Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Εφτά αποβολές στην Κόρινθο

Εφτά αποβολές στην Κόρινθο

Η ένταση που προκλήθηκε στον αγώνα της Κορίνθου με την Ένωση Ιλίου κι οι εφτά (7) αποβολές λόγω αυτής ξεχώρισαν στους τέσσερις ομίλους της Γ' Εθνικής αυτή την εβδομάδα.

Η Κόρινθος νίκησε εντός έδρας την Ένωση Ιλίου με ένα πόντο (60-59) για να διατηρήσει την επαφή της με την κορυφή του 1ου Ομίλου Νότου της Γ' Εθνικής μετά το πέρας της 9ης αγωνιστικής. Το αποτέλεσμα βέβαια δεν ήταν το πλέον σημαντικό από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, αφού όλα περιστράφηκαν γύρω από την ένταση που προκλήθηκε στο παρκέ, στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Πιο συγκεκριμένα, στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης (με το σκορ στο 50-39 υπέρ των γηπεδούχων) οι Γιώργος Κωνσταντίνου (της Κορίνθου) και Χρήστος Σκαλωμένος (της Ένωσης Ιλίου) λογομάχησαν έντονα, με την ένταση που προκάλεσαν να γενικεύεται σε μερικά δευτερόλεπτα εντός παρκέ. Οι παίκτες των δύο ομάδων ήρθαν στα χέρια, με τους διαιτητές της αναμέτρησης (Ξάνθος - Μαγκαφάς) να αποφασίζουν την αποβολή εφτά (7) παικτών και την εκκένωση του γηπέδου, για να συνεχιστεί ο αγώνας.

Αυτή που "πληγώθηκε" περισσότερο βέβαια από αυτό ήταν η Ένωση Ιλίου που είδε πέντε (5) παίκτες της να αποβάλλονται έναντι δύο (2) των γηπεδούχων, που στο τέλος πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη.

1ος Νότου

Τα αποτελέσματα:

Κόρινθος - Ένωση Ιλίου 60-59

Γλαύκος - Ακράτα 65-59

Άρης Πετρούπολης - Πεύκη 82-69

Κεραυνός Αιγίου - Ίκαρος Καλλιθέας 78-65

Πορφύρας - Έσπερος Πατρών  53-63

Καλαμάτα - Ερμιόνη (5/12)

Δάφνη Δαφνίου - Ίκαρος Ν. Σμύρνης (6/12)

Ρεπό: Αχαγιά

Η κατάταξη (σε 9 αγώνες)

1. Έσπερος Πατρών 7-2

2. Δάφνη Δαφνίου 7-1*

3. Γλαύκος 6-3

4. Κόρινθος 6-2

5. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 6-1*

6. Ένωση Ιλίου 5-3

7. Αχαγιά 4-4

8. Καλαμάτα 4-4*

9. Ακράτα 4-4

10. Πορφύρας 4-4

11. Κεραυνός Αιγίου 3-5

12. Ίκαρος Καλλιθέας 2-7

13. Άρης Πετρούπολης 2-6

14. Ερμιόνη 1-6*

15. Πεύκη 0-9

*Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

**Ίκαρος Νέας Σμύρνης, Κόρινθος, Ένωση Ιλίου, Ακράτα, Πορφύρας, Κεραυνός Αιγίου, Ερμιόνη, Άρης Πετρούπολης και Αχαγιά έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (10η, 11/12)

Ίκαρος Ν. Σμύρνης - Κόρινθος

Ερμιόνη - Δάφνη Δαφνίου

Ακράτα - Καλαμάτα

Ένωση Ιλίου - Άρης Πετρούπολης

Πεύκη - Κεραυνός Αιγίου

Ίκαρος Καλλιθέας - Πορφύρας

Έσπερος Πατρών - Αχαγιά

Ρεπό: Γλαύκος

2ος Νότου

Τα αποτελέσματα:

Έσπερος Λαμίας - Λοκρός 78-90

Πόλις Καλλιθέας - Σαντορίνη 91-94

Προμηθέας Χαλανδρίου - Διαγόρας Δρυοπιδέων 52-73

Κάδμος - Ιπποκράτης Κω 81-76

Πεντέλη - Νίκη Αμαρουσίου 83-76

Άρης Νικαίας - Πανναξιακός (7/12)

Ρεπό: OΦΗ

Η κατάταξη (σε 8 αγώνες)

