ΜΠΑΣΚΕΤ

Εφές Πίλσεν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-72

CSKA Moscow's Dmitry Sokolov (L) blocks Efes Pilsen's Nikola Vujcic during their Euroleague  baskestball match at Sinan Erdem Sport Hall in Istanbul on November 18, 2010.    AFP PHOTO / BULENT KILIC (Photo credit should read BULENT KILIC/AFP/Getty Images)
CSKA Moscow's Dmitry Sokolov (L) blocks Efes Pilsen's Nikola Vujcic during their Euroleague baskestball match at Sinan Erdem Sport Hall in Istanbul on November 18, 2010. AFP PHOTO / BULENT KILIC (Photo credit should read BULENT KILIC/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Η Εφές Πίλσεν ξεπέρασε την βαριά ήττα της περασμένης εβδομάδας από τον Παναθηναϊκό, νικώντας με σκορ 86-72 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Την τρίτη της νίκη στην Ευρωλίγκα σημείωσε η Εφές Πίλσεν η οποία δεν είχε πρόβλημα με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στην τελευταία θέση του Δ' ομίλου παραμένει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία έχει καταφέρει να πετύχει μόλις μία νίκη σε πέντε ματς. Οι γηπεδούχοι πήραν από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα και προηγήθηκαν 48-35 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και μείωσε σε 63-60 στο 30' ενώ στο 31' προηγήθηκε και 63-64, όμως η συνέχεια ανήκε στους Τούρκους. Με ένα επιμέρους σκορ 17-2 υποχρέωσαν τους Ρώσους να δεχτούν την ήττα τους και να μην τρέφουν ελπίδες, καθώς έκαναν το σκορ 80-66.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 48-35, 63-60, 86-72.

Εφές Πίλσεν (Περάσοβιτς): Βισνιέφσκι 3, Ρακόσεβιτς 21, Ρόμπερτς 13, Τουντσερί 8, Θόρντον 5, Γκονλούμ 2, Βούισιτς 14, Νάχμπαρ 12, Γκιουλέρ 8.

ΤΣΣΚΑ (Βουγιόσεβιτς): Κουρμπάνοφ 2, Σμόντις, Χόλντεν 5, Βορόντσεβιτς 15, Λάνγκντον 9, Μαριάνοβιτς 13, Σβεντ 4, Σοκόλοφ 6, Κριάπα 4, Γκόρντον 14.