Νταρουσάφακα - Ολυμπιακός: Η κριτική των παικτών

EUROLEAGUE / ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Τη γκέλα της σεζόν έκανε ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη, απέναντι στη Νταρουσάφακα. Το Sport24.gr αξιολογεί την εμφάνιση των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ.

Είχε μπει σε τροχιά τετράδας, μετρούσε έξι νίκες στους τελευταίους επτά αγώνες και ξαφνικά, ο Ολυμπιακός γνώρισε ήττα-σοκ από την ουραγό της EuroLeague 2018/19 Νταρουσάφακα.

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν άνευροι στην Κωνσταντινούπολη, πληγώθηκαν από τους Τόνι Ντάγκλας - Ζάνις Πέινερς , είχαν άσχημα ποσοστά στο δίποντο και τώρα χρειάζονται μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη για να ρεφάρουν και να νιώσουν ξανά δυνατοί. Όλα αυτά, μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, που θα μπει στο ΣΕΦ με νέο προπονητή και με πείσμα για ένα διπλό που θα ισοδυναμεί με το... restart στον πρώτο αγώνα για το 2019.

Το Sport24.gr αξιολογεί την εμφάνιση των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ, που τραβούσε τα μαλλιά του με αυτά που έβλεπε στη VOLKSWAGEN Arena.

3. ΝΑΙΤΖΕΛ ΓΟΥΙΛΙΑΜΣ-ΓΚΟΣ

Πάτησε παρκέ στο 6' και μετά από ένα άστοχο δίποντο και ένα λάθος γύρισε στον πάγκο! Ο Μπλατ τον "τιμώρησε" κι ο Αμερικανός γύρισε στο 13' για να συνεχίσει στην απόλυτη μετριότητα, χωρίς αποφασιστικότητα, χωρίς πείσμα, χωρίς ενέργεια. Μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο για το 42-34, έβαλε λέι-απ για το 58-47 στο 28', αλλά και πάλι κινήθηκε στη μετριότητα. Βρίσκεται σε ένα περιβάλλον ασφαλές, παίζει πολύ, αλλά δεν δίνει το κάτι παραπάνω και τουλάχιστον σε αυτό το ματς μπορούσε να προσφέρει πολλά περισσότερα στην ομάδα του. Προβληματίζει η εικόνα του, κυρίως γιατί του λείπει η αποφασιστικότητα και ο... μπασκετικός τσαμπουκάς. Ποιότητα έχει, πρέπει να δείξει ότι έχει και νεύρο για να δικαιώσει αυτούς που τον επέλεξαν και στηρίχθηκαν σε εκείνον.

Τα στατιστικά του: 7 πόντοι, 2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 1 ranking σε 25:15

6. ΑΞΕΛ ΤΟΥΠΑΝ

Μπήκε στα τέλη της πρώτης περιόδου και εκτέλεσε πολύ άσχημα ένα ελεύθερο τρίποντο με το σκορ στο 24-12, έπαιξε κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά στο πρώτο μέρος, δεν ήταν συγκεντρωμένος στην άμυνα και δεν πρόσφερε το παραμικρό. Στο δεύτερο μέρος έβαλε ένα σημαντικό τρίποντο από τη δεξιά γωνία, αλλά και πάλι δεν του βγήκε το ματς κι αυτό φαινόταν και στο πρόσωπό του.

Τα στατιστικά του: 5 πόντοι, 1/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ranking σε 15:38

7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ (starter)

Πρώτος άσος του Ολυμπιακού, σκόραρε για το 4-6 στο τρίτο λεπτό, πίεσε στη μπάλα, αστόχησε σε ελεύθερο λέι-απ στο 4' και σε τρίποντο από την αριστερή γωνία στην ίδια φάση. Δεν βρήκε δημιουργίες, γύρισε όμως γρήγορα στο ματς μετά τις πρώτες ανάσες καθώς ο Γουίλιαμς-Γκος δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Έκλεισε το πρώτο μέρος με δύο πόντους από τέσσερα σουτ και μια τελική πάσα σε δέκα λεπτά, όμως στα τέλη της τρίτης και την αρχή της τέταρτης βοήθησε για να μαζευτεί η διαφορά από τους 19 στους πέντε, όμως είδε και πάλι τα τελευταία λεπτά από τον πάγκο καθώς ο Ντέιβιντ Μπλατ προτίμησε να στηριχθεί στους Γουίλιαμς-Γκος - Στρέλνιεκς. Δεν δικαιώθηκε.

