν 1989 εισιτήρια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: 25-22, 44-34, 56-57, 71-75

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Χριστοδούλου, Λάτισεβς, Μάικιτς

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Τσάκι): ΜακΚάλουμ 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Οζμιζράκ 7, Μπαϊγκούλ 5 (1), Κοσούτ 8, Ντεμίρ 6, Κιντ 8 (1), Οζντεμίρογλου, Μπράουν 4, Ντίμπλερ 7 (1), Έβανς 5 (6 ριμπάουντ), Έρικ 8

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλδονάδο): Όλιβερ 6 (8 ασίστ), Έρικσον 23 (5/8 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Μπάλβιν 6 (9 ριμπάουντ), Μπάεζ, Πασέτσνικς 17 (8/12 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Παουλί 2, Ραμπασέδα 3 (1), Έβανς, Στρόμπερι 10, Ραντίτσεβιτς 3 (1), Τιλί 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 24/49 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 11/13 βολές, 39 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 17 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 21/44 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 9/12 βολές, 35 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 17 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Νταρουσάφακα θα μείνει στην Κωνσταντινούπολη για να υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (6/12 στις 20:00), ενώ η Γκραν Κανάρια θα ταξιδέψει στο Μιλάνο για να παίξει με την Αρμάνι (6/12 στις 21:45).