ΜΠΑΣΚΕΤ

Ζάλγκιρις - Τζούκιγια 88-75: Τα βρήκε σκούρα πριν από το ΟΑΚΑ

EUROKINISSI

Η Ζάλγκιρις δυσκολεύτηκε απέναντι στην Τζούκιγια, αλλά επικράτησε με 88-75 χάρις σε ένα σερί 10-0 στα τελευταία τρία λεπτά. Επόμενη στάση το ΟΑΚΑ και ο Παναθηναϊκός για την λιθουανική ομάδα.

Η Ζάλγκιρις δεν εμφανίστηκε ιδιαίτερα... πειστική ενόψει του αγώνα με τον Παναθηναϊκό για την 4η αγωνιστική της EuroLeague (26/10, 21:00). Στο λιθουανικό πρωτάθλημα η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους τα βρήκε σκούρα επί σχεδόν 37 λεπτά απέναντι στην αδύναμη Τζούκιγια, την οποία πάντως κατέβαλε στο φινάλε με 88-75, χάρις σε ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο.

Η λιθουανική ομάδα δεν μπόρεσε επί 37 λεπτά να αποσπαστεί στο σκορ από την αντίπαλό της, το έκανε όμως στο πιο κρίσιμο χρονικό σημείο, καθώς τελείωσε το ματς με σερί 10-0 και σημείωσε έτσι την έκτη νίκη της σε επτά αγώνες στο λιθουανικό πρωτάθλημα. Οι ξένοι της Ζάλγκιρις σημείωσαν όλοι μαζί 68 από τους 88 πόντους της ομάδας, με τον Μπράντον Ντέιβις (20 πόντοι, 7/10 σουτ) να ξεχωρίζει.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 42-41, 64-59, 88-75.

Οι πόντοι της Ζάλγκιρις (Γιασικεβίτσιους): Γιανκούνας 7, Μιλάκνις 7 Ντέιβις 20 (7/10 δίποντα), Γουόλτερς 11, Γουόκαπ 12 (8 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 2, Καβαλιάουσκας 4, Σαμπέτσκις, Γκριγκόνις, Βέστερμαν 11, Γουάιτ 14.

Photo credits: Eurokinissi