Τα στατιστικά του: 7 πόντοι, 3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 4 ranking σε 18:05

10. ΓΙΑΝΙΣ ΤΙΜΑ (starter)

Πενταδάτος, ο Λετονός πήρε μια ευκαιρία από τον προπονητή του, μπήκε όμως στο ματς με άστοχο τρίποντο και είχε μια κακή αντίδραση στην άμυνα για την οποία του έκανε παρατηρήσεις ο Σπανούλης. Στην επόμενη φάση έκανε επιθετικό φάουλ σε προσπάθεια να ποστάρει τον Τόνι Ντάγκλας, συνέχισε με αμυντικό στον Μαρκέλ Μπράουν και μετά από μόλις δύο λεπτά αντικαταστάθηκε. Δεν πήρε άλλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, δεν πήρε άλλη ευκαιρία μέχρι το φινάλε της αναμετρησης, ουδείς μπορεί να καταλάβει ποιος είναι πλέον ο ρόλος του στην ομάδα και για πόσο ακόμη θα βρίσκεται σε αυτή. Δεν είναι ούτε νεαρός, ούτε ρολίστας, δείχνει να βρίσκεται πλέον εκτός πλάνων.

Τα στατιστικά του: 0/1 τρίποντο, 1 λάθος, 2 φάουλ, -4 ranking σε 2 λεπτά

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΒ (starter)

Δεν κυριάρχησε απέναντι στον Έρικ, έκανε όμως καλή δουλειά στο κομμάτι των ριμπάουντ στο ξεκίνημα του αγώνα. Στο 6' κόπηκε από τον Πέινερς σε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, στο επόμενο λεπτό έχασε μια μπάλα κάτω από το καλάθι, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς να σκοράρει σε τρεις προσπάθειες. Γύρισε στο 12' για να κόψει ένα σουτ του Σαβάς, να καρφώσει με δύναμη για το 31-16, να δυσκολευθεί κάθε φορά που η Νταρουσάφακα έστελνε δεύτερο παίκτη πάνω του στο ποστ, αλλά να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 34-25 στο 17'. Χάθηκε στο δεύτερο μέρος, βοήθησε μόνο με κάποια επιθετικά ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι ήταν καλά διαβασμένοι και τον αντιμετώπισαν άψογα.

Τα στατιστικά του: 6 πόντοι, 2/8 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα, 1 λάθος, 10 ranking σε 25:49

13. ΓΙΑΝΙΣ ΣΤΡΕΛΝΙΕΚΣ

Μπήκε στο ματς στο 6' μαζί με τον Γουίλιαμς-Γκος, άργησε να πάρει τις πρώτες του προσπάθειες, το έκανε στο 12' και αστόχησε σε δύο τρίποντα στην ίδια κατοχή. Έπαιξε 14 λεπτά στο πρώτο μέρος για να μείνει στο μηδέν στο σκοράρισμα, έδωσε τρεις ασίστ, όχι όμως κάτι ιδιαίτερο ενώ και στην άμυνα είχε προβλήματα. Στο 25' έβαλε τρίποντο για το 58-42, στο 26' έβαλε και δεύτερο μακρινό σουτ σε τέλος επίθεσης για το 58-45, συνέχισε με βολές για το 60-51 στο 29', "κόλλησε" τρίποντο εκτός ισορροπίας για το 72-65 στο 35' και μείωσε με νέο μακρινό σουτ στο 76-74. Έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά και πάλι με εκλάμψεις στο δεύτερο μέρος. Γέμισε τη στατιστική του, ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού κι αυτός που τον κράτησε όρθιο,

Τα στατιστικά του: 15 πόντοι, 0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 17 ranking σε 28:39

