Αναντολού Εφές - ΤΣΣΚΑ 78-80: Άλωσε την Πόλη με "clutch" Χίγκινς

Ο Κόρι Χίγκινς σκόραρε με λέι-απ 1,6'' πριν από τη λήξη και η ΤΣΣΚΑ νίκησε στην Τουρκία την Αναντολού Εφές (80-78), μία νίκη που την διατηρεί σε τροχιά πρώτης θέσης στην EuroLeague (VIDEOS).

Η ΤΣΣΚΑ έχει να χάσει διαδοχικά παιχνίδια στην κανονική περίοδο της EuroLeague από τον Ιανουάριο του 2017. Κάτι που προφανώς δεν πρόκειται να συμβεί φέτος. Ένα λέι-απ του Κόρι Χίγκινς 1,6'' πριν από τη λήξη της αναμέτρησης στην Κωνσταντινούπολη χάρισε στην ΤΣΣΚΑ τη νίκη επί της Αναντολού Εφές με 80-78 για την 27η αγωνιστική, κρατώντας την ρωσική ομάδα σε τροχιά πρώτης θέσης. Η ΤΣΣΚΑ έχει πλέον 21-6, την ώρα που η Αναντολού Εφές έπεσε στο 17-10 και μπορεί πλέον η Μπαρτσελόνα να την "πιάσει" στην 4η θέση.

Ο Χίγκινς (19 πόντοι) δεν ήταν μόνο ο παίκτης των μεγάλων σουτ (έβαλε τα τελευταία δύο της ΤΣΣΚΑ στο ματς), αλλά και ο πρώτος σκόρερ της ρωσικής ομάδας. Ο Κάιλ Χάινς έβαλε 15 πόντους για την ΤΣΣΚΑ, η οποία σημείωσε την 8η νίκη στους τελευταίους 9 αγώνες και πέτυχε παράλληλα την 8η στη σειρά απέναντι στην Αναντολού Εφές, κάνοντας το 17-3 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στην EuroLeague. Από τις 22/2/2013 έχει να νικήσει την ΤΣΣΚΑ η Αναντολού Εφές, από την οποία ξεχώρισαν οι Μπράιαντ Ντάνστον (19 πόντοι), Κρούνοσλαβ Σίμον (13 πόντοι).

Ο MVP

Ο Κόρι Χίγκινς ήταν ο παίκτης του αγώνα. Είτε κοιτάξει κανείς την στατιστική, είτε το τι συνέβη στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε τα δύο μεγάλα σουτ (στα 45'' και στο 1,6'') και έδωσε στην ρωσική ομάδα τη νίκη. Σε στατιστικό επίπεδο, ο Χίγκινς τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 7/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 λάθος σε 29'27'', έχοντας +22 στον δείκτη αξιολόγησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΤΣΣΚΑ τα έσπασε πίσω από την γραμμή των 6,75μ., καθώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 0/7 τρίποντα και το ματς με 2/15. Τα δύο εύστοχα τρίποντα αποτελούν ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ της ρωσικής ομάδας για φέτος (από το ματς με την Νταρουσάφακα), ενώ το ποσοστό 13,3% που είχαν οι παίκτες του Ιτούδη, ισοδυναμούν με την 5η χειρότερη επίδοση της ΤΣΣΚΑ στην σύγχρονη ιστορία της EuroLeague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με το Σινάν Ερντέμ Ντομ να... κοχλάζει, κάτι και όχι τόσο σύνηθες σε αγώνα για της Αναντολού Εφές, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν αυτή που έκανε το καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι. Με εξαίρεση το σημείο που η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 14-15 στο 7', η Εφές είχε σταθερά το προβάδισμα επί σχεδόν 15 λεπτά. Κάπου εκεί όμως έπαθε μία καθίζηση που έμελλε να την αφήσει πίσω στο σκορ για το υπόλοιπο ματς. Οι γηπεδούχοι έχασαν τις επόμενες οκτώ επιθέσεις, έμειναν χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά και κάπως έτσι η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 31-40 στο 19', κάνοντας σε αυτό το χρονικό διάστημα επιμέρους σκορ 1-13.

Η ΤΣΣΚΑ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων (35-40), ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μισό του αγώνα (40-48 στο 23' και 43-53 στο 26') και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 32', όταν ο Λάρκιν ισοφάρισε το σκορ (63-63) με τρίποντο. Η απάντηση της ρωσικής ομάδας ήταν άμεση. Η ΤΣΣΚΑ έβαλε τους επόμενους εννέα πόντους και προηγήθηκε με 63-72 στο 34'. Η Εφές έμοιαζε "τελειωμένη", αποδείχθηκε όμως ότι δεν ήταν έτσι. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Μότουμ, Λάρκιν έβαλαν ξανά την τουρκική ομάδα στο παιχνίδι, ο Σιμόν ισοφάρισε με τρίποντο 59,1'' πριν από τη λήξη και το... θρίλερ άρχισε.

Ο Χίγκινς απάντησε με μακρινό δίποντο στα 45'' (76-78), στη συνέχεια ο Λάρκιν αστόχησε σε τρίποντο, ωστόσο ο Κλάιμπερν δεν μπόρεσε δύο φορές να βρει στόχο κάτω από το καλάθι στην επόμενη επίθεση. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε και φάουλ στον Σίμον 5,6'' πριν από τη λήξη, στέλνοντας τον Κροάτη στη γραμμή των βολών. Ο Σίμον δεν λάθεψε. Έβαλε με κρύο αίμα και τις δύο, ισοφάρισε το σκορ (78-78), αλλά στο τέλος γέλασε καλύτερα (ποιος άλλος;) ο Χίγκινς. Ο Αμερικανός εκμεταλλεύτηκε την κακή ομαδική άμυνα των Τούρκων, σκόραρε με λέι-απ στα 1,6'' και χάρισε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ, καθώς στην επαναφορά η Εφές δεν μπόρεσε καν να κάνει σουτ, με τον Ντάνστον να παίρνει τη μπάλα στα επτά μέτρα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Σινάν Ερντέμ Ντομ βρέθηκαν 14.258 θεατές για τον 14ο και προτελευταίο εντός έδρας αγώνα της Αναντολού Εφές στην κανονική περίοδο, δημιουργώντας μάλιστα ασυνήθιστα "καυτή" ατμόσφαιρα. Ο συγκεκριμένος αριθμός αποτελεί ρεκόρ για αγώνα της τουρκικής ομάδας στην EuroLeague, ξεπερνώντας τους 14.161 θεατές που παρακολούθησαν την αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Πέρεθ, Μπισάνγκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 35-40, 58-61, 78-80.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 11 (3), Μπομπουά 3 (1), Μπαλμπάι, Μότουμ 9 (1), Μοερμάν 7 (1), Πλάις 2, Μίτσιτς 6 (1), Άντερσον 8 (2), Ντάνστον 19 (8/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σίμον 13 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 5, Μπολομπόι 4, Πίτερς 8 (1), Ούχοφ 4, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 7, Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 10 (8 ριμπάουντ), Χίγκινς 19 (7/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 15 (7/7 δίποντα, 3 τάπες), Χάντερ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 18/37 δίποντα, 12/ 30 τρίποντα, 6/7 βολές, 29 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 31/44 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 12/13 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στην Ποντγκόριτσα θα παίξει την Πέμπτη (21/3, 21:00) η Αναντολού Εφές με την Μπουντούτσνοστ. Η ΤΣΣΚΑ, από τη μεριά της, θα υποδεχτεί την Φενέρμπαχτσε (21/3, 19:00) στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 28ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Photo credits: Eurokinissi