Πήρε το ντέρμπι η Καβάλα στον βόρειο όμιλο της Β' Εθνικής

Πήρε το ντέρμπι η Καβάλα στον βόρειο όμιλο της Β' Εθνικής

Μεγάλη νίκη της Καβάλας επί των Ικάρων Σερρών στο μεγάλο ντέρμπι του βόρειου ομίλου της Β' Εθνικής. Σαρωτικός ο Ιωνικός, διέλυσε τον Πρωτέα Βούλας 81-36. Θρίλερ δύο παρατάσεων στο κλειστό του Στρέφη!

Η κορυφή... πήρε φωτιά στον βόρειο όμιλο της Β' Εθνικής στο φινάλε του πρώτου γύρου. Η Καβάλα ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων στο πρώτο ημίχρονο και νίκησε τους Ίκαρους 71-63 στο μεγάλο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής, σπάζοντας το σερί των έξι νικών που έτρεχαν οι Σερραίοι. Παράλληλα... έχρισαν άτυπο πρωταθλητή χειμώνα τον Χαρίλαο Τρικούπη, που είχε ρεπό σήμερα.

Στον νότιο όμιλο ο Ιωνικός Νίκαιας δέχτηκε μόνο 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και σάρωσε με 45 πόντους διαφορά τον Πρωτέα Βούλας (81-36), κλείνοντας τον πρώτο γύρο με 14 νίκες σε 15 αγώνες. Το πιο συναρπαστικό ματς έγινε πάντως στο κλειστό του Στρέφη, εκεί όπου ο Τρίτωνας χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να νικήσει το Παγκράτι 99-95.

Στο μεταξύ, ο Ιπποκράτης σημείωσε έστω και δύσκολα την 5η συνεχόμενη νίκη επί της Νέας Κηφισιάς με 82-77 και έκλεισε τον πρώτο γύρο στη δεύτερη θέση, ενώ ο ΚΑΟ Κορίνθου και ο Πανερυθραϊκός σημείωσαν δύσκολα, όσο και σημαντικά "διπλά" σε Χαϊδάρι και Νέα Σμύρνη αντίστοιχα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ιπποκράτης Κω-Ν. Κηφισιά 82-77

Πανελευσινιακός-ΕΦΑΟΖ 84-71

Ικαρος Ν. Σμύρνης-Πανερυθραϊκός 56-62

Ιωνικός Νίκαιας-Πρωτέας Βούλας 81-36

Δάφνη Δαφνίου-ΚΑΟΚ 76-78

Τρίτωνας-Παγκράτι 99-95 (2παρ.)

Κορωπί-Ηράκλειο 85-78

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Μάνδρα/Νικηφόρος 96-83

Η βαθμολογία

1. Ιωνικός Νίκαιας 29 (14-1)

2. Ιπποκράτης Κω 25 (10-5)

3. Πανερυθραϊκός 25 (10-5)

4. Διαγόρας Δρυοπιδέων 25 (10-5)

5. Τρίτωνας 24 (9-6)

6. Ηράκλειο 23 (8-7)

7. Μάνδρα/Νικηφόρος 23 (8-7)

8. Πρωτέας Βούλας 22 (7-8)

9. ΚΑΟ Κορίνθου 22 (7-8)

10. Παγκράτι 21 (6-9)

11. Ν. Κηφισιά 21 (6-9)

12. Πανελευσινιακός 21 (6-9)

13. ΕΦΑΟΖ 21 (6-9)

14. Δάφνη Δαφνίου 20 (5-10)

15. Κορωπί 20 (5-10)

16. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 18 (3-12)

Η επόμενη αγωνιστική (16η, 4/2)

Πανελευσινιακός-Ιπποκράτης Κω

Ικαρος Ν. Σμύρνης-Ν. Κηφισιά

Ιωνικός Νίκαιας-Πανερυθραϊκός

Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας

Τρίτωνας-ΚΑΟΚ

Κορωπί-Παγκράτι

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Ηράκλειο

ΕΦΑΟΖ-Μάνδρα/Νικηφόρος

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Γέφυρα-Ανατόλια 73-92

Πευκοχώρι-Χαλκηδόνα 79-53

Ελίμεια-Στρατώνι 56-82

Τιτάνες Παλαμά-Φάρσαλα 65-66

Καβάλα-Ικαροι Σερρών 71-63

Ασπίδα Ξάνθης-Ερμης Λαγκαδά 88-85

Αγρίνιο-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 73-58 (27/1)

Ρεπό ο Χαρίλαος Τρικούπης

Η βαθμολογία

1. Χαρίλαος Τρικούπης 26 (12-2)

2. Καβάλα 25 (11-3)

3. Ίκαροι Σερρών 25 (11-3)