14. ΣΑΣΑ ΒΕΖΕΝΚΟΒ

Άλλαξε τον Τίμα στο δεύτερο λεπτό, σκόραρε για το 2-4 από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, αλλά στα υπόλοιπα εννέα λεπτά που έπαιξε στο πρώτο μέρος ήταν άφαντος! Δεν πήρε άλλη ευκαιρία μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Τα στατιστικά του: 2 πόντοι, 1/1 δίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 ranking σε 10:11

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ (starter)

Διστακτικός στην πρώτη του προσπάθεια στο ματς, αστόχησε και σε σουτ τριών πόντων, προσπάθησε αλλά δεν του βγήκε το ματς στο πρώτο μέρος και σκόραρε τρεις πόντους από τη γραμμή των βολών. Πολύ καλύτερος στο δεύτερο μέρος, μείωσε στους οκτώ στο 33' με πολύ όμορφη κίνηση κοντά στο καλάθι, πάλεψε και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς, αλλά δεν του βγήκε το ματς. Στο τέλος πήρε τη μπάλα με τη διαφορά στους τρεις πόντους, έβαλε την πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη και δεν κατάφερε να κρατήσει το ματς στη μία κατοχή. Δείχνει να του λείπει η έκρηξη, ένα κόψιμο στον αιφνιδιασμό που δέχθηκε σαπό τον αέρινο Τζέρεμι Έβανς ήταν χαρακτηριστικό της διαφοράς του απέναντι σε πολύ αθλητικούς παίκτες.

Τα στατιστικα του: 10 πόντοι, 3/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 9 ranking σε 25:44

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (starter)

Μπήκε στον αγώνα με κερδισμένο επιθετικό φάουλ και με φόλοου από άστοχο τρίποντο του Τίμα για το 0-2, έβαλε και τρίποντο από την κορυφή για το 10-9 στο πέμπτο λεπτό. Στο 15' έβαλε όμορφο λέι-απ για το 34-21, πείσμωσε, φώναξε στους συμπαίκτες του, πίεσε σε άμυνα κι επίθεση, έβαλε και 1/2 βολές για το 34-22. Στο 24' έβαλε πολύ σημαντικό τρίποντο για το 53-39, σε ένα σημείο που η Νταρουσάφακα μπορούσε να ξεφύγει με πολύ μεγάλη διαφορά, πήρε σουτ, ήταν ανταγωνιστικός, αλλά δεν ήταν και όσο αποτελεσματικός χρειαζόταν για να γυρίσει την κατάσταση υπέρ του Ολυμπιακού. Σίγουρα πάντως ήταν από τους διακριθέντες.

Τα στατιστικά του: 11 πόντοι, 2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 11 ranking σε 24:55

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Ντέιβιντ Μπλατ.

31. ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΟΓΡΗΣ

32. ΖΑΚ ΛΕΝΤΕΙ

Άλλαξε τον Μιλουτίνοβ στα τέλη της πρώτης περιόδου, είχε σοβαρό πρόβλημα στο μαρκάρισμα του πολύπειρου και πιο βαρύ Ογκούζ Σαβάς, δεν ήταν αποτελεσματικός από μέση και μακρινή απόσταση στην επίθεση και στο 11' κατέβηκε στο τέσσερα για να παίξει μαζί με τον Μιλουτίνοβ. Πιο εύκολη η δουλειά του απέναντι στον ελαφρύ Έβανς, τα δικά του καλάθια κράτησαν τον Ολυμπιακό σχετικά κοντά στο σκορ, θα μπορούσε να έχει προσφέρει ακόμη περισσότερα αν ήταν πιο αποφασιστικός στις μάχες σώμα με σώμα κοντά στο καλάθι. Υπάρχουν στιγμές που απλά αποφασίζει να βάλει γκολ-φάουλ, υπάρχουν όμως και άλλες στις οποίες ψάχνει την επαφή για το φάουλ και όχι το δίποντο. Πρέπει να γίνει πιο συνεπής, ειδικά για αγώνες σαν κι αυτόν που ο Μιλουτίνοβ παγιδεύεται και δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Τα στατιστικά του: 12 πόντοι, 4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 3 λάθη, 13 ranking σε 24:44