ΜΠΑΣΚΕΤ

Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός: Η κριτική των παικτών

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ / EUROLEAGUE BASKETBALL (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ / EUROLEAGUE BASKETBALL (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Το Sport24.gr προσπαθεί να βρει διακριθέντες στον Παναθηναϊκό, που γνώρισε την πιο βαριά ήττα της ιστορίας του από την Αναντολού Εφές και έπεσε στο 4-3 στη EuroLeague 2018/19.

Ακόμα μία κακή εκτός έδρας εμφάνιση, ακόμα μία εκτός έδρας ήττα για τον Παναθηναϊκό που ήταν απογοητευτικός στο Σινάν Ερντέμ Ντομ της Κωνσταντινούπολης και ηττήθηκε "καθαρά" από την Αναντολού Εφές. Το 78-62 και οι 16 πόντοι της διαφοράς είναι η πιο βαριά ήττα των "πρασίνων" από τον συγκεκριμένο αντίπαλο , με τον Τσάβι Πασκουάλ να προβληματίζεται για την εικόνα της ομάδας του. Το Sport24.gr αξιολογεί την εμφάνιση των 12 που αγωνίστηκαν το βράδυ της Παρασκευής (16/11) στην Πόλη και προσπαθεί να βρει διακριθέντες.

0. ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ

Μπήκε στο ματς στο 5' στη θέση του Μήτογλου, πήρε το πρώτο του σουτ στο 12' και έβαλε το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού για το 21-16. Στο 15' και με τη διαφορά να έχει ξεφύγει (32-18) έβαλε γκολ-φάουλ μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ και ήταν από εκείνους που προσπάθησαν μέχρι το ημίχρονο. Και στο δεύτερο το έκανε, χωρίς κάτι φαντασμαγορικό.

Τα στατιστικά του: 11 πόντοι, 3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 10 ranking σε 21:03

5. ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ (starter)

Κόπηκε από τον Ντάνστον στην πρώτη του προσπάθεια, ένα drive από τον δεξιό διάδρομο, το ίδιο συνέβη και στο τρίτο λεπτό όταν οι δυο τους συναντήθηκαν ξανά κοντά στο καλάθι. Βγήκε στο 5' και δεν πήρε άλλη ευκαιρία μέχρι το ημίχρονο, έπαιξε άλλα οκτώ λεπτά στο δεύτερο μέρος για να βρει ξανά σίδερο και να τελειώσει για δεύτερη φορά φέτος στο απόλυτο μηδέν. Δύσκολη περίοδος για έναν σούπερ σκόρερ που έχει συνηθίσει σε πολύ διαφορετικούς ρόλους από αυτόν που έχει στον Παναθηναϊκό.

Τα στατιστικά του: 0/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, -2 ranking σε 13:38

7. ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ (starter)

Βασικός σέντερ, έπαιξε επτά λεπτά στην πρώτη περίοδο για να δει στη στατιστική του ένα φάουλ και τίποτε άλλο! Ο Πασκουάλ δεν του έδωσε άλλη ευκαιρία μέχρι το ημίχρονο, Γκιστ και Βουγιούκας πήραν τις δικές τους, ο Γκαμπονέζος έπαιξε μαζί με το alter ego του στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ακούμπησε δυο μπάλες στο καλάθι, αλλά και πάλι ήταν αρνητικός. Δεν μπορεί να ακολουθήσει σε αυτό το επίπεδο, ουδείς μπορεί να πει με σιγουριά αν είναι ικανός να ορθοποδήσει στη συνέχεια.

Τα στατιστικά του: 4 πόντοι, 2/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 3 ranking σε 23:58

10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

Άφησε τον Θανάση να ξεκινήσει το ματς, μπήκε στο έβδομο λεπτό στο παρκέ του Σινάν Ερντέμ Ντομ και πέτυχε τους πρώτους του πόντους με την... τρίτη, με λέι-απ στο 11'. Ήταν το μοναδικό του καλάθι σε έξι προσπάθειες στο πρώτο μέρος, προσπάθησε, όμως τα τελειώματά του ήταν πολλές φορές άτσαλα. Στο 33' έβαλε ελεύθερο τρίποντο για το 60-49 και στο τέλος της βραδιάς είχε κάνει μια άσχημη εμφάνιση, όσο πείσμα, όση ενέργεια κι αν έβγαλε στο παρκέ.

Τα στατιστικά του: 2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 2 λάθη, 4 ranking σε 24:31

11. ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ

Επιστρατεύθηκε στο 14' με το σκορ στο 30-18, είχε ένα πολύ άσχημο τελείωμα στην πρώτη του προσπάθεια, όμως δύο φάσεις μετά έκοψε έξυπνα προς το καλάθι της Εφές, πήρε την ασίστ του Καλάθη και σκόραρε γκολ-φάουλ για το 32-24. Δεν έδωσε κάτι άλλο στο πρώτο μέρος, δεν έπαιξε ιδιαίτερα στο δεύτερο, μπορεί να αισθάνεται αδικημένος.

Τα στατιστικά του: 3 πόντοι, 1/2 δίποντα, 1/1 βολή, 2 ranking σε 6:38

14. ΤΖΕΙΜΣ ΓΚΙΣΤ

Δεύτερος στο ροτέισον των σέντερ, μπήκε στο έβδομο λεπτό και σε δέκα λεπτά στο πρώτο μέρος έδωσε ελάχιστα. Στο 26' κινήθηκε σωστά, πήρε τη μπάλα από τον Καλάθη και σκόραρε εύκολο δίποντο για το 52-42, έβαλε και δεύτερο για το 54-44, ανέβασε κατακόφυρα την απόδοσή του (το ίδιο είχε συμβεί και στο ματς με τον Ολυμπιακό, όταν εμφανίστηκε... άλλος πάικτης στοπ δεύτερο μέρος), αλλά και πάλι είχε πολλά και σοβαρά προβλήματα και στις δύο άκρες του παρκέ.