4. Πευκοχώρι 23 (9-5)

5. Ανατόλια 23 (9-5)

6. Ερμής Λαγκαδά 23 (9-5)

7. Φάρσαλα 22 (8-6)

8. Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 21 (7-7)

9. Στρατώνι 21 (7-7)

10. Αγρίνιο 20 (6-8)

11. Ασπίδα Ξάνθης 20 (6-8)

12. Γέφυρα 19 (5-9)

13. Χαλκηδόνα 17 (3-11)

14. Τιτάνες Παλαμά 16 (2-12)

15. Ελίμεια 15 (1-13)

Η επόμενη αγωνιστική (16η, 4/2)

Πευκοχώρι-Χαρίλαος Τρικούπης

Ελίμεια-Χαλκηδόνα

Τιτάνες Παλαμά-Στρατώνι

Καβάλα-Φάρσαλα

Ασπίδα Ξάνθης–Ικαροι Σερρών

Αγρίνιο–Ερμης Λαγκαδά

Ανατόλια-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων

Ρεπό η Γέφυρα

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ιπποκράτης Κω-ΑΕΝ Κηφισιάς 82-77

Δεκάλεπτα: 22-20, 43-35, 60-56, 82-77 

Διαιτητές: Καρπάνος-Γεράνιος

Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 16, Τρύπας 7 (1), Ονάσογλου 7 (1), Ασημακόπουλος 7 (1), Λεκάκης 8, Χαρίσης 25 (1), Τσακαλέρης 10, Καταβαίνης 2.

Ν. Κηφισιά (Λιόγας): Καμαριανός 19, Μοσχοβίτης 18 (1), Κεφάλας 14 (2), Μαρίνος, Ντουζίδης, Χαικάλης, Χατζηνικόλας 12, Πρέκας 4, Ψαρόπουλος 11 (1).

Ιωνικός Νίκαιας-Πρωτέας Βούλας 81-36

Δεκάλεπτα: 17-10, 33-14, 59-25, 81-36

Διαιτητές: Μπούκας-Παπαδόπουλος Χρ.

Ιωνικός Νίκαιας (Γούναρης): Βουγιούκας 13 (10ρ., 4κ.), Παλαιοχωρίτης 13 (4), Βασιλόπουλος Θ., Χατζηκυριάκος, Κοντραφούρης 4 , Καράμπουλας 11 (1), Μπατής, Πετροδημόπουλος 6, Κανονίδης 16, Κουντουράς 7 (1), Κατούφας 11 (1).

Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Αγγελόπουλος 7 (1), Ματαλιωτάκης 4, Λάτσης 3 (1), Παπάδης 3, Ματσαγγός 2, Αθηνιώτης, Κρανιάς, Τοπάλλι 5 (1), Βαρδαβάς 4, Μόρφης 3, Καματερός 5.

Κορωπί-Ηράκλειο 85-78

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Μαγκαφάς

Δεκάλεπτα: 22-18, 51-39, 60-60, 85-78

Κορωπί (Ρουμελιώτης): Δενδρινός 7 (1), Γκοντόπουλος 24 (4), Σερέτης 11, Αγόρης 11 (3), Σιμιτζής 3 (1), Σπανός 17 (2), Γκίνης, Μαλτέσιος 6, Πετς 6

Ηράκλειο (Μακράκης): Καλυβιανάκης, Σταμπουλής 2, Μποχωρίδης 14 (2), Λάκκας 13, Λιανός 22 (2), Πρωτογεράκης 6, Καλατζής, Χάλαρης 12, Παπαδάκης 9 (2).

Διαγόρας Δρυοπιδέων-ΓΣ Μάνδρας/Νικηφόρος 96-83

Δεκάλεπτα: 26-17, 47-42, 70-62, 96-83

Διαιτητές: Νικηφόρος Διμπινούδης-Μαραμής

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Κουκάς 22 (3), Καραλής 17 (5τρ., 17 ασίστ, 8ρ.), Πέττας 33 (1), Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης, Παπαδολιάς 8, Λυκογιάννης 6, Κατιάκος 8.

ΓΣ Μάνδρας/Νικηφόρος (Μπεκές): Τζιβελέκας 15 (2), Κωτσόπουλος 3 (1), Κούσουλας 10 (2), Καραμπάτσος 8 (2), Γκαιτάσοφ 15 (3),Γεωργοπαπαδάκος 18 (2), Ψυλέας 14 (1).

