Αρμάνι - Μπάγερν 79-78: Νίκη με ανατροπή από το -20

EUROLEAGUE / ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η Αρμάνι Μιλάνο έχανε με 20 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου κι όμως κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει τη νίκη με φινάλε... θρίλερ από τη γραμμή των βολών (79-78). Έμειναν εντός οκτάδας οι Ιταλοί.

Προηγήθηκε στο τρίλεπτο με 6-5, ενώ χρειάστηκε να περάσουν 36' και... 140 πόντοι των δύο ομάδων για να πάρει εκ νέου προβάδισμα (76-75) στο τελευταίο λεπτό, όπου οι δύο ομάδες έκαναν συνεχόμενα φάουλ (για να έχουν την τελευταία κατοχή) και να εκτελούν διαδοχικές βολές. Η μία εύστοχη του Νέντοβιτς ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στους Μιλανέζους, αφού ο ίδιος παίκτης πήρε επιθετικό ριμπάουντ μετά τη χαμένη δεύτερη.

Έτσι, η Αρμάνι επέστρεψε από το -20 και το 40-60 στα μισά της τρίτης περιόδου, ενώ επεστρεψε και στις νίκες (είχε τρεις σερί ήττες), παραμένοντας εντός οκτάδας και κρατώντας στον πάτο της βαθμολογίας την Μπάγερν που έκανε σεμινάριο... αυτοχειρίας.

O MVP

Οι βολές του Νέντοβιτς στο τέλος (είχε 9/12 στο παιχνιδι) και το επιθετικό ριμπάουντ του ίδιου έδωσαν τη νίκη στους Ιταλούς, οι οποίοι όμως δεν θα είχαν επιστρέψει ποτέ στο ματς αν ο Μίτσοφ δεν είχε πάρει φωτιά στην τέταρτη περίοδο. Με τρία τρίποντα και 11 δικούς του πόντους, η Αρμάνι ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Σέρβος τελείωσε το ματς με 16 πόντους έχοντας 2/4 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Καθοριστικά ήταν και τα δύο μακρινά σουτ του Ρολ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Μπάγερν είχε 6/12 για πάνω από 20', ωστόσο συνέχισε με 1/10. Έχασε πολλά ελεύθερα σουτ, ειδικά ο Τζέντοβιτς που είχε 0/7! Οι Γεμρανοί είχαν και 8 χαμένες βολές και έχασαν ένα παιχνίδι στο οποίο είχαν και 10 επιθετικά ριμπάουντ, πέραν φυσικά τη διαφορά 20 πόντων στο 24'.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αρμάνι προηγήθηκε 6-5 με τρίποντο του Ροντρίγκεθ στο τρίτο λεπτό και έπειτα την πήρε η... κάτω βόλτα. Αστοχία, λάθη, αργό μπάσκετ και κυρίως πρόβλημα στην πίσω πλευρά του παρκέ. Παρά τους 10 γρήγορους πόντους του Σκόλα (απο τους 11 της ομάδας του), οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους Γερμανούς στο "ζωγραφιστό" όπου ξεκίνησανμε 8/10 δίποντα, έχοντας τον Μπαρτέλ σε σπουδαία βραδιά κοντά στη ρακέτα, μέχρι να πάρουν φωτιά και από την περίμετρο. Για τις τρεις πρώτες περιόδους σούταραν με 50% στο τρίποντο (6/12), προεξάρχοντος του Κινγκ που με τρία συνεχόμενα έδωσε ώθηση στους Βαυαρούς.

Έτσι, η μικρή διαφορά του πρώτου μέρους, στη μάχη της ρακέτας μπήκε και ο Μονρό που κυριάρχησε σε σκοράρισμα και ριμπάουντ και με επιμέρους 2-15 στα μισά της τρίτης περιόδου, έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους (40-60). Από εκείνο το σημείο (24'), η Αρμάνι απάντησε με επιμέρους 18-6, με τους Νέντοβιτς, Γκοντάιτις και Μίτσοφ να κάνουν πολύ καλή δουλειά σε αυτό το διάστημα, ενώ ο τελευταίος είχε από δύο τρίποντα μαζί με τον Μίτσοφ για να μειώσουν στον πόντο (71-72) με 2' για το τέλος. Ο Μίτσοφ πέτυχε τρίτο του τρίποντα (είχε 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο) κρατώντας την Αρμάνι έναν πόντο πίσω, ενά η ασίστ του Ροντρίγκεθ και το κάρφωμα του Ταρζούσκι έβαλαν μπροστά την Αρμάνι (76-75) στο τελευταίο λεπτό. Η Αρμάνι έκανε φάουλ στον Τσίπσερ που έβαλε τη μία και ισοφάρισε, ενώ φάουλ επέλεξε να κάνει και η Μπάγερν, αλλά ο Νέντοβιτς ευστόχησε και στις δύο (78-76) με 19'' για το τέλος. Ο Τσίπσερ κέρδισε νέο φάουλ και με 2/2 ισοφάρισε, αλλά φάουλ έγινε εκ νέου στον Νέντοβιτς. Ο τελευταίος έβαλε τη μία βολή, έχασε τη δεύτερη, αλλά πήρε επιθετικό ριμπάουντ, δίνοντας τη νίκη στην Αρμάνι (79-78).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Mediolanum Forum βρέθηκαν 8.303 φίλοι της ιταλικής ομάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Λάτισεφς, Ισγκουντέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-26, 38-45, 53-66,. 79-78

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Μίτσοφ 16 (4/8 τρίποντα), Γκουντάιτις 7 (7 ριμπάουντ), Ρολ 9 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 9 (1/6 τρίποντα, 10 ασίστ), Ταρτσέφσκι 9 (4/5 δίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 13 (2/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9/12 βολές), Κρόφορντ 3 (1), Σάικς 3 (1/6 σουτ), Σκόλα 10 (1).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Κόστιτς): Μπρέι 5 (1), Κινγκ 9 (3/3 τρίποντα), Μονρό 10 (6 ασίστ), Λο 6 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Ντζέντοβιτς 12 (5/7 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσίπσερ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 18 (8/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λεσόρ 2 (1/6 δίποντα, 0/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίσκο 5 (1), Χιούστις 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 16/28 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 14/20 βολές, 27 ριμπάουντ (18+9), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/34 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 17/25 βολές, 33 ριμπάουντ (20+13), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρειώσεις των δύο ομάδων: Η Αρμάνι μένει στο Μιλάνο, όπου στις 4/2 θα υποδεχτεί την Άλμπα Βερολίνου (21:45), ενώ η Μπάγερν αντιμετωπίζει τη Βιλερμπάν στη Γαλλία το ίδιο βράδυ και την ίδια ώρα.