EUROCUP

Ο Στάντον Κιντ έσωσε την Νταρουσάφακα

Η Μπάγερν Μονάχου... φλέρταρε με το μπρεϊκ, αλλά ο Στάντον Κιντ "λύτρωσε" την Νταρουσάφακα, η οποία νίκησε με 76-74 την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς κι έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά του EuroCup. Προβάδισμα και για την Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Ο Στάντον Κιντ με τρίποντη "βόμβα" 0,4'' πριν από τέλος χάρισε τη νίκη (76-74) επί της Μπάγερν Μονάχου στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειρά του EuroCup, ενώ το 1-0 έκανε και η Λοκομοτίβ Κουμπάν, η οποία επικράτησε της Ρέτζιο Εμίλια με 82-65.

Η Μπάγερν Μονάχου κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Νταρουσάφακα, καθώς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (11-25) και συνεχίζοντας με το ίδιο τέμπο πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 17 πόντους (30-47). Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, όμως, αντεπιτέθηκε μειώνοντας σε 58-63 στο 30΄ και δια χειρός Στάντον Κιντ πήρε τη νίκη. Ο Αμερικανός φόργουορντ 0,4'' πριν από τέλος ευστόχησε σε τρίποντο για το 76-74 και συγχρόνως πήρε το... βραβείο του MVP από τους Σκότι Ουίλμπεκιν (24 πόντοι, 7 ασίστ, 6 λάθη) και Μάικλ Έρικ (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ). Ο Τζάρεντ Κάνιγκχαμ σημείωσε 20 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ και ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων, οι οποίοι την Παρασκευή (23/3) θα επιχειρήσουν να κάνουν το 1-1 και να στείλουν την σειρά στην... παράταση.

Το 1-0 έκανε και η Λοκομοτίβ Κουμπάν, η οποία νίκησε την Ρέτζιο Εμίλια με 82-65 βασιζόμενη στην καλή της άμυνα και στην επιθετική της πολυφωνία. Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις παίκτες που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση έχοντας σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων (Βέιλ 16π., Μπαμπ 11, Έλεγκαρ 11, Κόλινς 10). Ο Τζάλεν Ρέινολντς (13 πόντοι, 9 ριμπάουτμ, 2 ασίτ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 4 τάπες) ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ιταλικής ομάδας.