Ικαρος Νέας Σμύρνης-Πανερυθραϊκός 56-62

Δεκάλεπτα: 17-15, 31-29, 45-43, 56-62

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Ορφανός

Ικαρος Νέας Σμύρνης (Καρακώστας): Μελισσουργός, Βελιζιώτης, Γραμματικός 7 (1), Σπυρόπουλος 5 (1), Βούζας 11, Λάβαρης, Δορκοφίκης 14, Μιχαλόπουλος 8, Δαρμογιάννης, Ζούκας 9, Χρυσανθίδης, Ανέστης 2.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 3, Καλλιανιώτης 5 (1), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 22 (2), Σκάνδαλος 4, Γιαουρτόγλου 12, Κωνσταντινόπουλος, Λέπουρης, Αντωνίου, Μακρόπουλος 9, Σταθόπουλος 7 (1), Καλούδας.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Καβάλα-Ίκαροι Σερρών 71-63

Δεκάλεπτα: 15-24, 35-37, 62-54, 71-63

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Κοϊμτζόγλου

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 13 (1), Μιχάλογλου, Καπινιάρης 9, Τάταρης 6, Χονδρόπουλος, Αθανασιάδης 7 (1), Κουμλέλης 15 (1), Αθανασιάδης 7 (1), Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 2, Παπάς 19 (3).

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 13 (1), Σιδερίδης, Γεωργιανός 10 (1), Τοπάλης, Γκάτζιας 16 (1), Φώτογλου 10 (1), Θολιώτης 2, Κακιούζης 10.

Ελίμεια-Στρατώνι 56-82

Δεκάλεπτα: 13-26, 28-48, 41-66, 56-82

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χαρ.-Λουλουδιάδης

Ελίμεια (Δημόπουλος): Τσιρέκας 1, Μαλούτας 12 (2), Σούπουρας, Τσιάμης 2, Πεχλιβανίδης 1, Κούβελας 13 (3), Τσούκας 5 (1), Μούσιος, Μαλιούρας 12, Μακρής 8 (2), Τσιμίδης 2.

Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας 3 (1), Μητσάκης 10 (2), Πονόπουλος, Καραμανώλης, Δελίδης 11 (3), Κατσούλης, Σαμαράς 10 (3), Φλιάτης Ι. 5, Λευκαδίτης 6, Φλιάτης Γ. 12 (2), Πολιτόπουλος 15 (3), Δασκαλόπουλος 10.

Αγρίνιο-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 73-58

Δεκάλεπτα: 18-10, 29-32, 51-45, 73-58

Διαιτητές: Καρακάσης-Κωνσταντινίδου

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Μπερερής 8, Κυριλής Θ. 8 (2), Μουρατίδης 13 (3), Κυριλής Δ. 3 (1), Ρέντζιος, Τάσσος 6, Γκρέκας 13 (1), Μήτσου 13 (3), Σταύρου, Κασαμπαλής 5, Τάγκας.

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (Γεροφώτης): Βογιατζής 5 (1), Καραγιαννίδης, Αρνίδης 6 (2), Δήμας 13 (2), Παπαδόπουλος 6, Χατζημιχαηλίδης 4 (1), Στόλης 10, Κωνσταντινίδης, Μπάκος 8 (1), Βαγιάτης, Βαϊντερλής, Βελισσαρίου 6.

Γέφυρα-Ανατόλια 73-92

Δεκάλεπτα: 18-24, 34-46, 50-72, 73-92

Διαιτητές: Θεοδώρου-Γαζέτας

Γέφυρα (Ροδάς): Νικολαΐδης 13, Καζαμίας 3 (1), Χαρισόπουλος, Κολοκοτρώνης 13 (2), Γαρέζος 2, Παπαδόπουλος 13, Σιώπης 15 (3), Σαραντίδης, Ταουσάνης 3, Ευσταθιάδης 1,Μπίσκας 10 (2).

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 3, Βλάχος 21 (3), Ψυχίδης, Γαλανίδης 7 (1), Ζαφειρούδης 4, Συμεωνίδης 18, Ξενιτίδης 2, Σταματογιάννης 5, Ζώτος 2, Βεργίνης 6, Καραποστόλου 24 (6).

Πευκοχώρι-Χαλκηδόνα 79-53

Δεκάλεπτα: 19-14, 37-24, 53-45, 79-53

Διαιτητές: Κατωκίδης–Παπανικολάου

Πευκοχώρι (Μελετιάδης): Αμπατζιδης, Tσιμπής 2, Λαζαρίδης 2, Tζουβάρας 8, Mαυρίδης 15, Kαραμπέκης 15 (1), Mυλωνίδης 15 (3), Kιγμέτογλου 9, Σικαλίδης 4, Θεοδωρίδης 8, Δανάκης 5 (1).

Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης): Πετρίδης 5, Μαρκίδης 2, Μαραπίδης 9 (1), Παπαδοπουλος Ι, Λαιδης Ξ, Πεταλωτης 14, Σεφεριδης 2, Πατακας 4, Κοτζαγιαννης 8, Παναγιωτου 9.

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24