1. Κάδμος 6-2

2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 6-1

3. Έσπερος Λαμίας 5-2

4. Λοκρός 5-2

5. Πεντέλη 5-2*

6. Ιπποκράτης Κω 5-1*

7. ΟΦΗ 4-3

8. Άρης Νικαίας 3-3*

9. Σαντορίνη 2-6

10. Νίκη Αμαρουσίου 2-5

11. Πανναξιακός 1-6*

12. Πόλις Καλλιθέας 1-6

13. Προμηθέας Χαλανδρίου 1-7

*Έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

*Διαγόρας Δρυοπιδέων, Έσπερος Λαμίας, Λοκρός, Ιπποκράτης Κω, Άρης Νικαίας, Νίκη Αμαρουσίου και Πόλις Καλλιθέας έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (9η, 11/12)

Λοκρός Αταλάντης - Πόλις Καλλιθέας

Σαντορίνη - Άρης Νικαίας

Πανναξιακός - ΟΦΗ

Διαγόρας Δρυοπιδέων - Έσπερος Λαμίας

Ιπποκράτης Κω - Προμηθέας Χαλανδρίου

Νίκη Αμαρουσίου - Κάδμος

Ρεπό: Πεντέλη

1ος Βορρά

Τα αποτελέσματα:

Ευκαρπία - Απόλλων Καλαμαριάς 75-74

Διόσκουροι Κοζάνης - Αριστοτέλης Φλώρινας 70-51

Εύαθλος - Φάρσαλα  61-74

Βίκος Ζαγοροχώρια - Μελίκη 63-60

Νικόπολη Πρεβέζης - Ελίμεια 78-82 (60-60 κ.α., 67-67 α’ παρ.)

Πρωτέας Γρεβενών - Τιτάνες Παλαμά 68-82

Αιγινιακός - ΑΓΣ Ιωαννίνων 51-78

Η κατάταξη (σε 8 αγώνες)

1. Ελίμεια 7-1

2. Τιτάνες Παλαμά 7-1*

3. Φάρσαλα 6-2

4. Νικόπολη Πρεβέζης 6-2

5. Διόσκουροι Κοζάνης 6-2

6. ΑΓΣ Ιωαννίνων 5-3

7. Μελίκη 4-4

8. Απόλλων Καλαμαριάς 3-5

9. Πρωτέας Γρεβενών 3-6

10. Εύαθλος 2-6

11. Βίκος Ζαγοροχώρια 2-6

12. Ευκαρπία 2-6

13. Αιγινιακός 2-6

14. Αριστοτέλης Φλώρινας 1-7

*Έχει -1 βαθμό

Η επόμενη αγωνιστική (9η, 11/12)

Απόλλων Καλαμαριάς - Διόσκουροι Κοζάνης

Αριστοτέλης Φλώρινας - Εύαθλος

Φάρσαλα - Βίκος Ζαγοροχώρια

Μελίκη - Αιγινιακός

Ελίμεια - Ευκαρπία

Τιτάνες Παλαμά - Νικόπολη Πρεβέζης

ΑΓΣ Ιωαννίνων - Πρωτέας Γρεβενών

2ος Βορρά

Τα αποτελέσματα:

Μαντουλίδης - Μακεδονικός 56-72

Ίκαροι Σερρών - Αστέρας Καβάλας 98-59

Παναθλητικός - ΓΑΣ Κομοτηνής 87-65

Νεάπολη - Ιωνικός Ιωνίας 63-69

Χαλκηδόνα - Ορφέας Ν. Σκοπού 72-48

Αγ. Βαρβάρα - Ν. Μουδανιά 65-51

ΑΕ Κομοτηνής - Ζέφυρος 75-68

Η κατάταξη (σε 8 αγώνες)

1. Παναθλητικός 8-0

2. ΑΕ Κομοτηνής 7-1

3. Ζέφυρος 7-1

4. Ίκαροι Σερρών 7-1

5. Χαλκηδόνα 6-2

6. Μακεδονικός 5-3

7. Ορφέας Ν. Σκοπού 4-4

8. Ιωνικός Ιωνίας 3-5

9. Αστέρας Καβάλας 3-5

10. Αγία Βαρβάρα 2-6

11. Κομοτηνή 2-6

12. Μαντουλίδης 1-7

13. Νεάπολη 1-7

14. Νέα Μουδανιά 0-8

Η επόμενη αγωνιστική (9η, 11/12)

Μακεδονικός - Ίκαροι Σερρών

Αστέρας Καβάλας - Παναθλητικός

ΓΑΣ Κομοτηνή - Νεάπολη

Ιωνικός Ιωνίας - ΑΕ Κομοτηνής

Ορφέας Νέου Σκοπού - Μαντουλίδης

Νέα Μουδανιά - Χαλκηδόνα

Ζέφυρος - Αγία Βαρβάρα

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24