Νέα επική εμφάνιση Μαντζούκα, ήττα Προμηθέα από Λούντβιχσμπουργκ

BASKET LEAGUE / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με ήττα από τη Λούντβιχσμπουργκ σε ένα χορταστικό ματς έκλεισε το πρόγραμμα του Σαββάτου (18/1) στο Adidas Next Generation Tournament του Μονάχου η εφηβική ομάδα του Προμηθέα Πάτρας.

Το πρωί του Σαββάτου (18/1) οδήγησε την εφηβική ομάδα του Προμηθέα στη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου (93-87) με 49 πόντους από 7/12 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 20/23 βολές, 19 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα μπλοκ σε 39 λεπτά που του έδωσαν 65 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Το βράδυ της ίδιας μέρας ο Λευτέρης Μαντζούκας ήταν ξανά συγκλονιστικός, αυτή τη φορά όμως οι Πατρινοί ηττήθηκαν με 96-88 από τη γερμανική Λούντβιχσμπουργκ στην τρίτη αγωνιστική του Adidas Next Generation Tournament που γίνεται στο Μόναχο.

Ο 17χρονος περιφερειακός είχε 35 πόντους από 10/15 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 9/10 βολές, 13 ριμπάουντ, έξι ασίστ, δύο κλεψίματα, επτά κερδισμένα φάουλ και 42 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 39:56, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει ξανά τα βλέμματα καθώς είναι μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης του τουρνουά. Ο Προμηθέας έχασε με 31-20 το πρώτο δεκάλεπτο και κέρδισε με επί μέρους σκορ 64-68 τα επόμενα τρία, από μια ομάδα που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο όλων των Ταϊρίς Μπλαντ (23/5/4).

Για την ιστορία, ο Μαντζούκας είχε στα δύο σαββατιάτικα ματς 84 πόντους από 17/27 δίποντα, 7/19 τρίποντα και 29/34 βολές, 32 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 21 κερδισμένα φάουλ, 107 ranking σε 79 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-20, 58-46, 77-71, 95-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ελευθεριάδης): Καφέζας 26 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/9 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη), Μπαζίνας 8 (1/8 σουτ, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Νεόφυτος, Μαντζούκας 35 (10/15 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/10 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ανγκέλι 2, Μαντίκος, Κουρουπάκης 9 (4/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γοργότσης, Κολιός 8 (2), Ταχυρίδης