ΜΠΑΣΚΕΤ

Eurocup: Σούπερ η Μονακό, 91-75 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ZALGIRIS KAUNAS - OLYMPIAKOS (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Μονακό "άλωσε" το Βελιγράδι, καθώς στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του EuroCup νίκησε με 91-75 τον Ερυθρό Αστέρα του Μίλαν Τόμιτς και του Στράτου Περπέρογλου στο Βελιγράδι. Όλα τα αποτελέσματα...

Η Μονακό ήταν η νικήτρια της... μάχης της κορυφής του 1ου Ομίλου του EuroCup , καθώς επιβλήθηκε με 91-75 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι και τον υποχρέωσε στην πρώτη του εντός έδρας ήττα την φετινή σεζόν.

Η Μονακό πλέον ανέβηκε στο 5-2 κι έμεινε μόνη στην 1η θέση του Ομίλου, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης της 7ης αγωνιστικής της διοργάνωσης επέβαλλε τον ρυθμό της. Οι φιλοξενούμενοι κάνοντας επιμέρους σκορ 17-32 μετέτρεψαν το 45-44 του ημιχρόνου σε 62-76 στο 30' και στην τέταρτη περίοδο διατήρησαν σε απόσταση την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς και του Στράτου Περπέρογλου (6 πόντοι, 2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ 3 λάθη σε 19:30). Ο Ντέρεκ Νίντχαμ (21 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων, οι οποίοι βρήκαν πολλές λύσεις από τους Ελμεντίν Κικάνοβιτς (17 πόντοι), Γιακουμπά Κουαταρά (16 πόντοι) και Πολ Λακόμπ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Η Γαλατάσαραϊ έχοντας για οδηγό τον Ζακ Όγκαστ (17 πόντοι, 7/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 λάθη, 1 κόψιμο σε 24:30) νίκησε με 77-69 την Ουλμ και την "έπιασε" στο 3-4, ενώ στο άλλο ματς του Α' Ομίλου η Ανδόρα νίκησε με 79-73 την Μπρέσια.

Η Τσεντεβίτα στον Β' Όμιλο με πρωταγωνιστές τους Τζάστιν Κομπς (20 πόντοι, 9 ασίστ) και τον Τζέικομπ Πούλεν (18 πόντοι, 4 ασίστ) νίκησε με 109-102 στο Βερολίνο την Άλμπα, ενώ η Λοκομοτίβ Κουμπάν με μπροστάρηδες τους Τζαμέλ ΜακΛίν (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ντορέλ Ράιτ (16 πόντοι) νίκησε με 72-64 την Λιμόζ στην Γαλλία κι εξασφάλισε την πρόκρισή της στην β' φάση.

Η Βαλένθια στον Γ' Όμιλο... έτρεχε με 101 απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ, την οποία νίκησε με 101-83, ενώ στον Δ' Όμιλο η Ουνκάχα Μάλαγα επικράτησε στην Φρανκφούρτη των Σκαϊλάινερς με 84-78. Ο Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς (16 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ θετική παρουσία είχε και ο Κάιλ Γουίλτζερ (11 πόντοι, 5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος.