Απίστευτος Σλούκας, οδήγησε σε νίκη τετράδας την Φενέρμπαχτσε στη Μαδρίτη!

EUROKINISSI

Με τον Κώστα Σλούκα να κάνει πράγματα και θαύματα σημειώνοντας και τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε με 86-83 της Ρεάλ στην Μαδρίτη και έκανε ακόμα ένα βήμα προς το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Κώστας Σλούκας επιβεβαίωσε σε ακόμα ένα παιχνίδι ότι είναι ο νέος ηγέτης της Φενέρμπαχτσε . Ο Έλληνας γκαρντ ήταν απολαυστικός κόντρα στην Ρεάλ στην Μαδρίτη, σημείωσε και τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε την Φενέρμπαχτσε στη νίκη με 86-83.

Μία νίκη με διπλή σημασία, αφού η πρωταθλήτρια Ευρώπης κάλυψε και την διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο (2 πόντοι) στην Τουρκία, αποκτώντας αβαντάζ σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με την Ρεάλ. Κάτι βέβαια που δεν αποκλείεται να μην χρειαστεί, αφού πλέον η Φενέρμπαχτσε έχει ρεκόρ 17-7 έναντι 14-10 της Ρεάλ και απομένουν 6 αγωνιστικές για το τέλος της κανονικής περιόδου.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα, ξεφεύγοντας με 2-14. Πολύ γρήγορα ωστόσο η Ρεάλ πάτησε στα πόδια της και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η Ρεάλ προηγήθηκε στο 16ο λεπτό για πρώτη φορά στο σκορ (33-32) χάρη σε καλάθι του Λούκα Ντόντσιτς. Λίγο αργότερα μάλιστα θα κατάφερνε χάρη σε ένα σερί 6-0 να περάσει μπροστά με 39-34, κλείνοντας τελικα΄το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 45-40.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την Ρεάλ να ξεφεύγει μεν με 47-40, αλλά την Φενέρμπαχτσε να μειώνει άμεσα σε 47-46 με δύο τρίποντα του Τζέιμς Νάναλι. Λίγο αργότερα το σκορ ήταν 54-54, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στην συνέχεια και το φινάλε της τρίτης περιόδου να βρίσκει τελικά τους Τούρκους να έχουν ένα προβάδισμα 3 πόντων (65-68).

Στην τέταρτη περίοδο η Φενέρμπαχτσε διατηρούσε πάντα ένα μικρό προβάδισμα. Κάποια στιγμή η Ρεάλ ωστόσο αντέδρασε και μείωσε 76-79. Ένα μακρινό δίποντο και ένα τρίποντο του Σλούκα ωστόσο βοήθησαν την Φενέρ να κάνει το σκορ 78-84. Κι αν η Ρεάλ μείωσε σε 83-84 με λίγα δευτερόλεπτα να μένου για το τέλος, δύο βολές του Σλούκα διαμόρφωσαν το τελικό 83-86, με τον Ντόντσιτς να αστοχεί στο φινάλε σε τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου.

Ο MVP

Αναφέρθηκε ήδη. Ο Κώστας Σλούκας ήταν απολαυστικός στο δεύτερο ημίχρονο, μοιάζοντας με άλλο παίκτη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο όταν και ήταν άποντος. Ο διεθνής γκαρντ πήρε από το χέρι την Φενέρμπαχτσε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, σε μία μαγική εμφάνιση.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Φενέρμπαχτσε ολοκλήρωσε τον αγώνα με το εξωφρενικό 13/20 τρίποντα, δηλαδή 65%, ευστοχώντας μέχρι και πίσω από το κέντρο ! Όταν μία ομάδα σουτάρει με τέτοιο ποσοστό στα τρίποντα σε εκτός έδρας παιχνίδι είναι δύσκολο να ηττηθεί.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα του Σλούκα στο φινάλε. Με το ματς στην κόψη του ξυραφιού ο Έλληνας γκαρντ βγήκε μπροστά, σημείωσε τους 7 τελευταίους πόντους της ομάδας του και "καθάρισε".

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Wizink Center της Ρεάλ βρέθηκαν 11.385 φίλαθλοι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Χόρντοβ (Κροατία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 45-40, 65-68, 83-86

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ(Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 9 (1), Φερνάντεθ 9 (2), Ντόντσιτς 14 (1), Ρέγιες 7, Καμπάτσο 11 (1), Αγιόν 9, Γιούστα, Κάρολ 15 (2), Ταβάρες 1, Τέιλορ 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι 5, Ουάναμέικερ 2, Σλούκας 20 (4), Νάναλι 16 (4), Γκούντουριτς 3 (1), Βέσελι 2, Κάλινιτς 7 (1), Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου 5, Ντατόμε 17 (2)

Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ: 18/34 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 26/30 βολές, 27 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 14/34 δίποντα, 13/20 τρίποντα, 19/23 βολές, 26 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ρεάλ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις 8 Μαρτίου για την 25η αγωνιστική της EuroLeague. Μία ημέρα αργότερα, στις 9 Μαρτίου, η Φενέρμπαχτσε αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ζαλγκίρις.