Φενέρμπαχτσε - Ζάλγκιρις 76-43: Πάρτι των Τούρκων

EUROKINISSI

Η Φενέρμπαχτσε... έπιασε από τον λαιμό την Ζάλγκιρις και δεν την άφησε να αναπνεύσει επί 40 λεπτά, διαλύοντάς την με 76-43 στον πρώτο αγώνα της σειράς για τα playoffs της EuroLeague.

Playoffs σημαίνουν άμυνα και η Φενέρμπαχτσε το ξέρει καλά αυτό. Η τουρκική ομάδα έκανε επίδειξη δύναμης στον πρώτο αγώνα της σειράς με την Ζάλγκιρις , την διέλυσε 76-43 και έκανε δια περιπάτου το 1-0, παραμένοντας αήττητη στο Ουλκέρ Σπορτς Χολ για 18ο συνεχόμενο παιχνίδι. Αυτή ήταν επίσης η 8η σερί εντός έδρας νίκη σε επίπεδο playoffs της EuroLeague για την Φενέρμπαχτσε, η οποία έχει συνολικό ρεκόρ 13-1 επί ημερών Ομπράντοβιτς στην συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης!

Οι Νίκολα Κάλινιτς (16), Μάρκο Γκούντουριτς (13) και Ερικ Γκριν (12) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Φενέρμπαχτσε, η οποία είχε 12/29 τρίποντα και έβαλε 21 πόντους από τα 21 λάθη που έκανε η λιθουανική ομάδα. Η τουρκική ομάδα δεν επηρεάστηκε ούτε από την "ήσυχη" βραδιά των Βέσελι, Σλούκα, που είχαν μαζί 4 πόντους. Ο Έλληνας γκαρντ είχε μονοψήφιο νούμερο στο index rating και δεν σημείωσε τρίποντο για πρώτη φορά ύστερα από έξι αγώνες.

Στην αντίπερα όχθη, μόνο ο Μάριους Γκριγκόνις πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων (10) από την Ζάλγκιρις, η οποία προερχόταν από έξι σερί νίκες. Ο Λιθουανός φόργουορντ, πάντως, είδε και το σερί των εύστοχων ελευθέρων βολών να διακόπτεται στις 55, δηλαδή τρεις λιγότερες από το ρεκόρ της EuroLeague που κατέχει ο Ιγκόρ Ρακότσεβιτς από τη σεζόν 2008/09. Η τελευταία φορά που ο Γκριγκόνις έχασε βολή ήταν πάλι στην Κωνσταντινούπολη, στις 19/12, στο ματς με την Νταρουσάφακα.

Ο MVP

Ο Νίκολα Κάλινιτς έβαλε 9 από τους 16 πόντους του στο καθοριστικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η Φενέρμπαχτσε δημιούργησε διαφορά 17 πόντων, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη. Ο Σέρβος φόργουορντ τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 24'18''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Ζάλγκιρις ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο έχοντας το τρίτο καλύτερο συνολικό ποσοστό σουτ στην EuroLeague (52,5%). Στο Ουλκέρ Σπορτς Χολ είχε πάντως το καταστροφικό 26,9% στο πρώτο ημίχρονο (7/26). Με 21 πόντους στα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη στον εναρκτήριο αγώνα της σειράς. Πόσο μάλλον με τριπλάσια λάθη (21) από ασίστ (7).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ήταν ίσως το χειρότερο από πλευράς θεάματος φετινό εντός έδρας παιχνίδι της Φενέρμπαχτσε. Αυτό βέβαια ουδόλως ενόχλησε την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, η οποία έπαιξε τρομερή άμυνα, έριξε μπόλικο "ξύλο" και κέρδισε με άνεση την... σκυλομαχία που έγινε στο Ουλκέρ Σπορτς Χολ, δίχως να ανησυχήσει μάλιστα μετά την πρώτη περίοδο. Η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε περίπου 15 λεπτά για να βρει ρυθμό στην επίθεση. Όταν συνέβη αυτό -έπειτα από τέσσερις αλλαγές προβαδίσματος και τρεις ισοπαλίες στα πρώτα 14 λεπτά- όλα έγιναν εύκολα για την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.

Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου η Φενέρ αδυνατούσε να ξεκολλήσει από την Ζάλγκιρις, ωστόσο κάπου εκεί άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ (28-19 στο 16'), στο 18' ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια τιμή (31-19) και δεν άφησε σε χλωρό κλαδί τους Λιθουανούς από εκεί και πέρα, κάνοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 29-8 από το 8' έως το 20'. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης άρχισε το πάρτι. Η Φενέρμπαχτσε όχι μόνο δεν άφησε την Ζάλγκιρις να ρίξει την διαφορά κάτω από τους 14 πόντους σε κανένα σημείο, αλλά την ανέβασε κιόλας μέχρι το +33 στο 37' (76-43).

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Για 11η φορά την τρέχουσα σεζόν η Φενέρμπαχτσε είχε πάνω από 10.000 θεατές σε αγώνα της EuroLeague. Στις κερκίδες του Ουλκέρ Σπορτς Χολ βρέθηκαν 12.503 θεατές, αριθμός που ισοδυναμεί με την 4η καλύτερη φετινή επίδοση της τουρκικής ομάδας μετά τους αγώνες με Ολυμπιακό (12.821), Ρεάλ Μαδρίτης (12.722) και Μπαρτσελόνα (12.628).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Μπελόσεβιτς, Μπολτάουζερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 38-21, 59-35, 76-43.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 12 (1), Μέλι 4, Μαχμούτογλου 9 (3), Κάλινιτς 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 2, Σλούκας 2 (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκούντουριτς 13 (2), Βέσελι 2, Γκιουλέρ, Ντίξον 6 (2), Ντουβερίογλου 3, Ντατόμε 7 (2).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 3 (1/6 δίποντα), Τόμπσον 1, Γουόλτερς 6, Γουόκαπ 4, Βέστερμαν 2, Ουλέτσκας, Μιλάκνις 3 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 8 (1), Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 10 (1), Καβαλιάουσκας 2, Ουλάνοβας 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 16/27 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 8/12 βολές, 23 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 2 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 13/31 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 8/13 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 5 επιθετικά), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 21 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο δεύτερος αγώνας της προημιτελικής (best of 5) σειράς για τα playoffs της EuroLeague θα διεξαχθεί πάλι στο Ουλκέρ Σπορτς Χολ της Κωνσταντινούπολης την Πέμπτη (18/4) στις 20:45.

Photo credits: Eurokinissi