Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι Τελ Αβίβ 77-78: Θρίαμβος Σφαιρόπουλου στην Πόλη

EUROLEAGUE / ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με καλάθι του Οθέλο Χάντερ, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη και έπιασε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για μια θέση στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 (VIDEO).

Με τρομερή αμυντική λειτουργεία, με συνέπεια και αποφασιστικότητα, η Μακάμπι νίκησε με καλάθι του Οθέλο Χάντερ τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη (78-77) για την 24η αγωνιστική της EuroLeague 2019/20 , ανέβηκε στο 16-8 και έπιασε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με στόχο μια θέση στην τετράδα της κανονικής περιόδου. Παρά τα σημαντικά προβλήματά της και το γεγονός ότι στη διάρκεια του αγώνα χτύπησαν οι Τζάκσον, Έισι, Ρέινολντς, η ομάδα του Τελ Αβίβ επιβίωσε σε μια σκληρή έδρα και έδειξε για ακόμα μία φορά ότι είναι φέτος φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα, για πρωταθλητισμό, την ώρα που οι "καυτοί" το τελευταίο διάστημα Τούρκοι λύγιζαν στις λεπτομέρειες σε ένα πραγματικά σπουδαίο ντέρμπι.

O MVP

Οθέλο Χάντερ, ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής! Ο Αμερικανός επέκτεινε τη συνεργασία του με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και με τρομερή ψυχολογία έκανε τη διαφορά στην Κωνσταντινούπολη. Σκόραρε 13 πόντους από 6/8 δίποντα και 1/1 βολή, έβαλε το καλάθιο της νίκης, πήρε δύο ριμπάουντ, έδωσε μια ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και όλα αυτά σε 19 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

9/11 δίποντα είχε η Φενέρμπαχτσε στο πρώτο δεκάλεπτο και 16/22 στο ημίχρονο, στο οποίο είχε κάνει μόλις τρία λάθη. Και όμως βρισκόταν πίσω στο σκορ. Στο φινάλε της βραδιάς τα 6/24 τρίποντα πλήγωσαν τους γηπεδούχους, με τον Ντένι Αβντίγια να κάνει ρεκόρ καριέρας με 13 πόντους και τον Νάντο Ντε Κολό να μένει στους 2 πόντους από 0/4 σουτ και 2/2 βολές σε 20:27 συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε τρομερή κατάσταση από το ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες είχαν αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι με τη Φενέρμπαχτσε να παίρνει μια μικρή διαφορά (19-15 στο 7') χάρη στους επτά πόντους του Σλούκα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-20, με τους γηπεδούχους να έχουν 9/11 δίποντα και τους φιλοξενούμενους 6/7, το δεύτερο ξεκίνησε με το τέμπο να πέφτει αισθητά, αλλά τον Αβντίγια να κάνει εξαιρετική δουλειά για το προσπέρασμα της ομάδας του (27-30 στο 15') που πήγε και στο +6 χάρη σε πέντε σερί πόντους του Άαρον Τζάκσον. Ένα μικρό ξέσπασμα της Φενέρ της έδωσε το δικαίωμα να μαζέψει αυτή τη διαφορά και να κλείσει το πρώτο μέρος στο -1 (40-41), παρά το γεγονός ότι είχε 16/22 δίποντα και μόλις τρία λάθη.

Οι Τούρκοι μπήκαν σαν σίφουνες στο τρίτο δεκάλεπτο, έβαλαν 12 γρήγορους πόντους για το 52-46, είδαν τον Τζάκσον να πηγαίνει στον πάγκο τραυματίας, απάντησαν με ένα γρήγορο 0-6 για τη νέα ισοπαλία και με γκολ-φάουλ του Χάντερ πέρασαν και μπροστά (52-55 στο 25'). Δεν άλλαξαν πολλά έως το τέλος της περιόδου (63-64), με τη Μακάμπι να "σφίγγει" ακόμη περισσότερο την άμυνά της στο ξεκίνημα της τέταρτης, τον Αβντίγια να σκοράρει τρίποντο για το 63-71 στο 34' και τον Ομπράντοβιτς να καταφεύγει σε αλλαγές... χάντμπολ για να ισορροπήσει ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση. Ο Γουίλιαμς κάρφωσε για το 72-74 στο 38', ο Βέστερμαν έβαλε τρίποντο για το 75-74 και το ματς έγινε θρίλερ, ο Ντόρσεϊ έγραψε το 75-76 από μέση απόσταση, ο Σλούκας απάντησε με βολές για το 77-76 στα 4" και ο Χάντερ με τρομερή προσπάθεια έγραψε το τελικό σκορ που έριξε τη Φενέρ στο καναβάτσο!

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 10527 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Μπολτάουζερ, Πέρεζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 40-41, 63-64, 77-78

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Νάναλι 2 (1/1 δίποντο), Βέστερμαν 3 (1/6 τρίποντα), Κάλινιτς 18 (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλούκας 18 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Ντε Κολό 2, Γουίλιαμς 22 (6/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας, Βέσελι 12 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντατόμε (0/6 σουτ)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7 (1), Γουίλμπεκιν (0/4 σουτ), Έισι 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντα), Ρέινολτς 2, Καλογιάρο 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάντερ 13 (6/8 δίποντα), Σάντι Κοέν, Αβντίγια 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Τζάκσον 12 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντόρσεϊ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τζέικ Κοέν 2, Στάνταμαϊρ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/36 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 19/22 βολές, 28 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 23/34 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 11/11 βολές, 22 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 4 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε θα παίξει στο γήπεδό της με τη Ρεάλ Μαδρίτης (20/2 στις 19:45), ενώ η Μακάμπι θα συνεχίσει στο δρόμο για να αντιμετωπίσει τη Βαλένθια (21/2 στις 22:00).