Τα στατιστικά του: 10 πόντοι, 4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 14 ranking σε 25:49

15. ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ

Πήρε ένα τρίλεπτο στο πρώτο μέρος, όταν ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω με 14, αστόχησε στη μοναδική του προσπάθεια, ουσιαστικά δεν ταίριαζε στο ματς, έκανε ένα αχρείαστο φάουλ που έδωσε βολές στον Πλάις (τις έβαλε ο Γερμανός), έδωσε όμως δύο ασίστ. Δεν έπαιξε δευτερόλεπτο στο δεύτερο μέρος.

Τα στατιστικά του: 0/1 δίποντο, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 ranking σε 2:43

19. ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ

Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, είχε κι αυτός προβλήματα στο μαρκάρισμα του Μπομπουά, έπαιξε κάτι λιγότερο από έξι λεπτά και γύρισε νωρίς στον πάγκο. Με τον Καλάθη να γλιστρά στο τέλος της τρίτης περιόδου και να πονά από την πτώση του στο παρκέ, ο Λιθουανός πήρε τη δεύτερη ευκαιρία του, αλλά τη σπατάλησε κι αυτή. Η συνολικά κακή εμφάνιση του Παναθηναϊκού τον παρέσυρε και εκείνος επέστρεψε στα προ-Ολυμπιακού στάνταρ του.

Τα στατιστικά του: 0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 ranking σε 12:21

24. ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ

Άλλαξε τον Λάνγκφορντ στο 5' και στο 7' πέτυχε λέι-απ στον αιφνιδιασμό για το 12-5 αφού προηγουμένως είχε αστοχήσει σε δίποντο από πλαινή θέση. Είχε πρόβλημα στην άμυνα στον κοντύτερο Μπομπουά, σκόραρε στο ένατο λεπτό μακρινό δίποντο για το 17-9, έβαλε και αριστερό λέι-απ για το 19-11. Έμεινε εκεί μέχρι το ημίχρονο, έμεινε εκεί μέχρι το φινάλε καθώς στη συνέχεια εξαφανίστηκε από το ματς και δεν απείλησε ποτέ την Εφές.

Τα στατιστικά του: 6 πόντοι, 3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 7 ranking σε 21:00

33. ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ (starter)

Μπήκε στο ματς με άστοχο λέι-απ (πήγε από αριστερά με ανάποδο χέρι), έβαλε όμως το πρώτο καλάθι της ομάδας του στο τρίτο λεπτό για το 6-3. Πήρε πολλά σουτ, δεν ήταν αποτελεσματικός, ήταν όμως πεισμωμένος και προσπαθούσε να αλλάξει την εικόνα του ματς. Γύρισε στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αφού έπαιξε όλη την πρώτη, έδωσε φοβερή ασίστ σε γκολ-φάουλ του Παππά για το 32-24 και στο ημίχρονο είχε ήδη εννέα σουτ! Πέτυχε τρίποντο για το 48-35 στο 24', έδωσε ασίστ στον Γκιστ για το 52-42 στο 26', ήταν ο μόνος παίκτης του Παναθηναϊκού που μπορούσε να δημιουργήσει/απειλήσει με τη μπάλα στα χέρια, στην τελευταία φάση της τρίτης περιόδου γλίστρησε και έδωσε στον Μίτσιτς την ευκαιρία να καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 60-46. Συνολικά ήταν για ακόμα μία φορά πολύ άστοχος, αλλά πως να τον κρίνει κάποιος αυστηρά όταν είναι ολομόναχος σε δημιουργία και οργανωτικό ρόλο;

Τα στατιστικά του: 11 πόντοι, 3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη, 10 ranking σε 27:39

43. ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ (starter)

Πέτυχε τον πρώτο πόντο του Παναθηναϊκού, με βολή στο τρίτο λεπτό, αστόχησε στο τρίποντο που εκτέλεσε στο 4' από την αριστερή γωνία. Στο 7' έβγαλε αιφνιδιασμό και ασίστ στον Λοτζέσκι για το 12-5, πριν πάει στον πάγκο και μείνει εκεί μέχρι το ημίχρονο. Μπήκε με ωραίο δίποντο στο τρίτο δεκάλεπτο, έβαλε και δεύτερο για το 44-32 και συνέχισε και με τρίποντο για το 50-38 στο 25'. Στο 28' έκανε το τέταρτο φάουλ του και πήγε στον πάγκο έχοντας δώσει ό,τι είχε και δεν είχε. Ανεβασμένος, βελτιωμένος, πολύ θετικός.

Τα στατιστικά του: 8 πόντοι, 2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 1 λάθος, 5 ranking σε 15:29

44. ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ (starter)

Κακό το ξεκίνημά του στο ματς, στο πέμπτο λεπτό χρεώθηκε με αυστηρό επιθετικό φάουλ σε σκριν στον Καλάθη και πήγε στον πάγκο. Δεν τον είδαμε ξανά μέχρι το ημίχρονο, δεν πήρε άλλη ευκαιρία μέχρι το φινάλε. Περίεργο διάστημα για τον νεαρό ψηλό που στα τελευταία τρία ματς έχει χάσει τον σημαντικό ρόλο που είχε στην αρχή της σεζόν.

Τα στατιστικά του: 1 λάθος, -2 ranking σε 5:11