ΜΠΑΣΚΕΤ

Νταρουσάφακα - Αναντολού Εφές 88-93: Ο Μπομπουά έκανε την διαφορά

Ο Ροντριγκ Μπομπουά έκανε το step up στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε την Αναντολού Εφές στην εκτός έδρας νίκη με 93-88 επί της Νταρουσάφακα.

Η Αναντολού Εφές πήρε την εκτός έδρας νίκη επί της Νταρουσάφακα (1-8) με 93-88, καθώς ο Ροντριγκ Μπομπουά στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης έκανε θραύση κι έβαλε την υπογραφή του στην επιτυχίας της ομάδας του, η οποία ανέβηκε στο 7-2 στην κατάταξη της EuroLeague.

Ο MVP

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης πέρασε απαρατήρητος, αλλά στην τρίτη περίοδο πάτησε το "γκάζι" και καθάρισε για την ομάδα του. Ο 30χρονος Γάλλος γκαρντ σε 3:30 στην τρίτη περίοδο σημείωσε 14 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (4/4 τρίποντα, 2/2 βολές) και μετά το step up του, η ομάδα του απέκτησε το πλεονέκτημα για να πάρει τη νίκη. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά εντέλει ολοκλήρωσε με 24 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο κι 1 λάθος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Εργκίν Αταμάν είδε την ομάδα του να μοιράζει 24 ασίστ και αυτόν αριθμό θα θέλει να τον δει και στα επόμενα παιχνίδια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των αντιπάλων τους, μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού κι έμειναν εκεί στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπαϊγκούλ εκμεταλλεύτηκε στα κενά στην άμυνα της ομάδας του Εργκίν Αταμάν και με 8 πόντους οδήγησε την ομάδα του στο +6 (16-10) στα μισά της πρώτης περιόδου. Η αντικατάσταση του Μοερμάν από τον Μότουμ έδωσε λύσεις στους φιλοξενούμενους, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα (23-19, 10'). Η Εφές με τους Λάρκιν και Πλάις ανέκτησε το προβάδισμα στο 12 ' (23-24), αλλά άμεση ήταν η απάντηση της ομάδας του Αχμέτ Τσάκι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν τρέχοντας σερί για το 29-24 (14'), ενώ βρίσκοντας λύσεις τόσο στο σετ παιχνίδι, όσο και στο ανοιχτό γήπεδο βρέθηκαν ακόμα και στο +7 (46-39, 19'). Η Εφές με τρίποντο του Μοερμάν μείωσε σε 46-42 (20'), αλλά τα άσχημα μαντάτα για εκείνη πέρα από την αμυντική της συμπεριφορά, είχαν σχέση και με το γεγονός πως οι Ντάνστον και Πλάις είχαν φορτωθεί με τρία και δύο φάουλ αντίστοιχα.

Η Εφές επέστρεψε στην τρίτη περίοδο μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, καθώς έγινε πιο σκληρή στην άμυνά της και οι Μπομπουά και Πλάις ανέλαβαν δράση στην επίθεση. Ο Γάλλος γκαρντ σημείωσε 14 πόντους, ο Πλάις άλλους 8 και η Εφές στο 24:30 ξέφυγε με 14 πόντους (50-64). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν στον εναπομείναντα χρόνο της περιόδου διατήρησε σε διψήφια απόσταση την Νταρουσάφακα και άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο από το +14 (60-74).

H Νταρουσάφακα, όμως, δεν ήταν διατεθειμένη να παραιτηθεί. Οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνά τους, ο ΜακΚάλουμ είχε πολύ καλές επιλογές, ο Πέινερς έδωσε λύσεις και στο 35:13 η Νταρουσάφακα πλησίασε στους 6 πόντους, ενώ με τριπόντου του Λετονού φόργουορντ στο 37:30 βρέθηκε στο -3 (83-86). Ο Μπομπουά και ο Μοερμάν, όμως, έδωσαν τις λύσεις στην Εφές, η οποία προηγήθηκε με 84-91 (38:30) κι εντέλει επικράτησε με 93-88.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η Volkswagen Arena δεν ήταν γεμάτη, καθώς μόλις 2.872 φίλαθλοι βρέθηκαν σε αυτή, αλλά η ατμόσφαιρα ήταν όμορφη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Κορομηλάς, Αμπρόσοβ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 46-42, 60-74, 88-93

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Τσάκι): ΜακΚάλουμ 10 (6 ασίστ), Οζμιζράκ 6 (1), Μπαϊγκούλ 11 (1), Ντεμίρ, Κιντ 9 (6 ριμπάουντ), Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 2, Μπράουν 4, Πέινερς 15 (1), Έβανς 11 (1), Έρικ 18.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (1), Μπομπουά 24 (6/7 τρίποντα), Μπαλμπάι, Μότουμ 11 (1), Σανλί, 1 Μοερμάν 9 (12 ριμπάουντ), Πλάις 12 (2), Μίτσιτς 9 (8 ασίστ), Άντερσον 2, Ντάνστον 9, Σίμον 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 28/51 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 17/27 βολές, 27-10 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 22/46 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 16/18 βολές, 28-9 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Νταρουσάφακα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της EuroLeague θα υποδεχθεί την Γκραν Κανάρια (29/11, 19:15), ενώ η Αναντολού Εφές θα φιλοξενήσει την Μπασκόνια (30/11, 19:30).