Αναντολού Εφές - Μπαρτσελόνα 92-70: "Πάρτι" τετράδας με πρωταγωνιστή τον Λάρκιν

EUROLEAGUE / ΟΣΦΠ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΟΣΦΠ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Σέιν Λάρκιν πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του και οδήγησε την Αναντολού Εφές στον θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα με 92-70.

Σπουδαίο βήμα για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης έκανε η Αναντολού Εφές η οποία με ηγέτη και πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Σέιν Λάρκιν διέλυσε την Μπαρτσελόνα με 92-70, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Οι Τούρκοι κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο αγώνα (80-65).

Οι Καταλανοί κατόρθωσαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι για 30 λεπτά, αλλά στην τελευταία περίοδο κατέρρευσαν και τελικά δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν ούτε το +15 του πρώτου αγώνα, με αποτέλεσμα να υστερούν πλέον σε πιθανή ισοβαθμία με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Η Εφές πλέον έχει ρεκόρ 16-9, ενώ η Μπάρτσα έπεσε στο 15-10 και την πέμπτη θέση.

Ο MVP

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν πραγματικά απολαυστικός. Ο Αμερικανός έσπασε τα κοντέρ με 37 πόντους (6/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και αξιολόγηση 43). Ο πόιντ γκαρντ της Εφές τα έκανε όλα αυτά σε μόλις 28 λεπτά συμμετοχής, με τους πόντους του αλλά και την αξιολόγησή του να αποτελούν ρεκόρ καριέρας. Παράλληλα, πέρασε σε δεύτερη μοίρα η εντυπωσιακή εμφάνιση του Αντριέν Μοερμάν. Ο Γάλλος πάουερ φόργουορντ ήταν σπουδαίος με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Εφές κατάφερε να κυριαρχήσει στον τομέα των ριμπάουντ μαζεύοντας 38, ενώ η Μπαρτσελόνα κατόρθωσε να πάρει 29. Ενδιαφέρον παρουσιάζει και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έδωσαν 17 ασίστ, αλλά υπέπεσαν σε 14 λάθη. Ένα ακόμα στατιστικό που ξεχώρισε, είναι το αποκαρδιωτικό ποσοστό των Καταλανών στα τρίποντα, καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 3/23.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αναντολού Εφές ήταν πιο "ζεστή" στο ξεκίνημα του αγώνα και με τον Σέιν Λάρκιν να βρίσκει στόχο σε δύο διαδοχικά τρίποντα πήρε προβάδισμα εννιά πόντων (19-10) στο 7', αναγκάζοντας τον Σβέτισλαβ Πέσιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, χωρίς να αλλάξει πάντως η εικόνα του αγώνα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 24-12 για τους γηπεδούχους. Η κυριαρχία της Εφές συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 15 πόντους (40-25, 17'). Η Μπάρτσα αντέδρασε σ' εκείνο το σημείο και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προηγούνται 42-31.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχτηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να παραμείνουν στο... κόλπο μέχρι το 30', αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Λάρκιν ήταν απολαυστικός και στήνοντας το δικό του πάρτι "σφράγισε" την άνετη και δίκαιη νίκη της ομάδας του (92-70).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η κρισιμότητα του αγώνα έφερε πολύ κόσμο στο "Σινάν Ερντέμ". Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν τη συμπαράσταση 14.161 φίλων τους, κάτι πραγματικά ασυνήθιστο για τα εντός έδρας παιχνίδια της Εφές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Ρότσα, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 42-31, 64-53, 92-70

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 37 (6), Μπομπουά, Μπαλμπάι, Μότουμ, Μοερμάν 22 (4), Πλάις 4, Μίτσιτς 14 (1), Άντερσον, Ντάνστον 5, Σίμον 10 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 2, Πάνγκος 7, Ρίμπας 6 (2), Σίνγκλετον 2, Χάνγκα 14, Μπλάζιτς 5, Ερτέλ 5 (1), Οριόλα 8, Κούριτς, Κλαβέρ 8, Τόμιτς 13

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 21/35 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 14/15 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/36 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 17/21 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Αναντολού Εφές θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβίβ (14/3) για την 26η αγωνιστική της κανονικής περιόδου, ενώ η Μπαρτσελόνα θα παίξει δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη, αυτή τη φορά στην έδρα της Φενέρμπαχτσε (15/3).